Na odhalenie cukrovky stačí kvapka krvi

09.05.2018

Cukrovka je nevyliečiteľná choroba, ktorá nebolí a nebolí dokonca celé roky. Objavuje sa v takmer v každej štvrtej rodine na Slovensku. Skracuje priemernú dĺžku života žien o 10 až 15 rokov a mužov o 6 až 9 rokov. Na jej rozvoj vplývajú niektoré faktory ako napríklad genetika, výskyt cukrovky v rodine, vek, tehotenská cukrovka. Ak týmto ochorením trpeli obaja rodičia pred 50-tym rokom života, človek má až 50-percentnú pravdepodobnosť, že sám dostane cukrovku. Ak mal cukrovku len jeden z rodičov, vtedy je riziko vzniku diabetu jedna k siedmim. 

pozvanka pre web.PNG

Mnoho ľudí i jasné príznaky cukrovky, ako je napríklad únava, neustály silný smäd a nadmerné močenie, zvykne zľahčovať alebo pripisovať niečomu inému. O takýchto skúsenostiach hovorí aj  všeobecná lekárka MUDr. Kveta Aszalayová z Michaloviec: „Mojím pacientom je aj jeden 55- ročný podnikateľ, ktorý je stále rozlietaný a v strese. Chodí do posilňovne, je štíhly. Vôbec by som ho neodhadovala na cukrovkára. V poslednom čase vraj pije veľa vody a často chodí na záchod. Zmerala som mu cukor a glykémia dosiala hodnotu 21! Ešte v ten večer ho v nemocnici začali nastavovať na liečbu diabetu.“ 

Pacienti sa neraz obrátia na lekára až s vážnymi problémami so zrakom, s obličkami, či s nehojacimi sa ranami na nohách, teda v štádiu už rozvinutých komplikácií, ktoré je nezvratné. Objavujú sa i prípady novozistených cukrovkárov, ktorí nemajú žiadne príznaky dokonca ani v štádiu, keď namerané hodnoty cukru v krvi dosahujú alarmujúce hodnoty. 

Pri včasnom zachytení a odhalení cukrovky sa jej komplikáciám dá predísť, respektíve sa dá oddialiť ich nástup. Rovnako sa dá odhaliť i stav, ktorý sa nazýva prediabetes, keď je hladina cukru v krvi u pacienta zvýšená, ale ešte nie natoľko, aby išlo o cukrovku. Prediabetes je totiž posledným varovným signálom pred vznikom tejto choroby. 

Včasná diagnostika cukrovky je veľmi dôležitá, v týchto dňoch prichádza za vami na podujatí  Dni zdravia a prevencie. Nepremeškajte príležitosť dozvedieť sa, ako je na tom vaše zdravie.

Čo sa na Dňoch zdravia a prevencie ešte dozviete?

...aký je stav a funkčnosť vašich orgánov v tele

Meranie kvantovým rezonančným magnetickým analyzátorom. Výsledkom merania je informácia  o zdravotnom stave  jednotlivých orgánov, prípadne o nedostatku minerálov a vitamínov.

...koľko jedu máte v pľúcach

Ak ste fajčiar, meranie prostredníctvom prístroja „smokerlýzer“ ukáže, koľko jedovatého oxidu uhoľnatého máte vo svojich pľúcach.

...aký je váš krvný tlak

Hodnota tlaku krvi hovorí o funkčnosti srdca a stave ciev. Vysoký tlak (hypertenzia) nebolí, ale výrazne zvyšuje riziko poškodenia ciev. Zanedbávať svoj vysoký tlak znamená vedome sa vystavovať  riziku zbytočne skorej smrti.

...koľko máte kyslíka v krvi

Pulzný oxymeter zistí hodnoty nasýtenia krvi kyslíkom. Nízka hodnota poukazuje na ochorenia dýchacích ciest, astmu alebo srdcovú nedostatočnosť. 

Tešíme sa, že zavítate medzi nás a budete o svojom zdraví chcieť vedieť viac.