DIA etiketa

29.07.2021

Máte ako diabetik pocit, že reakcie známych vám niekedy prídu zaťažko? Hovorte o nich. Pomôže vám aj diabetická etiketa.

                                   dia etiketa 2.png

1. Stopnite nevyžiadané rady o stravovaní a iných „dia“ témach

Možno to myslíte dobre, ale radiť druhému človeku, najmä ak o rady nestojí, nie je vhodné. Najčastejšie zaužívané polopravdy typu „nemal by si vôbec jesť cukor a sladké“ sú „mimo“ a často nie sú ani celkom pravdivé.

2. Vedzte, že cukrovka je denno-denné manažovanie hladiny cukru v krvi

Okrem inej práce ma nonstop zamestnáva aj monitorovanie a manažovanie hladiny cukru v krvi. Je to práca na plný úväzok, o ktorú som sa neuchádzal, no nedá sa jej vzdať. Zahŕňa plánovanie čo, kedy a koľko budem jesť s prihliadnutím na môj pohyb, lieky, hormonálne zmeny, stres. 

3. Nerozprávajte mi „hororové dia príhody“, ktoré ste kedy počuli

Sama cukrovka mi niekedy robí vrásky na čele, nepridávajte i vy- tie vaše. Chcem viesť dlhý a plnohodnotný život aj s cukrovkou.

4. Vykročte spolu so mnou k zdravšiemu životného štýlu

Nenechajte ma v tejto zmene samého. Podporte ma. Veď získať z toho vieme obaja.

5. Netvárte sa prestrašene, keď si meriam glykémiu, či aplikujem inzulín

Už i tak ide o časté a nie veľmi príjemné momenty, ktoré musím pravidelne vykonávať. Nesťažujte mi to ešte aj tým, že sa cítim nekonfortne a musím sa pred vami ukrývať.   

6. Spýtajte sa ma, ako môžete byť nápomocný

Namiesto samozvaných rád a pomoci zistite, akú pomoc sám uvítam.  Môže to byť niečo úplne iné, ako sa domnievate vy.

7. Dajte STOP vašim neuváženým uisteniam

Je jedno, či sa týkajú vyjadrení, že to môže byť aj horšie, alebo naopak, že cukrovka nie je až taká hrozná. Je to celoživotné bremeno, ktoré sa učím niesť. Tieto vyjadrenia nie sú nápomocné.

8. Podporte ma v snahe postarať sa o seba samého

Nepokúšajte ma jedlom, ktoré pre diabetika nie je vhodné. Naopak oceňte, že dokážem tejto ponuke „povedať nie“. Vytvárajte podmienky, v ktorých tieto voľby robiť nemusím a aj vy sa stravujte zdravšie a hýbte sa častejšie. 

9. Nevyjadrujte sa k výške mojej hladiny cukru v krvi  

Ani v prípade, ak tieto hodnoty nedržím v tajnosti ani ja sám. Sú situácie, kedy glykémia prudko klesá, či príliš stúpa. No len ja viem, aké iné vplyvy tieto situácie sprevádzali. Vaše komentáre na túto tému mi skôr privodia stres, frustráciu, či hnev.  

10. Prejavte mi lásku a podporu

Vedomie, že sa o mňa zaujímate a staráte je často motivačné a nápomocné. A to i v prípade, ak si v kompenzácii cukrovky vediem dobre. 

Zdroj materiálu: BDI - Behaviorálny inštitút diabetu v San Diego