Diabetológovia: Najrizikovejšia vakcína je tá, ktorá sa nepodá. Aj u diabetikov

20.04.2021

Diabetes zhoršuje covid-19 a covid-19 zhoršuje diabetes. Stojí za tým zväčša kombinácia troch faktorov.

Po prvé, výskyt cukrovky stúpa s vekom a dosahuje vrchol u ľudí starších ako 65 rokov. Po druhé, ľudia starší ako 65 rokov majú väčšiu pravdepodobnosť, že cukrovkou trpia už niekoľko rokov, a teda sa u nich často vyskytujú aj diabetické komplikácie. Po tretie, cukrovka a vyšší vek idú ruka v ruke s inými chorobami, najčastejšie so srdcovo-cievnymi, vysokým tlakom a obezitou.

Teda okrem cukrovky aj tieto ďalšie choroby zvyšujú celkové riziko nákazy koronavírusom a ťažšieho priebehu covidu-19. Najvhodnejším spôsobom ochrany je práve očkovanie spolu s dobrou kompenzáciou cukrovky a obmedzením stretávania sa.

Ide o dve strany jednej mince

Už spomínaný diabetes zvyšuje riziko horšieho priebehu covidu-19. A zas liečba tejto infekcie komplikuje kompenzáciu diabetu. Lekári sa často stretávajú s prípadmi, kedy majú cukrovkári zhoršenú glykemickú kontrolu aj niekoľko mesiacov po prekonaní vírusu.

Preto je práve v tomto období potrebné dodržiavať medikamentóznu liečbu cukrovky a snažiť sa podľa možností o primerané hodnoty cukru v krvi. Okrem liekov je veľmi dôležitá racionálna výživa, ktorá prospieva aj imunite.

Mnohí pacienti s cukrovkou majú v súčasnosti značne narušený stravovací a pohybový režim, čo sa neraz  prejavuje napríklad  zvýšenými hodnotami dlhodobého cukru v krvi (HbA1c),“ konštatuje edukátorka programu DôveraPomáha diabetikom Monika Rusnáková.

Nie je to dobrá správa, pretože tým u diabetikov rastie riziko vzniku nežiaducich komplikácií. „Po nevhodných jedlách často siahajú kvôli psychickej záťaži spojenej s obavami o zdravie, s ohrozením sociálnych istôt či s dlhodobou rodinnou a spoločenskou izoláciou,“ vysvetľuje edukátorka.

Ako môže podanie vakcíny vplývať na cukor?

Aby mohlo telo po podaní vakcíny naštartovať imunitnú odpoveď, potrebuje na to energiu. Preto začína uvoľňovať určité množstvo glukózy, čo vedie k zvýšeniu hladiny cukru v krvi.
V deň po očkovaní je dôležité dodržiavať pokoj bez cvičenia a dostatočný pitný režim. Môže sa objaviť aj mierne zvýšenie teploty. Nezabúdajte na pravidelný selfmonitoring. V prípade, že zvýšené hladiny cukru v krvi po očkovaní pretrvávajú niekoľko dní, telefonicky kontaktujte svojho diabetológa. 

Ovplyvňujú lieky na cukrovku účinok vakcíny?

V súčasnosti nie sú k dispozícii informácie o liekových interakciách medzi schválenými vakcínami na covid-19 a inými liekmi. Nepredpokladá sa však, že by samotná vakcína reagovala s inzulínom alebo inými štandardnými liekmi na cukrovku. Je ale lepšie vyhnúť sa očkovaniu do miesta, kde ste si krátko predtým pichali inzulín alebo kde ste predtým mali senzor na meranie glukózy.