Pre použitie hlasového vyhľadávania musíte povoliť mikrofón vo vašom prehliadači
Web audio nie je podporované
Pre použitie hlasového vyhľadávania použite iný prehliadač
23. marec 2023
Výber hodnotiacich parametrov
Do konca februára 2023 si lekári vybraných odborností po prvý raz mohli zmeniť jeden z hodnotiacich parametrov za voliteľný. Ďalšia možnosť pribudne v apríli.
Voliteľné parametre sú postavené na medicínskom základe, vychádzajú z ambulantnej praxe a lekár ich má možnosť ovplyvniť pri svojej práci.
Pri ich tvorbe sme vás vypočuli - vychádzali sme zo spätnej väzby od ambulantných poskytovateľov. Postupovali sme podľa aktuálnych štandardov, odporúčaní a guidelineov a všetky parametre (ich zámer, metodiku, hranice) sme konzultovali s kľúčovými odborníkmi pre každú odbornosť. Zároveň sme vám zachovali možnosť ponechať si existujúce parametre.
Ak si chcete parameter zmeniť, urobíte tak v službe DôveraLekárom v časti „Prehľad parametrov“. Po kliknutí na parameter sa vám zobrazí popis parametra aj metodika výpočtu. Celý návod nájdete vo videu:
Možnosť výberu vám pripomenieme aj notifikáciou a ak si to po čase rozmyslíte a budete sa chcieť vrátiť k pôvodnému parametru, počas obdobia voľby to máte možnosť urobiť. Po každej voľbe vám príde notifikácia o potvrdení zmeny hodnotiaceho parametra. Platný bude ten parameter, ktorý budete mať v DôveraLekárom zvolený na konci obdobia voľby. Prvý raz to bude koniec februára 2023.
Sledované obdobia ostanú rovnaké, ako doteraz, teda apríl - september a október – marec. Prvá voľba prebieha v mesiacoch január a február 2023 (pre už prebiehajúce sledované obdobie od októbra 2022). Pre každé ďalšie sledované obdobie budú obdobia voľby vždy prvé dva mesiace daného sledovaného obdobia - viď v tabuľke "PZS - Voľba).
Kto si môže zvoliť iný parameter
Vymeniť sa dá len jeden parameter - v tabuľke označený ako "pôvodný". Jeho výmena je možná takisto za jeden konkrétny parameter - v tabuľke označený ako "voliteľný".
Odbornosť
Voliteľný parameter
Pôvodný parameter
Všeobecný lekár pre dospelých
Podiel fixných kombinácií antihypertenzív
Bezpečná medikácia
Všeobecný lekár pre deti a dorast
Vakcinácia proti HPV
Bezpečná medikácia
Gynekológia
Cytologické vyšetrenie počas preventívnej prehliadky
Priemerný počet ošetrených poistencov
Vnútorné lekárstvo
Farmakoterapia u pacientov so srdcovým zlyhávaním
Bezpečná medikácia
Kardiológia
Farmakoterapia u pacientov so srdcovým zlyhávaním
Bezpečná medikácia
Imunológia a alergológia
Alergénová imunoterapia u pacientov s alergickou rinitídou
Bezpečná medikácia
Pediatrická imunológia a alergológia
Alergénová imunoterapia u pacientov s alergickou rinitídou
Bezpečná medikácia
Podrobnosti voliteľných parametrov pre jednotlivé odbornosti
Voliteľný parameter
Alergénová imunoterapia u pacientov s alergickou rinitídou - Podiel pacientov s diagnózou J30, J30.1 - J30.4, u ktorých bola v poslednom roku vykázaná liečba pomocou alergénovej imunoterapie.
Odbornosti, ktoré si ho môžu vybrať
040 (klinická imunológia a alergológia), 140 (pediatrická imunológia a alergológia)
Plnenie
Základ pre výpočet pacientov na sledované obdobie tvoria pacienti, ktorí mali v danej ambulancii vykázanú návštevu alebo predpis lieku s diagnózou alergickej rinitídy (J30, J30.1-J30.4). Pacientov priradíme k ambulancii na základe výkonov (kontroly) 62, 63 a predpisu liekov. Následne sledujeme, či mali pacienti v poslednom roku (končiaceho sledovaným obdobím) predpis alergénovej imunoterpie, teda bol im aspoň raz v priebehu roka končiaceho sledovaným obdobím predpísaný liek z relevatnej ATC skupiny.
Kritérium je splnené, ak minimálne 20 % pacientov, ktorým bola vykázaná alergická rinitída (J30, J30.1 - J30.4), malo v poslednom roku predpísanú alergénovú imunoterapiu.
Čiastočné splnenie (na 50 %) predstavuje od 10 % do 20 % pacientov.
Pod 10 % je kritérium nesplnené.
Odôvodnenie a cieľ
Alergénová imunoterapia je v súčasnosti jediná liečba alergie cielená nie len na potlačenie príznakov, ale postupnou úpravou imunitnej odpovede modifikuje samotný priebeh ochorenia. Vďaka tomu je možné predísť vzniku alergií na ďalšie spúšťače, nástupu komplikácií a rozvoju astmy. Obzvlášť významná môže byť u detí. Nakoľko sa liečba musí užívať aj mimo alergickej sezóny, je náročnejšia na spoluprácu a komunikáciu s pacientom.
AIT predstavuje jednu z nákladnejších terapií, vzhľadom na pridanie nového kritéria kvality, ktoré motivuje k jej využívaniu, bude preto vyňatá z výpočtu parametera efektívnosti Náklady na pacienta pre všetkých lekárov s odbornosťou 040 a 140.
Voliteľný parameter
Farmakoterapia pri srdcovom zlyhávaní - Podiel pacientov s diagnózou srdcového zlyhávania, ktorým bola predpísaná farmakoterapia v súlade s odporúčaniami Európskej kardiologickej spoločnosti.
Obornosti, ktoré si ho môžu vybrať
001 (internista), 049 (kardiológ)
Plnenie
Pacienti so srdcovým zlyhávaním sú identifikovaní na základe aspoň dvoch kontaktov s diagnózou srdcového zlyhávania (I50.*, I11.0, I13.0, I13.2) u ambulantného lekára počas dvojročného obdobia alebo na základe hospitalizácie s touto diagnózou počas päťročného obdobia.
Pacienta priradíme k lekárovi (k ambulancii) podľa posledného výkonu (kontroly) č. 62, 63. Následne vyhodnotíme, či bola pacientovi v sledovanom období predpísaná trojkombinácia liečiv zo skupiny ACEi/ARB/ARNI + BB + MRA, pričom nezáleží na tom, kto lieky predpísal. Inhibítory SGLT2 vzhľadom na len nedávne uvoľnenie indikačných obmedzení v súčasnosti nie sú zaradené do hodnotenia.
Kritérium je splnené, ak minimálne 40 % pacientov so srdcovým zlyhávaním v starostlivosti lekára má predpísanú aspoň trojkombináciu liečiv ACEi / ARB / ARNI + BB + MRA
Od 20 % do 40 % pacientov s danou kombináciou je parameter splnený čiastočne (na 50 %).
Pod 20 % pacientov považujeme kritérium za nesplnené.
Odôvodnenie a cieľ
Podľa odporúčaní ESC pre diagnostiku a liečbu srdcového zlyhávania z roku 2021 by farmakoterapia chronického srdcového zlyhávania s redukovanou ejekčnou frakciou (SZrEF) mala pozostávať zo štyroch základných skupín liečiv: ACE inhibítory / blokátory angiotenzinových receptorov / inhibítor receptora angiotenzínu a neprilyzínu (ACEi/ARB/ARNI), betablokátory (BB), blokátory mineralokortikoidných receptorov (MRA) a inhibítory SGLT2 (iSGLT2).
Odporúčania a register ESC odhadujú podiel pacientov so SZrEF na 50 % až 60 % pacientov so srdcovým zlyhávaním. Vhodne zvolenou farmakoterapiou je možné zlepšiť prognózu pacienta, znížiť počet hospitalizácií z dôvodu dekompenzácie srdcového zlyhávania a tak zlepšiť jeho kvalitu života.
Voliteľný parameter
Podiel pacientiek s absolvovanou preventívnou prehliadkou, ktorým bolo urobené cytologické vyšetrenie. Frekvencia vyšetrenia je vyhodnotená v súlade s platnou legislatívou.
Odbornosti, ktoré si ho môžu vybrať
009 (gynekológia)
Plnenie
Do vyhodnotenia započítavame pacientky vo veku 23 – 64 rokov, ktoré absolvovali preventívnu prehliadku v danej gynekologickej ambulancii v sledovanom období. Následne vyhodnotíme, či im boli v rámci tejto preventívnej prehliadky (v intervale 7 dní pred a 30 dní po prehliadke) vykázané odber steru a následné cytologické vyšetrenie v laboratóriu. Vzhľadom na frekvenciu oportúnneho skríningu sledujeme cytologické vyšetrenie pri preventívnej prehliadke aspoň raz počas trojročného obdobia. Cytologické vyšetrenie identifikujeme na základe zdravotnej starostlivosti vykázanej poskytovateľom laboratórnej diagnostiky. Indikujúca ambulancia musí byť zhodná s tou, ktorá robila preventívnu prehliadku a odobrala ster.
Kritérium je splnené, ak má aspoň 90 % pacientiek s absolvovanou preventívnou prehliadkou v sledovanom období cytologické vyšetrenie (v laboratóriu) a vykázaný odber steru aspoň raz za 3 roky.
Od 80 % do 90 % pacientiek so sterom a cytológiou je čiastočné plnenie parametra (na 50 %).
Pod 80 % pacientiek so sterom a cytológiou je kritérium nesplnené.
Odôvodnenie a cieľ
Cytologické vyšetrenie je súčasťou preventívnej gynekologickej prehliadky s účelom vyhľadávania prekanceróznych stavov krčka maternice. Zohráva výraznú úlohu v skríningu a včasnom záchyte tohto ochorenia. Podľa frekvencie oportúnneho skríningu krčka maternice by malo byť toto vyšetrenie vykonané minimálne raz za tri roky. (Prvé dva odbery cytológie v ročnom intervale. V prípade negativity týchto dvoch cytologických výsledkov sa pokračuje trojročnom intervale.)
Voliteľný parameter
Podiel pacientov (chlapcov aj dievčat), ktorí dovŕšili 13 rokov a dostali prvú dávku vakcíny proti HPV.
Odbornosti, ktoré si ho môžu vybrať
008 (všeobecné lekárstvo pre deti a dorast)
Plnenie
Pre každú ambulanciu praktického pediatra vypočítame podiel zaočkovaných pacientov, ktorí dovŕšili 13 rokov ako podiel:
Všetkých jeho kapitovaných poistencov, ktorí v sledovanom období mali 13. narodeniny. Vakcína je plne hradená z verejného zdravotné poistenia, ak bola prvá dávka podaná počas 13-teho roku života dieťaťa.
Pacientov, ktorým bola počas 13.-teho roku podaná aspoň jedna dávka vakcíny proti HPV, pričom nezáleží na tom, kto vakcínu podal.
Kritérium je splnené, ak viac ako 40 % kapitovaných pacientov (chlapcov aj dievčat), ktorí v danom sledovanom období mali 13. narodeniny, dostali aspoň jednu dávku vakcíny proti HPV.
Čiastočné plnenie (na 50 %) je od 20 % do 40 % pacientov.
Pod 20 % je kritérium nesplnené.
Odôvodnenie a cieľ
Vakcináciou proti HPV je možné predchádzať rakovine krčka maternice, iným typom rakovín, genitálnym a análnym bradaviciam a ďalším ochoreniam. Riziku nakazenia vírusom HPV je vystavený prakticky každý človek a liečba proti samotnej infekcii neexistuje. Očkovanie proti najčastejším typom vírusov HPV (hlavne v nižšom veku) predstavuje účinnú ochranu proti vzniku HPV ochorení.
Voliteľný parameter
Podiel fixných kombinácií na celkovom množstve predpisovaných liekov na hypertenziu, pri ktorých je fixná kombinácia dostupná, t.j. kombinácie piatich terapeutických skupín - ACE inhibítory, blokátory angiotenzinových receptorov (sartany), blokátory kalciových kanálov, diuretiká a beta-blokátory.
Odbornosti, ktoré si ho môžu vybrať
020 (všeobecné lekárstvo)
Plnenie
Parameter vypočítame ako podiel predpisov liekov vo fixnej kombinácii na všetkých predpisoch, kde mohli byť predpísané. Do výpočtu zahŕňame len tie kombinácie piatich terapeutických skupín, ktoré sú dostupné na Slovensku - ACE inhibítory, blokátory angiotenzinových receptorov (sartany), blokátory kalciových kanálov, diuretiká a beta-blokátory. Do vyhodnotenia vstupujú jednotlivé predpisy liekov na hypertenziu, predpísané jednou ambulanciou, v jeden dátum na jedného pacienta. Následne vyhodnotíme, či bolo možné pri danom predpise predpísať liečivo z vybraných ATC skupín vo fixnej kombinácii a či aj bolo predpísané.
Kritérium je splnené, ak u pacientov liečených kombináciou liečiv na hypertenziu je viac ako 80 % predpisov na lieky vo fixnej kombinácii.
Medzi 65 % a 80% je kritérium splnené čiastočne (na 50 %).
Ak je predpisov na lieky vo fixnej kombinácii menej ako 65%, kritérium je nesplnené.
Odôvodnenie a cieľ
Zmyslom parametra je odmeniť všeobecných lekárov, ktorí pri liečbe hypertenzie využívajú kombinácie fixných dávok liečiv. Štandardný diagnostický a terapeutický postup pre komplexný manažment dospelého pacienta s artériovou hypertenziou v ambulantnej zdravotnej starostlivosti jednoznačne odporúča využívať fixnú kombináciu liekov. Predpisovanie tejto formy liečby vedie k zjednodušeniu liečebného režimu a k lepšej adherencii pacienta k liečbe.