Jednodňová starostlivosť

V rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti (JZS) sú poskytované plánované zákroky, pre ktoré nie je potrebné stráviť v nemocnici viac dní, respektíve pacient môže byť krátko po zákroku prepustený do domáceho liečenia. Ide o takzvané jednodňovky alebo jednodňovú chirurgiu.

 Operáciu v rámci JZS každoročne absolvuje čoraz viac pacientov. Dôvodom je využívanie moderných technológií, nových operačných prístupov a miniinvazívnej chirurgie, ktoré skracujú pobyt pacientov v nemocnici.

O tom, či bude operačný zákrok vykonaný v rámci JZS alebo bude pacient hospitalizovaný  niekoľko dní pod stálym dohľadom zdravotníkov, rozhoduje ošetrujúci lekár podľa zdravotného stavu konkrétneho pacienta. Hospitalizácia je spravidla zvolená vtedy, ak ide o komplikovanejšie alebo akútne prípady.

Postup

Zákrok v rámci jednodňovej starostlivosti odporučí na základe vyšetrenia lekár – špecialista. Nasleduje rozhodnutie pacienta, ktorý si vyberie zdravotnícke zariadenie, kde bude operovaný. Poskytovateľ jednodňovej chirurgie naplánuje pacientovi výkon jednodňovej zdravotnej starostlivosti, vytvorí návrh na plánovanú starostlivosť a tento návrh zašle na zdravotnú poisťovňu. Zdravotná poisťovňa návrh skontroluje a následne zašle potvrdenie pacientovi o zaradení na zoznam čakajúcich poistencov spolu aj s jednoznačným identifikátorom návrhu (primárne formou sms, ak nie je, tak listom). Pokiaľ nie je možné návrh schváliť, nemusí to znamenať, že plánovaný zákrok nie je možné absolvovať. Odporúčame kontaktovať vášho lekára.

Čakacie lehoty

Od januára 2024 zákon stanovuje, že na vybrané zákroky (medicínske služby) sú stanovené maximálne čakacie doby (takzvaná lehota časovej dostupnosti). V prípade, že dostanete neskorší termín ako by ste mali vzhľadom na lehotu časovej dostupnosti, môžete si nájsť iného poskytovateľa. Od 1. 1. 2025 by vám vaša zdravotná poisťovňa mala v takomto prípade pomôcť zabezpečiť iného poskytovateľa.

Poplatky

Zákrok v zmluvnom zariadení plne hradíme z verejného zdravotného poistenia. Doplatky za zákrok si zariadenie od pacientov pýtať nemôže. Niektorí poskytovatelia však účtujú dodatočné poplatky, ktoré s poskytnutou starostlivosťou priamo nesúvisia. Najčastejšie za nadštandardné služby. Tieto náklady zdravotná poisťovňa neprepláca, preto odporúčame vopred sa informovať priamo v zariadení, či účtuje nejaké poplatky, za čo a v akej výške.

Najčastejšie výkony na pracoviskách jednodňovej ambulantnej starostlivosti

 • operácie sivého zákalu s implantáciou umelej vnútornej šošovky
 • dilatácia a kyretáž
 • diagnostická a operačná hysteroskopia
 • artroskopické výkony v kolennom zhybe
 • adenotómia
 • extirpácia benígnych a malígnych nádorov kože, podkožia a svalu pri celkovej anestézii
 • endoskopická adenotómia
 • operácia varixov dolných končatín
 • gynekologické vyšetrenie v narkóze
 • prerušenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov
 • diagnostická laparoskopia