Vyvraciame mýty

29.06.2022

Síce nejde o diétu, no prijať menej kalórií sa dá aj pomocou všímavého jedenia. Tieto výhovorky neplatia...

Mýtus : Všímavé jedenie je módna záležitosť

Fakt: Všímavé jedenie je nadčasový a udržateľný životný štýl, ktorý mnohí ľudia aplikujú už dlhé roky. Nie je to novinka. Tento pojem sa začal používať pred viac ako 40 rokmi. Učí nás, ako byť prítomný v každej chvíli, ako počúvať a rešpektovať potreby svojho tela, ako na tieto potreby reagovať so starostlivosťou a láskou. Povedzme si úprimne, niečo tak oslobodzujúce a pozitívne vplývajúce na naše životy, z módy nikdy nevyjde.

Mýtus : Byť všímavý si vyžaduje veľa času

Fakt: Niektorí ľudia tvrdia, že žijú príliš rýchle životy a sú príliš zaneprázdnení na to, aby jedli všímavejšie. Neuvedomujú si, že byť všímavý si nevyžaduje viac času. Vyžaduje si to len viac uvedomelosti v situácii, v ktorej sa človek už aj tak nachádza. V skutočnosti, keď pochopíte, čo to obnáša, získate drahocenný čas spať.

cropped-shot-faceless-peson-checks-time-digital-smartwatch-eats-delicious-sandwich-has-snack-rests-after-walking-sits-bench-chec

Mýtus : Keď budem jesť všímavo, automaticky schudnem

Fakt: Všímavé jedenie nie je zárukou chudnutia. Je však dokázané, že ľudia, ktorí jedia všímavo, dokážu prijať o 300 kcal menej aj bez zmeny zloženia stravy. Stačilo zmeniť stravovacie návyky. Všímavé jedenie teda nepredstavuje automaticky aj stratu hmotnosti, no je dôležitou súčasťou prístupov, ktoré vo výsledku vedú k jej redukcii.

Mýtus : Pri všímavom jedení jem len zdravé potraviny

Fakt: Mnohí ľudia si myslia, že jesť všímavo znamená jesť zdravo. Pri všímavom jedení ide o upriamenie pozornosti na spôsob akým jeme a na náš vzťah s jedlom, a nie na to, aké má jedlo zloženie a či je zdravé. Pravdou však je, že ľudia praktizujúci všímavé jedenie jedia zdravšie. Je to dôsledok toho, že si uvedomia, že po zdravšom jedle sa cítia oveľa lepšie. Dôležité je nájsť balans medzi tým, čo nám chutí a tým, čo je pre nás vhodné.

Trénujte všímavé jedenie jednoduchými návodmi a získajte zdravotné benefity

Autorka: Mgr. Monika Rusnáková, PhD. Špecializuje sa na prevenciu a riešenie psychosociálnych ťažkostí spojených s diabetom, nadhmotnosťou a obezitou. Je odbornou terapeutkou a edukátorkou v programe DôveraPomáha diabetikom.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!