Zvýšený krvný cukor sa prejaví aj v ústach

03.04.2023

So stúpajúcou glykémiou stúpa aj riziko zápalu ďasien a parodontózy. Ako si s tým poradiť?

Umývate si zuby pravidelne, ráno aj večer? Používate zubnú niť? Pre niektorých z nás je to už automatika, no viac ako polovica ľudí si zuby dostatočne nečistí. Pri zanedbanej ústnej starostlivosti sa na zuboch a ďasnách tvorí povlak. Ak sa neodstráni, môže byť základom pre zápal a krvácanie ďasien. Dbať o svoj chrup by o to viac mali ľudia s cukrovkou. Zvýšená hladina krvného cukru totiž prispieva k tvorbe povlaku, zvýšenej kazivosti zubov a k zápalu ďasien a parodontu.

  pretty-young-blonde-woman-cleaning-her-teeth.jpg

Vyschlo vám v krku?

Boli ste už niekedy taký nervózny, že vám z toho vyschlo v ústach? Ľudia s diabetom tento pocit poznajú veľmi dobre. Okrem stresu ho môže spôsobiť aj zvýšená glykémia. Nadmerné množstvo cukru v krvi totiž znižuje tvorbu slín a môže ovplyvniť ich zloženie. Ak sucho trápi človeka dlhšiu dobu, môže vyvolať bolesť jazyka, pálenie, boľavé kútiky, zmenené chute a zvýšenú kazivosť zubov. Skomplikovať môže aj nosenie snímateľnej zubnej protézy a jej udržanie v ústach.

U ľudí s cukrovkou je zvýšené riziko zápalu

Platí to aj pre ústnu dutinu. Telo pacientov s cukrovkou ťažšie bojuje s baktériami v zubnom povlaku. Ak sa povlak hromadí a pravidelne sa neodstraňuje, môže spôsobiť zápal ďasien, ktorý sa prejaví začervenaním, opuchom a krvácaním. Ak sa zápal ďasien nelieči, môže prejsť až do kosti a spôsobiť parodontitídu. Neliečená parodontitída končí najčastejšie uvoľnením zubov. Okrem toho sa spája s častejším výskytom kardiovaskulárnych ochorení, obličkových komplikácií, spontánnych potratov aj predčasných pôrodov.

Rovnako ako zle kompenzovaná cukrovka môže zhoršovať parodontitídu, môže aj pokročilá parodontitída zhoršiť stav cukrovky.

Au, zas ten zub

Zubný kaz znepríjemňuje život mnohým ľuďom. Spôsobuje silnú bolesť, zápach z úst a problémy s ďasnami. Pacienti s cukrovkou sú náchylnejší na ich tvorbu, pretože zvýšená hladina cukru v krvi uľahčuje vznik zápalov a infekcií aj v zuboch. Okrem toho zmenené zloženie slín láka baktérie. Ak pacienti zanedbávajú liečbu alebo sa liečia nesprávne, majú menej slín. Zuby nie sú dostatočne chránené pred baktériami a preto majú vyššiu kazivosť.  

x-ray-teeth.jpg

To nie je všetko

Medzi ochorenia ústnej dutiny spájané s cukrovkou patrí aj ochorenie spôsobené kvasinkou Candida albicans. Kvasinky majú vďaka vyšším hladinám glykémie lepšie podmienky na život. Na jazyku a podnebí tvoria biele alebo červené škvrny. Nachádzať sa môžu aj v zubnej protéze.

Typické pre ľudí s cukrovkou je zlé hojenie rán, ktoré sa týka celého tela aj úst. Môže skomplikovať chirurgické zákroky v ústnej dutine, napríklad vytiahnutie zuba. Ak sa rany dlho nehoja, je nutné kontaktovať zubného lekára.

Aby toho nebolo málo, ľudia s cukrovkou môžu mať nepríjemné pocity v ústach, medzi ktoré patrí tŕpnutie, svrbenie, zvieranie či pachuť. Sú spôsobené zmenami na povrchu jazyka. Jazyk môže byť suchý, rozbrázdený alebo pokrytý celistvým povlakom. Tieto zmeny môžu spôsobiť aj poruchy chuti.

V prípade zvýšenej glukózy v krvi treba byť obozretný aj pri zavádzaní zubného implantátu. Cukrovka je jeden z rizikových faktorov a môže tento zákrok skomplikovať.

7 rád ako predísť problémom

  1. Merajte si glykémiu a snažte sa ju udržať v cieľovom rozmedzí.
  2. Zuby si čistite s fluoridovou zubnou pastou aspoň 2-krát za deň, nezabúdajte na medzizubný priestor.
  3. Nepoužívajte ústne vody s alkoholom ani harmančekom, pretože vysúšajú sliznicu.
  4. Vyhýbajte sa fajčeniu.
  5. V prípade, že používate zubnú protézu, čistite ju každý deň.
  6. Kontrolujte si ústnu dutinu pravidelne.
  7. Absolvujte preventívne prehliadky, dentálnu hygienu a využite benefit Zdravé zuby.
Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!