Inzulín, ktorý si stačí pichať raz týždenne

28.06.2021

Pichnúť si inzulín len raz a mať celý týždeň pokoj.

Nie je to žiadna sci-fi, ale onedlho realita. Vedcom sa totiž podarilo takýto inzulín vyvinúť a momentálne aj na Slovensku prebiehajú jeho klinické skúšky na pacientoch s diabetom 2. typu.

Ide o inzulín Icodec od spoločnosti Novo Nordisk. Je to dlhodobo pôsobiaci bazálny analóg inzulínu s polčasom rozpadu 196 hodín, teda viac ako 8 dní, s potrebou aplikácie raz týždenne. Cieľom vedcov bolo nájsť takú formu inzulínovej liečby, ktorá by bola pre pacientov pohodlnejšia, menej bolestivá a zároveň spoľahlivá.

Pri štandardnej injekčnej aplikácii sa bežný inzulín dávkuje podľa hladiny cukru v krvi. Teda množstvo inzulínu, ktoré si diabetik musí aplikovať, sa líši podľa toho, koľko čoho zjedol, ako veľmi sa hýbal, prípadne, či zažíval stres alebo nie.

Štúdie ukazujú, že pacienti si neraz dávku vypočítajú zle a mýlia sa aj pri výbere miest vpichu inzulínu. To má za následok neprimeranú rýchlosť jeho vstrebávania a nástupu účinku, čo môže viesť k hypoglykémii, hyperglykémii, až ketoacidóze.

Nádejou pre nich je práve inzulín Icodec. Výsledky testov ukazujú, že je rovnako účinný ako bežne používané denné injekcie inzulínu glargín. A takisto sa ukázalo, že prechod z denného pichania inzulínu na týždenné dávkovanie jeho nového druhu bol bezpečný a pacienti ho znášali bez problémov. Koniec klinických skúšok výrobca predpokladá 25. júla 2022.