Vysoký krvný cukor v tehotenstve: predzvesť cukrovky 2. typu

10.05.2024

Každé ôsme tehotenstvo postihuje tehotenská cukrovka. Ak je prehliadaná, môže spôsobiť vážne problémy počas aj po pôrode.

Z roka na rok sa s ňou stretáva čoraz viac žien. Je to spôsobené súčasným životným štýlom, nárastom obezity a cukrovky 2. typu či vyšším vekom rodičiek. V mnohých prípadoch tehotenská cukrovka po pôrode alebo po šestonedelí odznie. No nie je to však pravidlo. Preto je dôležité, aby si ženy cukor v krvi aj po pôrode kontrolovali a vyhli sa tak vážnym problémom.

pregnant-woman-with-ultrasound-photo-sitting-bed.jpg

Tehotenstvom oslabený inzulín

Tehotenstvo so sebou prináša veľa zmien. Telo budúcej mamičky sa mení zvonku, ale aj zvnútra. Produkujú sa hormóny, ktoré udržiavajú tehotenstvo v poriadku, no zároveň pôsobia proti inzulínu. Inzulín je ako taký vrátnik – otvára dvere do bunky, cez ktoré vstupuje dnu glukóza z krvi, a tá je hlavným zdrojom energie. Keďže tehotenské hormóny oslabujú jeho funkciu, inzulín nestíha, cukor sa hromadí v krvi a keď prekročí určitú hranicu, hovoríme už o tehotenskej cukrovke.

Riziko pre matku aj pre dieťa

Pri nedostatočnej liečbe môže toto ochorenie už počas tehotenstva viesť k závažným rizikám a komplikáciám u matky – k zvýšeniu krvného tlaku, opuchom, infekciám. Tiež môže byť príčinou komplikovanejšieho pôrodu, pretože dieťa matky s diabetom sa rodí relatívne veľké. Okrem toho sa tehotenská cukrovka až u 60 % žien môže po pôrode zmeniť na cukrovku 2. typu.

Dieťa v dôsledku nadmerného cukru v krvi rastie veľmi rýchlo a jeho orgány sa nestíhajú dostatočne vyvinúť. Následkom toho vznikajú ochorenia dýchacej sústavy, poruchy srdcového rytmu alebo iné zdravotné problémy.

O tehotenskej cukrovke s edukátorkou Mgr. Adrianou Ščepanikovou

Neprehráva sa vám video? Pozrite si rozhovor o tehotenskej cukrovke.

Ako znížiť pravdepodobnosť komplikácií?

Tehotenskú cukrovku zisťuje v rámci pravidelnej kontroly gynekológ v prvom a v druhom trimestri. Podľa dát Dôvery má niektorým zo spôsobov vyšetrenú hladinu cukru v krvi počas tehotenstva viac ako 90 % mamičiek. „Ak je ženám diagnostikovaná tehotenská cukrovka, mali by počas tehotenstva dodržiavať diabetickú diétu, mať dostatok pohybu a dôkladne si sledovať hladinu cukru v krvi. Ak im lekár predpíše aj liečbu inzulínom, je potrebné ju užívať. Iba takto možno znížiť riziko tehotenských a pôrodných komplikácií u seba, ale aj u plodu,“ odporúča MVDr. Mária Popaďáková, edukátorka programu DôveraPomáha diabetikom.

Na Linke pre zdravie aj o tehotenskej cukrovke

Budúce mamičky po zistení tehotenskej cukrovky potrebujú veľmi rýchlo pochopiť zásady jej liečby a riziká, ktoré so sebou toto ochorenie prináša v tehotenstve, ale aj po ňom. V prípade potreby sa môžu obrátiť na Linku pre zdravie na čísle 0850 850 888, kde im skúsené edukátorky poradia aj s prípravou na orálny glukózový tolerančný test či so zmenami životného štýlu. Vysvetlia im možné komplikácie alebo ich podporia v nových situáciách. V rámci programu DôveraPomáha diabetikom sa mamičky môžu vzdelávať v téme tehotenskej cukrovky aj cukrovky 2. typu.

Kontrola po pôrode je dôležitá

Mnohým mamičkám sa stáva, že pri starostlivosti o nového člena rodiny zabúdajú na seba. Po pôrode je však nesmierne dôležité do 6 mesiacov absolvovať kontrolu cukru v krvi, ktorá vylúči cukrovku 2. typu. Aj napriek tomu sa jej zúčastní len málo žien. Dve z troch žien preto nevedia, či sa ich tehotenská cukrovka nezmenila na cukrovku 2. typu.

Ak ste mali zvýšený cukor v tehotenstve, nezabudnite na popôrodnú kontrolu a majte svoje zdravie vo svojich rukách.


Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!

Ďalšie otázky z rovnakej kategórie

Iné informácie