Autoimunitné ochorenie

21.09.2022

Imunopatia alebo autoimunitné ochorenie je označenie pre skupinu ochorení, pri ktorých imunitný systém napáda vlastné bunky. Robí tak preto, pretože nesprávne vyhodnotí aj zdravé bunky ako telu škodlivé a začne proti ním produkovať protilátky. V mieste postihnutia následne vznikajú zápalové procesy, odumieranie buniek alebo bolesti.

Hoci v súčasnosti vedci poznajú princíp vzniku autoimunitných ochorení, stále nie je dostatočne objasnené, prečo dochádza k ich vzniku. Podľa dostupných štúdií má najväčší vplyv na vznik autoimunitného ochorenia genetická predispozícia. Na to, aby sa ochorenie úplne prejavilo, sú potrebné aj ďalšie faktory. Potenciálnym faktorom je napríklad strava bohatá na cukry a transmastné tuky, stres či nezdravý životný štýl.

Medzi autoimunitné ochorenia patrí:

Liečba autoimunitných ochorení spočíva v podávaní protizápalových liekov akými sú napríklad kortikosteroidy. Pri diabete 1. typu je to podávanie inzulínu.

Dlhodobé užívanie kortikosteroidov však vedie k zvýšenej náchylnosti k bakteriálnym a vírusovým infekciám a k zníženiu schopnosti organizmu reagovať na podnety tvorbou protilátok.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!