Počas pandémie výrazne pribudlo pacientov s poškodenými obličkami

10.03.2022

Počet pacientov na dialýze počas posledných dvoch rokov vzrástol o 27 percent

Oproti obdobiu pred pandémiou ide o skokový nárast. Viac ako tretinu z týchto pacientov tvoria diabetici. Za poškodením obličiek môže byť aj zle liečený zápal močových ciest, nefrologické ambulancie však napĺňajú i pacienti po covide-19.

Najčastejší vinník je cukrovka

U dospelých je najčastejšie za poškodením obličiek cukrovka a vysoký krvný tlak. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií je kvôli poškodeniu obličiek v nefrologickej ambulancii sledovaný každý desiaty diabetik.

Depositphotos_106707314_L.jpg

Nemusí to tak byť, ak má diabetik svoju cukrovku pod kontrolou. Potvrdzujú to výsledky zdravotnej poisťovne Dôvera. Tisíckam jej poistencov, ktorí majú cukrovku a využívajú program poisťovne na pomoc diabetikom, sa výrazne zlepšil zdravotný stav.

„Nielen že schudli, ale znížila sa im aj hladina LDL cholesterolu v krvi a glykovaný hemoglobín. Okrem iného tak u seba oddialili nástup vážnych komplikácií súvisiacich s cukrovkou,“ potvrdil Roman Mužik, šéf programu DôveraPomáha diabetikom.

Za nárastom je aj covid-19

Poškodenie obličiek môže byť však aj jednou z komplikácií covidu-19. Už pred rokom nefrológovia predpokladali, že kvôli covidu sa počet ľudí odkázaných na dialýzu môže rozšíriť. Odhadovali nárast o 5 až 10 %. Z údajov Dôvery vyplýva, že takmer polovica pacientov, ktorí potrebovali vlani dialýzu, prekonala v rokoch 2020 alebo 2021 covid-19. Toto číslo môže byť však ešte vyššie, lebo nie každý človek s covidom navštívil lekára.

Viaceré zahraničné výskumy ukázali, že k poškodeniu obličiek dochádza najmä u pacientov s ťažkým covidom, ktorí potrebovali intenzívnu starostlivosť, ale ani tí, čo mali ľahší priebeh covidu nie sú bez rizika. „Preto každý človek, ktorý prekonal covid-19, by si mal nechať u svojho praktického lekára preventívne vyšetriť svoje obličky,“ odporúča MUDr. Marian Faktor z Dôvery.

Aký je život pacienta na dialýze?

Keď mal Michal Krajčír zo Šale štyri roky, detský lekár mu nesprávne stanovil diagnózu a neliečený zápal močových ciest viedol až k trvalému poškodeniu obličiek. Ľavej na 100 %, pravej na 90 %. „Bol som v ohrození života. Po siedmich operáciách, ktorými sa lekári snažili napraviť infekciou poškodené močové cesty, prišli s trvalým riešením – vývodom a musel som chodiť na dialýzu,“ odkrýva svoj príbeh.

Päť rokov čakal na vhodného darcu, prešiel rôznymi komplikáciami, kým mohol podstúpiť transplantáciu. Dnes už dvanásty rok žije s transplantovanou obličkou. „Musel som sa v rôznych veciach obmedzovať a strážiť si režim. Inak by sa mohli dostaviť kŕče, sťažené dýchanie až smrť,“ opisuje obdobie dialýzy Michal.

Momentálne už dvanásty rok žije s transplantovanou obličkou takmer ako zdravý človek. „Samozrejme, je potrebné zodpovedne brať predpísané lieky, niekoľkokrát ročne podstúpiť štandardnú kontrolu u špecialistu, no inak ide o rovnako komfortný život ako u zdravého človeka. Môžem robiť prakticky čokoľvek, nemusím sa obmedzovať v cestovaní, v práci, záľubách. Som vďačný za novú obličku,“ dodáva.

Na dôležitosť tohto orgánu každoročne upozorňuje Svetový deň obličiek, ktorý v tomto roku pripadol na 11. marca.

Počet poistencov Dôvery na dialýze alebo po transplantácii obličky

obličky prehlad.png