Ide zima. Čo na to váš krvný tlak?

13.11.2023

Dvíha vám chladné počasie tlak? Nie ste sami. Je to prirodzený jav, ktorý môže ľuďom s hypertenziou spôsobiť problémy. Poradíme vám, ako zvládnuť zimu bez ujmy na zdraví.

Hoci sa to môže zdať zvláštne, na krvný tlak vplýva aj ročné obdobie. V zime býva výrazne menej práce okolo domu a väčšina ľudí má celkovo menej pohybu. Keď sa menej hýbeme, tlak krvi sa zvyšuje. Svoj vplyv však má aj teplota prostredia, v ktorom sa nachádzame. Vplyvom tepla sa v lete cievy roztiahnu a tlak sa v nich zníži. Naopak, v zime sa stiahnu a tlak sa zvýši. Ide o prirodzené javy, ktoré však ľuďom s vysokým krvným tlakom môžu spôsobiť problémy.

warm-knitted-clothes.jpg

Na čo v zime nezabúdať

Ak sa s príchodom zimy cítite horšie a váš krvný tlak sa zvýšil, máme pre vás dobrú správu. Existuje niekoľko spôsobov, ako ho udržať na uzde. V prvom rade si tlak merajte častejšie a hodnoty si zapisujte. Podľa nich môžete zistiť, či zvýšenie tlaku naozaj súvisí s chladným prostredím. Ak áno, takto môžete jeho vplyv zmierniť:

  • Ak idete von, obliekajte si viac vrstiev oblečenia. Tak udržíte najviac telesného tepla.
  • Noste čiapku, rukavice aj šál, aby ste zakryli čo najväčšiu časť pokožky a zabránili úniku tepla.
  • Aklimatizujte sa na chladné počasie postupne. Keď vyjdete von, poseďte alebo postojte chvíľu pred dverami, kým začnete niečo robiť.
  • Vyhnite sa namáhavým činnostiam vo veľmi chladnom prostredí. Napríklad odhŕňanie snehu nechajte na iných členov domácnosti. Ak sa už do práce pustiť musíte, robte radšej pomaly.

Prečítajte si viac o tom, čo ďalšie môže byť príčinou vysokého krvného tlaku, aké sú jeho dôsledky či ako ho liečiť. Všetky potrebné informácie nájdete na našom novom webe o srdci.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!