Ako si užiť leto s vysokým krvným tlakom

19.07.2023

Ak máte vysoký krvný tlak, v lete sa vám môže znížiť a pocítite úľavu. Dávajte si však pozor na veľké teplotné výkyvy.

Zníženie tlaku počas horúčav

Krv, ktorá tečie našimi cievami, tlačí na ich steny a miera tejto sily je krvný tlak. V lete pri vysokých teplotách sa naše telo snaží znížiť svoju vnútornú teplotu. V dôsledku toho sa krvné cievy rozšíria a tlak v nich sa zníži. Ľudia s vysokým krvným tlakom sa preto môžu cítiť lepšie. V niektorých prípadoch dokonca môže nastať hypotenzia a človek môže pociťovať závrat. V takom prípade je nutné kontaktovať lekára a informovať ho. Lekár môže dočasne znížiť dávku antihypertenzív. Liečbu v žiadnom prípade neprerušujte.

Na čo si dávať pozor

Predstavte si, že vonku páli slnko, je 40 °C a vy kráčate po rozpálenom chodníku. Cestou domov sa ešte zastavíte v potravinách. Keď vojdete dnu, ovalí vás chlad, až vás z neho strasie. Klimatizácia je pre mnohých ľudí v lete vykúpením, no situáciu ľudí s hypertenziou môže rýchlo zhoršiť. Veľké teplotné rozdiely medzi vnútorným a vonkajším prostredím sú nebezpečné a môžu spôsobiť kolaps. Okrem zmeny teploty aj náhla zmena vlhkosti či atmosférického tlaku môžu vyvolať zhoršenie zdravotného stavu.

old-man-struggling-with-high-temperature (1).jpg

Ako si užiť leto s vysokým krvným tlakom

  • Merajte si krvný tlak pravidelne aj v prípade, že sa cítite dobre.
  • Pri nastavení klimatizácie myslite na to, že rozdiel medzi vonkajším a vnútorným prostredím by mal byť maximálne 5 °C. Väčší rozdiel môže navodiť teplotný šok a zhoršenie zdravotného stavu.
  • Ak vchádzate do miestnosti, kde je príliš nízka teplota oproti vonkajšku, počkajte chvíľu v chodbe a aklimatizujte sa.
  • Na dovolenku si so sebou vezmite tlakomer a pravidelne ho používajte.
  • Nezabúdajte na lieky. Pravidelne ich užívajte a nemeňte dávkovanie, ani ak vám tlak poklesne.
  • Neskáčte do vody, ktorej teplotu nepoznáte. Aj príliš studená voda môže spôsobiť teplotný šok a vyvolať kolaps, dokonca infarkt.
  • Nezabúdajte na pravidelný príjem tekutín. Aj keď sú alkoholické letné nápoje často lákadlom, radšej siahnite po nealkoholickej alternatíve. Alkohol zvyšuje krvný tlak a riziko srdcovo-cievnych príhod.
  • Počas letných horúčav si doprajte popoludňajší oddych doma, v chládku. Vyhnete sa najprudšiemu slnku a načerpáte energiu.

Pri kolapse nepanikárte

Ak vo vašej prítomnosti človek s hypertenziou zbledne, má nevoľnosť, obleje ho studený pot, stratí vedomie, no po chvíli sa začne preberať, môže ísť o kolaps. Je nutné ihneď zavolať lekársku pomoc na čísle 112 alebo 155 a popísať, čo sa človeku stalo a aké má príznaky. Je vhodné dať ho do tieňa, ponúknuť mu vodu, ovlažiť ho a nechať ho ležať. Človeka po kolapse sa nesnažte postaviť, mohol by znova odpadnúť.


Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!