Radšej telefonát ako osobnú návštevu diabetológa?

19.03.2021

Testujeme pre vás novinku.

 Nie každému pacientovi najmä počas pandémie vyhovujú osobné návštevy u diabetológa. V spolupráci s lekármi sme preto spustili pilotný projekt komunikácie s diabetológmi na diaľku. Ušetríte tak svoj čas, neriskujete nákazu koronavírusom a nevynecháte dôležitú kontrolu u svojho odborného lekára.

Na rozhovor s lekárom na diaľku môžete využiť telefón, aplikáciu Facetime či Zoom. „Telekonzultácie sme pripravili v spolupráci so Slovenskou diabetologickou spoločnosťou. Testujeme ich s vybranou skupinou lekárov z celého Slovenska a po vyhodnotení pilotného projektu ich plánujeme sprístupniť väčšine pacientov s diabetom,“ vysvetlil Roman Mužik, manager odboru strategického plánovania.

Obsah a formu konzultácii na diaľku sme spolu s lekármi nastavili tak, aby boli telekonzultácie bezpečné a pre pacienta maximálne prínosné. Takáto forma komunikácie s lekárom je vhodná pre stabilizovaných pacientov so znalosťou používania e-mailovej komunikácie a telefónu. Podmienkou je dobrý sluch pacienta.

Či je pre pacienta telekonzultácia vhodná, vie najlepšie posúdiť jeho diabetológ. Ak sa chcete o tejto novinke dozvedieť viac, zavolajte nám na Dialinku 0850 850 888, voľba 2.

dialinka z fb.jpg

Telekonzultácie sú plusom aj pre lekárov. Tým, že pacienti vypĺňajú kompletné údaje o svojom zdravotnom stave vopred v mailovom dotazníku, lekár dokáže kvalitnejšie posúdiť, čo pacient v aktuálnom stave potrebuje. Teda, či potrebuje osobnú návštevu, laboratórne vyšetrenie alebo telefonickú konzultáciu.

„Predpokladáme, že sa lekárovi vďaka telekonzultáciám podarí vyšetriť viac pacientov. Ak sa náš predpoklad naplní, bude to výborná správa pre pacientov i lekárov,“ uzavrel Roman Mužik.

Ako prebieha telekonzultácia?

  • Ambulancia vášho diabetológa sa s vami skontaktuje s otázkou, či máte záujem o kontrolu touto formou. V prípade, vašej pozitívnej odpovede vám poštou doručia dokumenty, ktoré treba vyplniť, podpísať a odoslať v priloženej návratnej obálke.
  • Aby diabetológ pred telekonzultáciou dobre poznal váš aktuálny zdravotný stav, zašle vám na e-mailovú adresu dotazník na vyplnenie. Obsah dotazníka si môžete pozrieť tu.
  • V dotazníku odpovedzte na všetky otázky, najlepšie aj na tie nepovinné. Čím viac informácií bude váš lekár mať, tým lepšie bude vedieť posúdiť váš zdravotný stav a vhodnejšie nastaviť liečbu.
  • Ak ste od poslednej kontroly navštívili iného špecialistu a máte od neho lekársku správu, odfoťte ju a priložte do prílohy e-mailu s vyplneným dotazníkom.
  • Vyplnený dotazník zašlite čo najskôr na spätnú e-mailovú adresu.
  • Na telekonzultáciu si nájdite tichú miestnosť, obmedzte všetky rušivé prvky naokolo.
  • V dohodnutý termín a čas buďte pripravený.
  • Dodržujte liečbu a odporúčania, ktoré získate od lekára.
  • Nevynechajte ani nasledujúce kontroly vášho zdravotného stavu.