Viete lekárovi vysvetliť, čo vás trápi?

27.01.2021

Aby vám lekár vedel čo najlepšie pomôcť, naučte sa opísať svoj zdravotný problém presne a zrozumiteľne. Užitočné preňho sú aj informácie, čo by vám liečbu uľahčilo.

lekar pacient.png

Stručne opíšte váš zdravotný problém.

Presne mu ukážte miesto na tele, ktorého sa problém týka. Nehanbite sa, nech je to kdekoľvek.

Naučte sa lepšie opísať svoju bolesť. Aj keď je to váš pocit, ktorý sa nedá zmerať alebo ukázať, jej presný popis lekárovi veľmi pomôže. Rozlišujte, či je to bolesť na povrchu tela alebo vo vašom vnútri. Či je bolesť kŕčovitá, či ju cítite len na jednom mieste alebo sa šíri, vystreľuje do okolia, či je skôr pichľavá, pálivá alebo pulzujúca.

Skúste odhadnúť silu bolesti. Pomôžte si stupnicou: 0 = žiadna bolesť (normálny stav), 10 = nepredstaviteľná bolesť, najhoršia akú ste kedy zažili.

Opíšte priebeh svojho zdravotného problému počas dňa, či obdobia, ak sa mení.

Uveďte ako dlho vás zdravotný problém trápi – sú to hodiny, dni, týždne?

Objasnite, ako ste ho riešili doteraz, teda do návštevy lekára.

Lekárovi uveďte možnú príčinu vzniku alebo zhoršenia ťažkostí. Niekedy aj zjavne nesúvisiace činnosti, zmeny, psychická záťaž, stres môžu naštartovať či zhoršiť zdravotný problém. Ak sa vaša bolesť alebo problémy občas zmiernia alebo ustúpia, spomeňte si, čo tomu zvyčajne predchádza. Pokoj? Spánok? Pohyb? Hlad? Jedlo? Teplo? Chlad?

Majte so sebou odborné správy a nálezy od iných špecialistov.

Pripravte si zoznam všetkých užívaných liekov. V zozname uvádzajte názov lieku, silu (údaj o gramoch alebo miligramoch účinnej látky nájdete na obale lieku), dávkovanie (príklad 1-0-1 = znamená 1 tableta ráno, 0 na obed a 1 večer). Nevynechajte ani výživové doplnky, bylinné čaje, minerály a vitamíny, ktoré tiež môžu mať vplyv na váš zdravotný stav a celkovú liečbu.

Nezabudnite lekárovi povedať o plánovaných operáciách či nových diagnózach, ktoré vám zistili odborní lekári, ktorých navštevujete pravidelne. 

Pripravte si prehľad svojich stravovacích a pohybových zvyklostí.