Dá sa cukrovky zbaviť jedlom?

03.10.2022

Diabetikom 2. typu v tom môže pomôcť NFI protokol.

NFI protokol (Natural Food Interactions) je stravovací plán založený na rastlinnej potrave, ktorý úplne vylučuje živočíšne výrobky. Stravovanie pri ňom pozostáva zo strukovín, orechov, semien, ovocia a zeleniny. Je šitý na mieru každému diabetikovi podľa jeho veku, pohlavia, výšky, hmotnosti a pridružených diagnóz. Dobrou správou je, že stravovaním podľa neho môže privodiť diabetikovi zlepšenie hodnoty cukru v krvi, glykovaného hemoglobínu, zníženie váhy, či dokonca úpravu liečby.

Príklad obedu: zeleninový burger, surová mrkva a varený karfiol a brokolica minimálne 150 g z každého.

NFI obed.png

Za všetkým sú chemické reakcie

Jednotlivé rastlinné zložky potravín medzi sebou chemicky reagujú. Výsledkom týchto reakcií je odbúravanie tuku v jeho tele, ich metabolizmus a v konečnom dôsledku úprava inzulínovej rezistencie. Rastlinná potrava je bohatá na vlákninu, magnézium. Viacerými mechanizmami zlepšuje citlivosť na inzulín, stimuluje jeho vylučovanie, spomaľuje vstrebávanie glukózy.

Stravovací plán má na telo pozitívny dopad. Prejaví sa zlepšením látkovej premeny, znížením glykémií, poklesom cholesterolu a triacylglycerolov v krvi, druhotne poklesne krvný tlak. Vedľajším efektom týchto zmien v tele je zníženie váhy v priemere 8-10 kg za prvý mesiac. Nie je nič nezvyčajné, ak v priebehu celého trvania stravovacieho plánu diabetik schudne i 20 a viac kg.

Ako dlho trvá diéta? Ako dlho pretrváva jej efekt?

Pozitívne je, že stravovanie podľa tohto stravovacieho plánu netrvá navždy. U diabetikov je to zväčša 14 až 26 týždňov. Čo je to ale diétovanie 26 týždňov oproti celoživotnému boju s cukrovkou?

Diétny protokol sa aktualizuje každých štrnásť dní. Počas nich sa menia v tele podmienky a nový jedálniček na ďalšie obdobie sa tomu prispôsobuje.

Pre zlepšené glykémie sa často upravuje i liečba

Ponížené glykémie i hladiny glykovaného hemoglobínu u diabetika umožní zredukovať až postupne vysadiť lieky na cukrovku, či inzulín. K úprave liečby dochádza zväčša po treťom týždni.  Pacienti na NFI protokole musia i pre tieto zmeny byť v úzkom kontakte s diabetológom. Spolu sa snažia predísť aj nadmernému poklesu glykémie (hypoglykémia), či nežiadúcim účinkom.
Posledných 4-6 týždňov je dôležitých pre stabilizáciu stavu. Po jeho ukončení sa však diabetikovi odporúča, aby dodržiaval zásady racionálnej výživy s obmedzením živočíšnych produktov – t.j. preferoval celorastlinnú stravu.

V čom sa líši NFI protokol od diabetickej diéty? 

Diabetická diéta sa primárne zameriava na zníženie príjmu sacharidov. Kontroluje množstvo prijatého cukru, rastlinného a živočíšneho tuku, vlákniny a dbá o dodržiavanie stravovacieho režimu.

V praxi sa však často stáva, že diabetik vylúči zo stravy sacharidy (obilniny, ovocie, sladké) a naopak viac prijíma živočíšne produkty – mäso, mäsové výrobky. V dôsledku ich konzumácie mu stúpa LDL (zlý cholesterol), triacylglyceroly.

Pri NFI protokole diabetik 2.typu prijíma výlučne rastlinnú stravu päťkrát denne a môže sa jej najesť dosýta. S obmedzením konzumuje aj sacharidy. Podmienkou je, že dodržiava poradie jedál a zje všetky predpísané potraviny.

Čo ak má diabetik záujem o využitie NFI protokolu?

Dôvera zdravotná poisťovňa sa spolu s NFI s.r.o. rozhodla naštartovať od 1.9.2020 spoluprácu v podobe štúdie. Podľa stravovacieho plánu sa môžu stravovať diabetici 2.typu, ktorým ho odporučí vo vybraných okresoch ich diabetológ. 

Poistenec musí spĺňať podmienky:

  • je dospelým poistencom Dôvery,
  • pri vstupe má hodnotu glykovaného hemoglobínu (HbA1c) rovná alebo vyššiu ako 6,5 % DCCT,
  • alebo hodnotu BMI indexu vyššiu ako 30,
  • alebo je novodiagnostikovaným diabetikom 2. typu (neuplynulo viac ako 12 mesiacov od potvrdenia diagnózy diabetu 2. typu)

Diétny plán je nevhodný pre:

  • diabetikov 1. typu, pre deti, tehotné ženy, dojčiace diabetičky,
  • diabetikov so závažným ochorením obličiek a pečene,
  • pacientov s niektorými závažnými pridruženými diagnózami,
  • pacientov s potravinovými alergiami a intoleranciami s výnimkou intolerancie laktózy a celiakie).

Ak budú výsledky štúdie priaznivé, stravovanie podľa NFI protokolu by sa mohlo stať jednou zo súčastí liečby diabetikov 2. typu i v celoplošnom slovenskom meradle.

Zoznam momentálne spolupracujúcich diabetológov na NFI protokole

Pre viac informácií zavolajte na linku poradenstva pre zdravie 0850 850 888, voľba 2.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!