Každého tretieho pacienta s cukrovkou trápia obličky

26.04.2024

Chronická choroba obličiek zvyšuje riziko srdcových príhod až 10-krát. Za jej vznikom stojí najčastejšie cukrovka.

Nedostatočne liečená cukrovka môže viesť ku komplikáciám viacerých orgánov vrátane obličiek. Ich poškodenie je pomerne časté. Každý tretí človek s cukrovkou totiž trpí chronickou chorobou obličiek , ktorá v pokročilom štádiu môže skončiť potrebou dialýzy alebo transplantácie. Obe znižujú kvalitu života pacienta a ťažia aj zdravotný systém.

wife-visiting-her-ill-husband.jpg

Poškodené obličky nebolia. Keď sa ozvú, je často neskoro

V tele s poškodenými obličkami sa pomaly zhromažďujú toxické látky, zvyšuje sa krvný tlak aj riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Na prvý pohľad to však nie je vidieť a ani to nebolí.

Postupne sa v členkoch a pľúcach začnú hromadiť tekutiny. Keď si to pacient uvedomí, často je už ochorenie v pokročilom štádiu, keď sú obličky natoľko poškodené, že pomerne jednoduchá liečba nestačí.

Trápia pacienta aj zdravotný systém

V prípade silného poškodenia je nutná dialýza, ktorú pacient absolvuje buď v dialyzačnom stredisku, alebo doma. V komplikovanejších prípadoch je dokonca nutná transplantácia.

Oba spôsoby liečby predstavujú veľmi agresívne zásahy do organizmu a znižujú kvalitu života pacienta. Okrem toho sú tieto výkony vyčerpávajúce aj pre zdravotníctvo. Požierajú veľkú časť finančných zdrojov.

Ak je pacient s cukrovkou na dialýze, jeho liečba si vyžaduje 15- násobne viac peňazí ako liečba pacienta s cukrovkou bez chronickej choroby obličiek.

Testy sú bezbolestné a lacné

Odhaliť chronickú chorobu obličiek možno jednoduchými laboratórnymi testami. Sú bezbolestné a pre zdravotný systém lacné. Existujú dva druhy testov : z moču a z krvi. Ľudia s cukrovkou by ich mali absolvovať pravidelne, aspoň raz za rok.

oblicky.png

Lekárov podporujeme, aby obličky kontrolovali

Aby sme podporili skoré zachytenie chronickej choroby obličiek, rozhodli sme sa motivovať diabetológov, aby pomocou testov zisťovali mieru funkčnosti a poškodenia obličiek. Lekári, ktorých väčšina pacientov má za posledný rok a pol urobené testy, si môžu finančne prilepšiť.

Pacientom radíme, ako to zvládnuť

Pacienti s cukrovkou môžu absolvovať bezplatné vzdelávanie v programe DôveraPomáha diabetikom , kde môžu rozšíriť svoje vedomosti o lepšej kompenzácii cukrovky.

Dozvedia sa viac o tom, prečo je dobré chodiť na pravidelné kontroly u diabetológa a špecialistov. Ak program absolvovať nechcú, poradiť sa môžu aj na Linke pre zdravie na čísle 0850 850 888.

Preventívnych opatrení je viacej, medzi nimi aj remisia cukrovky 2. typu

Komplikáciám cukrovky a s nimi spojeného vyššieho rizika kardiovaskulárnych príhod sa dá vyhnúť. Kľúčová je poctivá kompenzácia cukrovky, pravidelné meranie krvného tlaku a taktiež absolvovanie kontrol u špecialistu spojených s testovaním obličiek.

Pomôžu aj zmeny životného štýlu . Okrem toho sa aj remisia cukrovky ukazuje ako faktor, ktorý znižuje riziko. Čím dlhšie v nej človek zotrvá, o to väčšie sú jej prínosy pre obličky aj srdce.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!