Ako sa pripraviť na návštevu lekára

04.05.2021

Aby vás v ambulancii nič nezaskočilo a aby ste návštevu lekára využili čo najlepšie, treba sa na ňu pripraviť. Poradíme vám ako.  

Základné pravidlo v dnešnej dobe znie:  Ak vás trápi zdravie a chystáte sa k lekárovi, najskôr mu zavolajte. Možno vaše ťažkosti bude vedieť vyriešiť aj po telefóne. Aj lieky vám vie predpísať bez toho, aby ste prišli za ním osobne. 

Ak vám lekár povie, že vás potrebuje vidieť, nastavte si v mobile pripomienku na stanovený dátum a čas. Keď si ju budete písať do mobilu, počítajte s dostatočným časom na presun do ambulancie. A pripomienku si nastavte aj na deň pred návštevou lekára. Najmä, ak idete na odbery alebo špeciálne vyšetrenia, kde potrebujete byť napríklad nalačno alebo užiť naordinované lieky.

V prípade, že idete na odber krvi,

nalepte si lístok s touto informáciou na chladničku alebo niekde inde v kuchyni, aby ste sa omylom nenajedli. Podobne, ak potrebujete lekárovi odovzdať moč alebo vzorku stolice, už večer si pripravte potrebné nádobky na toaletu alebo na iné miesto, ktoré si ráno určite hneď všimnete. 

Oblečte sa tak, aby ste sa vedeli rýchlo vyzliecť alebo si vyhrnúť rukávy. A to najmä vtedy, ak vás čaká odber krvi, meranie tlaku, EKG alebo si budete skladať inzulínovú pumpu. Vezmite si so sebou aj glukomer. Nezabudnite ani na novšie ponožky, keďže diabetológ vám skontroluje aj nohy. A ak si doprajete raňajšiu sprchu, budete sa cítiť sviežo a príjemne. 

Pred vstupom do ambulancie si stíšte telefón, aby vás nič počas vyšetrenia nerušilo.

Buďte pripravení. Spíšte si dopredu otázky a problémy, ktoré vás trápia. Či už na papier alebo do mobilu. Tie najdôležitejšie otázky položte lekárovi ako prvé, pretože čas v ambulancii je obmedzený a môže sa stať, že lekár nebude mať na všetky čas.

Ak potrebujete, aby vám v ambulancii potvrdili žiadanku, priepustku alebo iné tlačivo, požiadajte o to hneď, ako vojdete dnu. Za lekára to totiž môže vybaviť aj sestrička, kým sa doktor bude venovať vám.  

S lekárom hovorte otvorene o problémoch a bariérach pri dodržiavaní svojej liečby. Ak predpísaný liek neužívate podľa odporučenia (vynechávate, meníte jeho dávkovanie) povedzte o tom lekárovi. Inak si lekár bude myslieť, že liečba nezaberá a zbytočne vám napríklad zvýši dávku liekov alebo predpíše nové. Vždy sa s ním rozprávajte otvorene - čo by vám viac vyhovovalo alebo čo by vám v dodržiavaní liečby vedelo pomôcť. 

Nehanbite sa hovoriť aj o svojich intímnych problémoch. Lekár i sestra sú povinní dodržiavať lekárske tajomstvo. Nik iný sa nedozvie, čo ste im povedali. 

Ak niečo nechápete, pýtajte sa dovtedy, kým vám to nebude jasné. Rovnako žiadajte lekára, aby vám vysvetlil odborné názvy a čo presne znamená vaša diagnóza. Nebojte sa povedať, že táto vec je pre vás nová a chcete jej poriadne rozumieť. Požiadajte lekára o brožúry, letáky či kontakt na  združenia pacientov, ktoré sa zaoberajú ochorením, ktorým trpíte. 

K lekárovi s vami môže prísť aj váš rodinný príslušník alebo niekto blízky. Jeho prítomnosť vás môže upokojiť a dvaja si zapamätáte viac. Alebo si robte poznámky na papier.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!