Ohradzujeme sa voči medializovaným vyjadreniam, že zdravotná poisťovňa Dôvera účelovo blokuje využívanie glukózových senzorov u detských pacientov s diagnózou diabetes mellitus 1.typu.
Vypočuli sme vaše pripomienky a prerobili sme náš web tak, aby ste sa v ňom vedeli lepšie a rýchlejšie zorientovať, aby ste vždy našli to, čo práve potrebujete. Pridali sme aj nové témy pre lekárov i lekárnikov.
Ak všeobecný lekár predpíše na základe odporúčania lekára špecialistu pacientovi liek bez preskripčného obmedzenia, lekáreň by mala informáciu o odporúčajúcom lekárovi uviesť aj do dispenzačného záznamu.
Opakovane sa nás pýtate, ako treba postupovať pri predpise nekategorizovaných liekov a pri výdaji kategorizovaných liekov. Prinášame vám podrobné vysvetlenie.
Od 1. decembra 2020 pristupujeme na základe schváleného plánu kontrol v súlade s platnou legislatívou ku kontrolám individuálne pripravovaných liekov v dispenzačných záznamoch. Kontroly sa budú týkať záznamov vytvorených po tomto termíne.
Na základe posúdenia aktuálnej epidemiologickej situácie súvisiacej s pandémiou COVID-19 v Slovenskej republike sa DZP rozhodla s účinnosťou od 26. 10. 2020 do odvolania predĺžiť platnosť lekárskych poukazov nasledovne:
V praxi sa často vyskytujú prípady, keď lekár špecializovanej ambulantnej starostlivosti (špecialista) žiada odber krvi pacientovi v obvodnej ambulancii. Odborné usmernenie MZ SR* mu na to dáva oprávnenie, treba však postupovať podľa pravidiel.
Pacienti sa po vyšetrení u lekára špecialistu neraz vracajú do ambulancie svojho obvodného lekára s odporúčaním, aby im všeobecný lekár predpísal konkrétny liek. Viete, ako v týchto prípadoch postupovať a komu sa započítajú náklady na takto predpísaný a vykázaný liek?
Na základe súhlasných stanovísk MZ SR, ŠUKL, SLEK, jednotlivých VÚC a zdravotných poisťovní informujeme o alternatívnom postupe predpisu liekov na lekársky predpis so šikmým modrým pruhom v čase mimoriadnej situácie súvisiacej s epidémiou COVID-19, kedy je potrebné minimalizovať trasovanie ťažko chorých pacientov.