Február bez kvapky alkoholu

08.02.2023

Alkoholizmus je čoraz vypuklejší problém, ktorý zapríčiňuje závažné psychiatrické diagnózy. Preto skúste, či bez neho vydržíte aspoň jeden mesiac.

O negatívnom vplyve alkoholu na naše telo sa hovorí veľa. O jeho vplyve na naše duševné zdravie sa už hovorí menej. Liečba duševných problémov zapríčinených nadmerným pitím alkoholu si pritom vlani vyžiadala najviac peňazí spomedzi všetkých ochorení súvisiacich s duševným zdravím. Výzva na mesiac bez alkoholu Suchý február sa to snaží zmeniť.

suchej-unor-1920x1000-5.png

Alkohol nás vyjde draho

Podľa štatistík zdravotnej poisťovne Dôvera pomoc odborníkov v oblasti duševného zdravia minulý rok najčastejšie vyhľadávali ľudia s depresiami, panickými poruchami alebo poruchami vývinu. Z pohľadu koľko stojí liečba týchto diagnóz, najviac vyčnievajú práve poruchy psychiky a správania spojené s užívaním alkoholu. Len Dôvera vynaložila na liečbu pacientov, ktorých do psychiatrickej ambulancie doviedol problém s alkoholom, takmer 7 miliónov eur.

Presné čísla nepoznáme

„Závislosť od alkoholu je za posledných päť rokov z môjho pohľadu najrýchlejšie sa rozvíjajúcou diagnózou. Potvrdzuje to naša každodenná prax,“ opisuje rastúci trend MUDr. Jana Grešková, hlavná lekárka siete ProCare a Svet zdravia pre psychiatrickú liečbu. Príčinu nemožno hľadať len v nútenej sociálnej izolácii kvôli covidu-19, ale aj v presadzovanom konzumnom spôsobe života.

Problém s alkoholom ľudia väčšinou riešia až keď majú problémy v práci, v rodine alebo sa dopustia trestného činu pod vplyvom alkoholu. V mnohých prípadoch takáto kritická situácia nenastane a problém ostane nepriznaný. Preto sa odhaduje, že iba 10 % pacientov so závislosťou od alkoholu je diagnostikovaných. Percento liečených je ešte nižšie.

Problémy s alkoholom sú zároveň dlhodobo najčastejším dôvodom hospitalizácie na psychiatrických oddeleniach nemocníc. Medzi pacientami výrazne prevažujú muži.

Pozor na alkohol pri cukrovke

Závislosť od alkoholu sa spravidla viaže s inými psychickými či somatickými ochoreniami, ktoré si vyžadujú ďalšie náklady na liečbu. Najčastejšie poškodzuje pečeň, pankreas, podieľa sa na vysokom krvnom tlaku, onkologických ochoreniach, cukrovke či epilepsii. Ľudia s diagnostikovanou cukrovkou si musia dávať veľký pozor na to kedy a aký druh alkoholu konzumujú. Alkohol môže spôsobiť rýchly pokles glykémie, ktorý vedie do hypoglykemickej kómy. V prípade diabetu spojeného s chorými obličkami alebo pečeňou sa alkohol nemá konzumovať vôbec.

Skúste Suchý február

Kampaň Suchý február nadväzuje na úspešnú aktivitu Suchý únor zo susednej Českej republiky, ktorá funguje už jedenásty rok. Vo februári 2022 sa v Českej republike dobrovoľne vzdalo pohárika až 900 000 ľudí. Cieľom je preveriť svoj vzťah k alkoholu a zmeniť zabehnuté návyky.

Zdravotná poisťovňa Dôvera podporuje kampaň Suchý február a praje silné odhodlanie každému, kto sa do výzvy zapojí.