Glykovaný hemoglobín vám odmerajú už aj v lekárni

07.04.2022

Ak vás zaujíma, ako je na tom váš „dlhodobý cukor“ a do návštevy u diabetológa máte ešte ďaleko, pomôžu vám lekárne Dr.Max.

Glykovaný hemoglobín vám odmerajú na počkanie. Za rýchlu diagnostiku HbA1c z kvapky krvi z prsta zaplatíte 5,99 eura a výsledok sa dozviete do troch minút. Nemusíte prísť nalačno, takže test si môžete nechať urobiť kedykoľvek v priebehu dňa. Skúsený farmaceut vám zároveň vysvetlí, čo váš výsledok znamená. Meranie môžu využiť aj deti od 10 rokov.

dr max diagnostik 2a.jpg

Ak je glykovaný hemoglobín vysoký, pomôže Dialinka

Ak vám pri teste vyjdú horšie výsledky HbA1c, prípadne sa na cukrovku zatiaľ neliečite, lekárnik vám odporučí návštevu lekára. Kým sa však k lekárovi dostanete osobne, môže prejsť aj dlhší čas. Zatiaľ môžete využiť Dialinku 0850 850 888 (voľba 2), kde vám skúsené odborníčky poradia, ako získať väčšiu kontrolu nad cukrom v krvi. Vaším rýchlym poradcom môžu byť vždy, keď potrebujete poradiť s akýmkoľvek nemedicínskym problémom súvisiacim s diabetom.

Viac o telefonickom poradenstve o diabete na Dialinke sa dozviete tu.

Čo je to glykovaný hemoglobín

Glykovaný hemoglobín, laicky nazývaný aj dlhodobý cukor, je akousi pamäťou cukrovky. Predstavuje spojenie glukózy a bielkoviny, ktorá je zodpovedná za prenos kyslíka z pľúc k tkanivám. Teda hemoglobínu, ktorý sa nachádza v červených krvinkách. Keď sa hemoglobín naviaže  na molekulu glukózy, toto spojenie je nevratné a trvá, až kým sa daná červená krvinka nerozpadne. Jeho životnosť je zhruba tri mesiace.

Zvýšené hodnoty glykovaného hemoglobínu odhalia stavy, pri ktorých cukrovka nie je pod kontrolou. Prezradia aj pacientov, ktorí diétu nedodržiavajú alebo ju dodržiavajú iba tesne pred kontrolou u lekára. U prediabetikov (ľudí so štádiom pred vypuknutím cukrovky) dosiahne tiež vyššiu hodnotu, hoci ešte nedochádza k zvýšeniu hladiny cukru. Zvýšené hladiny glykovaného hemoglobínu však ukazujú, že s metabolizmom cukru už nie je všetko v poriadku a spúšťa sa patologický proces.

Každý diabetológ by mal vyšetrenie glykovaného hemoglobínu robiť svojim pacientom minimálne raz za rok. Ak ich cukrovka nie je dobre kompenzovaná (hladiny glykémie často kolíšu), tak je vyšetrenie potrebné robiť častejšie – 2 až 4 razy do roka.

Využiť môžete aj ďalšie testy

V lekárni Dr.Max si môžete tiež za 5,99 eura nechať odmerať CRP, ktoré ukáže, či potrebujete antibiotiká alebo nie. A za 9,99 eura vám zistia, či sa vám po prekonaní covidu-19 vytvorili protilátky.