Hoci sa to môže zdať zvláštne, na krvný tlak vplýva aj ročné obdobie. V zime býva výrazne menej práce okolo domu a väčšina ľudí má celkovo menej pohybu. Keď sa menej hýbeme, tlak krvi sa zvyšuje. Svoj vplyv však má aj teplota prostredia, v ktorom sa nachádzame. Vplyvom tepla sa v lete cievy roztiahnu a tlak sa v nich zníži. Naopak, v zime sa stiahnu a tlak sa zvýši. Ide o prirodzené javy, ktoré však ľuďom s vysokým krvným tlakom môžu spôsobiť problémy.

Na čo v zime nezabúdať

Ak sa s príchodom zimy cítite horšie a váš krvný tlak sa zvýšil, máme pre vás dobrú správu. Existuje niekoľko spôsobov, ako ho udržať na uzde. V prvom rade si tlak merajte častejšie a hodnoty si zapisujte. Podľa nich môžete zistiť, či zvýšenie tlaku naozaj súvisí s chladným prostredím. Ak áno, takto môžete jeho vplyv zmierniť:

  • Ak idete von, obliekajte si viac vrstiev oblečenia. Tak udržíte najviac telesného tepla.
  • Noste čiapku, rukavice aj šál, aby ste zakryli čo najväčšiu časť pokožky a zabránili úniku tepla.
  • Aklimatizujte sa na chladné počasie postupne. Keď vyjdete von, poseďte alebo postojte chvíľu pred dverami, kým začnete niečo robiť.
  • Vyhnite sa namáhavým činnostiam vo veľmi chladnom prostredí. Napríklad odhŕňanie snehu nechajte na iných členov domácnosti. Ak sa už do práce pustiť musíte, robte radšej pomaly.