Takmer tisícka (pre)diabetikov zachránená

14.10.2021

Vďaka skorému odhaleniu ich zdravotného problému majú šancu zmeniť svoj zdravotný stav i život.

Vďačia za to nášmu preventívnemu skríningu cukrovky, ktorý u 589 ľudí potvrdil cukrovku a u 322 prediabetes.  

Často sa stáva, že pacienti príznaky diabetu vôbec nespozorujú. Problémy s cukrom neraz odhalí až predoperačné vyšetrenie či preventívna prehliadka. Avšak na tú zavíta ročne len niečo vyše tretiny dospelých poistencov Dôvery. K včasnému odhaleniu prispieva aj skríning diabetu u všeobecných lekárov pre dospelých, ktorý Dôvera podporuje. Od novembra 2017 do decembra 2019 spolu 73 všeobecných lekárov pre dospelých vyšetrilo viac ako 8-tisíc pacientov, ktorým dovtedy nebola zistená cukrovka. U takmer tisícky z nich práve skríning odhalil diabetes alebo prediabetes.

shutterstock_9907543.jpg

Ukázalo sa, že riziko vzniku cukrovky je vyššie u tých pacientov, ktorí trpia kardiovaskulárnymi a metabolickými chorobami často spojenými s diabetom. Teda majú niektorú alebo viaceré z týchto diagnóz:

  • hypertenzia (vysoký krvný tlak)
  • poruchy metabolizmu tukov
  • ischemické choroby srdca
  • choroby cievovky a sietnice
  • ateroskleróza
  • obezita alebo nadváha a iné.

Tisíc novoobjavených diabetikov

Preventívny skríning u 589 ľudí potvrdil cukrovku a u 322 prediabetes. V prípade, že pacient trpel niektorou z vyššie uvedených diagnóz, riziko diabetu bolo uňho trikrát vyššie, ako medzi tými, ktorí spomenuté ochorenia nemali. Pravdepodobnosť, že skríning v rizikovej skupine objaví prediabetika, bola takmer dvakrát vyššia, ako medzi pacientami, u ktorých sa uvedené ochorenia nevyskytli.

Vyšetruje sa jednoducho z kvapky krvi

Všeobecný lekár rizikovým pacientom zmeria glukomerom náhodnú glykémiu, v prípade okolností glykémiu nalačno. Ak je mierne zvýšená, zavolá si ich na kontrolu do jedného mesiaca a vyšetrí glykémiu nalačno. Ak je náhodná glykémia zvýšená výrazne (nad 11,1 mmol/l), rovno pacienta pošle na vyšetrenie k diabetológovi.

Na Slovensku je vyše 614-tisíc diabetikov

Ak by všetci všeobecní lekári v SR robili preventívne vyšetrenia na diabetes v rovnakej miere, ako tí lekári, čo sa zapojili  do skríningu, tak novozistených diabetikov by mohlo byť až 230-tisíc. Dokopy s existujúcimi diabetikmi tak môže byť na Slovensku podľa odhadov dát Dôvery až 614-tisíc diabetikov. Preto by sa do skríningu malo zapojiť čo najviac všeobecných lekárov pre dospelých.

Tí pacienti, ktorých odhalil skríning, majú veľmi dobré vyhliadky. Vďaka programu DôveraPomáha diabetikom môžu svoje ochorenie úplne dostať pod kontrolu. Prihláste sa do programu ak tento problém trápi aj vás.