Tipy, ako udržať obličky vo forme

19.02.2024

Obličky zbavujú telo odpadových látok, regulujú množstvo vody, minerálov a ovplyvňujú krvný tlak. Preto ich udržiavajte zdravé.

O svoje obličky by sme sa mali všetci zodpovedne starať, pretože zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri fungovaní ľudského tela. Väčší dôraz na ich sledovanie by mali klásť ľudia s cukrovkou, s vysokým krvným tlakom či s obezitou. Práve toto sú rizikové faktory, ktoré prispievajú k vzniku chronickej choroby obličiek.

top-view-diabetic-woman-checking-her-glucose-level.jpg

Základom je prevencia

Existujú faktory vzniku chronickej choroby obličiek, ktoré ovplyvniť nevieme. Je to vek, etnikum alebo rodinná anamnéza. Avšak, existujú preventívne opatrenia, ktoré nám pomôžu znížiť riziko ochorenia. Zahŕňajú pomerne jednoduché kroky: piť dostatok tekutín, pravidelne kontrolovať hladinu cukru v krvi a pravidelne merať krvný tlak. Okrem toho je vhodné udržiavať si celkové zdravie a duševnú pohodu.

Čo ďalšie môže obličkám pomôcť?

Primerané cvičenie niekoľkokrát týždenne. Odbúrava stres, pomáha udržiavať zdravú hmotnosť a pozitívne vplýva aj na krvný tlak či hladiny glukózy v krvi. Nájdite si aktivitu, ktorá vás baví a doprajte si pohyb vo forme prechádzky, cvičenia či tanca po dobu aspoň 30 minút denne.

Udržiavanie zdravej hmotnosti. Nezabúdajte, nadváha alebo obezita idú ruka v ruke s vysokým krvným tlakom, srdcovo-cievnymi ochoreniami a chorobami obličiek.

Zníženie príjmu tekutín. Poškodené obličky nedokážu správne pracovať a prefiltrovať toľko tekutín ako zdravé obličky. Je preto vhodné prispôsobiť množstvo prijatých tekutín podľa odporúčaní vášho lekára.

Stop fajčeniu a alkoholu. Fajčenie poškodzuje cievy, čo môže mať za následok pomalší prietok krvi v obličkách.

Zavedenie zdravšieho jedálnička. Obmedzením tučných jedál a potravín s vysokým obsahom cholesterolu, znížením množstva soli či pridaním čerstvého ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov, svojim obličkám uľahčíte prácu.

Vyhýbanie sa nadmernému užívaniu tabletiek proti bolesti. Ak lieky vrátane ibuprofénu a kyseliny acetylsalicylovej užívate z času na čas, je to v poriadku. Problém nastáva pri pravidelnom užívaní, pretože tieto lieky obličky zaťažujú a môžu spôsobiť ich poškodenie. Pri užívaní liekov preto vždy dodržiavajte pokyny a dávkovanie uvedené v príbalovom letáku.

Testovanie funkcie obličiek. Pravidelná kontrola je skvelý spôsob, ako zistiť zmeny v stave funkcie obličiek a predchádzať zhoršeniu zdravotného stavu. Požiadajte svojho lekára o vyšetrenie.

Zdroje:

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!