Remisia cukrovky 2. typu

26.04.2024

Nižšia hladina cukru v krvi bez užívania liekov? S kilami dole môžu v niektorých prípadoch pominúť aj príznaky cukrovky.

Cukrovka 2. typu je chronické ochorenie, ktoré sa bez zmien životného štýlu zhoršuje. Hladina glukózy v krvi sa zvyšuje a je potrebná aj farmakologická liečba. Mnohí ľudia sú preto prekvapení, keď počujú, že cukrovka sa dá zvrátiť a dostať do remisie. Záleží to však aj od toho, ako dlho už človek s cukrovkou žije. 

diabetic-person-checking-their-glucose-level.jpg

Kedy je remisia skutočná

Remisiu cukrovky 2. typu dosiahnete podľa Americkej diabetologickej asociácie vtedy, keď vaša hladina glykovaného hemoglobínu bude pod 6,5 % po dobu aspoň troch mesiacov a to bez užívania liekov. Ako dlho v remisii ostanete, je ťažko predpokladať, no vo väčšine prípadov je to len dočasný stav. Niekedy trvá pár mesiacov, inokedy zopár rokov. Existujú však prípady, kedy boli ľudia v remisii aj 15 rokov. Ak chcete zotrvať v remisii čo najdlhšie, je potrebné udržiavať si zdravú váhu, byť aktívny a chodiť na pravidelné kontroly.

Ručička na váhe musí ísť dole

Presný recept, ako sa dostať do remisie cukrovky 2. typu, neexistuje. Najčastejšie sa však objaví u pacientov, ktorí krátko po diagnostikovaní cukrovky schudli viac kíl (ideálne 10-15 % svojej váhy). Viscerálny tuk, ktorý obklopuje pečeň a pankreas zhoršuje funkciu beta buniek, ktoré produkujú inzulín. Jeho odstránením môže dôjsť k zlepšeniu kompenzácie cukrovky a k jej remisii. Dôležité je začať robiť kroky čo najskôr, kým nie sú beta bunky úplne poškodené, ale sú schopné obnoviť svoju funkciu.

Ako ju dosiahnuť?

Jednou z možností, ako sa dostať do remisie, je nízkokalorický režim stravovania. Spočíva v obmedzenom príjme kalórií (cca 800 kcal denne), ktorým by sa u ľudí s diabetom a obezitou mala dosiahnuť strata 15-20 % hmotnosti. Hlavnou motiváciou pri tomto type stravovania je rýchly úbytok váhy.

Druhou možnosťou je nízkosacharidový režim , pri ktorom sa znižuje množstvo prijatých sacharidov a zvyšuje množstvo tukov a bielkovín. Existuje niekoľko typov tohto stravovania, pričom množstvo sacharidov sa pohybuje od 230 g do 20 g denne.

Treťou veľmi účinnou metódou na zlepšenie kompenzácie cukrovky a dosiahnutie remisie je bariatrická operácia , ktorá však nie je vhodná pre všetkých pacientov.

O tom, či je pre vás chudnutie vhodné a aký spôsob je najprijateľnejší, sa poraďte so svojím lekárom. Prudký úbytok na váhe sa neodporúča ľuďom s normálnou hmotnosťou, tehotným a dojčiacim ženám, osobám mladším ako 18 rokov alebo tým, ktorým bola diagnostikovaná porucha príjmu potravy.

Remisiou to nekončí

Okrem toho, že remisia nemusí trvať navždy, je tu ešte jedna informácia, pre ktorú by ste mali ostať v strehu. Aj v remisii sa môžu dostaviť komplikácie diabetu vrátane retinopatie , nefropatie , neuropatie či zvýšeného rizika kardiovaskulárnych ochorení. Telo si totiž pamätá predchádzajúcu hyperglykémiu a jej škodlivé účinky môžu pretrvať. Preto je aj naďalej potrebné byť pod lekárskym dohľadom a pravidelne kontrolovať hodnoty glykovaného hemoglobínu, správnu funkciu sietnice, obličiek, stav chodidiel, krvný tlak a hmotnosť.

Chudnutie prináša zdravotné benefity

Ak sa remisia cukrovky po schudnutí nedostaví alebo po čase odznie, nezúfajte. Chudnutie má aj iné výhody. Už stratou 5 % vašej váhy sa môže znížiť váš krvný tlak , cholesterol a upraviť hodnoty glykémie. A to až tak, že vám lekár zníži dávky liekov.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!

Ďalšie otázky z rovnakej kategórie

Iné informácie