Zvážte očkovanie! S diabetom zomrelo v prvom roku pandémie o 40 % ľudí viac než pred ňou

08.12.2021

Diabetes zhoršuje covid-19 a ten zároveň zhoršuje cukrovku. V prvom roku pandémie tak umrelo až deväťkrát viac ľudí s diabetom ako bez neho.

Za nárastom úmrtí nestojí len samotný covid-19, ale aj zanedbaná zdravotná starostlivosť. Pacienti vlani vynechávali návštevy u diabetológa a ostatných lekárov a zároveň často porušovali diabetickú stravu a mali menej pohybu. To zhoršilo ich cukrovku, a preto mnohí oveľa ťažšie odolávali covidu-19. 

mortalita diabetikov.jpg

„Výskyt cukrovky dosahuje vrchol u ľudí starších ako 65 rokov. U nich je väčšia pravdepodobnosť, že cukrovkou trpia už niekoľko rokov, a teda sa u nich často vyskytujú aj diabetické komplikácie. Cukrovka a vyšší vek idú ruka v ruke s inými chorobami, najčastejšie so srdcovo-cievnymi, vysokým tlakom a obezitou. Imunitný systém týchto pacientov je narušený, čo sťažuje boj proti vírusu, ktorému sa darí v prostredí zvýšenej hladiny cukru v krvi. To je príčinou dlhšej doby ich zotavovania sa z infekcie,“ vysvetľuje diabetológ MUDr. Jozef Lacka.

Zaočkovaných je len 62 % diabetikov nad 12 rokov

Súčasne platí, že covid-19 zhoršuje cukrovku. „Zhoršený stav cukrovky evidujeme niekoľko mesiacov aj u tých pacientov, čo infekciu už prekonali,“ upozorňuje. Napriek tomu bolo do konca septembra 2021 zaočkovaných aspoň jednou dávkou vakcíny len 54,2 % diabetikov 1.typu a 62,1 % diabetikov 2. typu nad 12 rokov poistených v Dôvere.

Jedlom zaháňajú stratu kontaktov i stres

Zvýšená váha a vyššie hladiny dlhodobého cukru (glykovaný hemoglobín - HbA1c), ktoré badať u mnohých pacientov, poukazujú na zhoršenie ich cukrovky. Najmä starší pacienti to odôvodňujú minimalizovaním vychádzania a obmedzením pohybu počas lockdownu. „Predpokladám, že  kalorický príjem nebol prispôsobený zníženému  kalorickému výdaju. Naopak, pre časť pacientov sa jedlo stáva určitým alternatívnym programom. I sociálne odlúčenie a strata kontaktov sa často aktívne nerieši, len zajedá jedlom,“ konštatuje diabetologička MUDr. Janka Lejavová.

Diabetológovia jednotne odkazujú: Pre ľudí s diabetom je dôležité snažiť sa o dobrú kompenzáciu cukrovky, dodržiavať preventívne opatrenia a dať sa čo najskôr zaočkovať proti covidu-19.