Máte obezitu? Pomôžeme vám

20.11.2023

Obezita zvyšuje riziko vzniku ďalších 236 ochorení. Pomôžeme vám zbaviť sa jej.

Výskyt obezity celosvetovo narastá a Slovensko nie je výnimkou. Odhaduje sa, že v roku 2060 bude v Slovenskej republike žiť deväť z desiatich mužov a sedem z desiatich žien s obezitou (BMI index nad 25) a preobezitou (štádiom pred vypuknutím obezity). Obe štádiá sú príčinou mnohých zdravotných komplikácií.

side-view-plus-sized-woman-scale.jpg

Obezita nie je len estetický problém:

  • znižuje celkovú kvalitu života
  • vplýva na duševnú pohodu a zdravie
  • znižuje produktivitu práce
  • zvyšuje potrebu užívania liekov

Nikto ju nechce, a predsa stále väčšiemu počtu ľudí komplikuje život. Vyhnúť sa jej alebo aspoň nenaberať ďalšie kilá navyše, totiž znamená dodržiavať určité zásady, a to je pre mnohých ťažké. Ide najmä o vyrovnanie kalorického príjmu a výdaja, k čomu môže pomôcť :

Racionálne stravovanie, nie diétovanie

Tip: Zaveďte pravidlo 80/20. To znamená, že 80% vášho jedálnička budú tvoriť nutrične bohaté potraviny (ovocie, zelenina, ryby, orechy, chudé mäso,...) a zvyšných 20 % môžu tvoriť drobné stravovacie „hriechy“ v podobe sladkých alebo slaných nezdravých dobrôt.

Pohyb

Tip: Denne si doprajte aspoň 30 minút chôdze. Ak máte sedavé zamestnanie, niekoľkokrát denne sa zo stoličky postavte a prejdite sa.

Dostatok spánku

Tip: Pred spaním už nepozerajte do mobilu, vyhnite sa alkoholu či ťažkému jedlu. Nastavte si vhodnú izbovú teplotu, ideálne 18°C.

Duševná pohoda

Tip: Ak prežívate ťažké obdobie, nezajedajte ho. Vyhľadajte radšej pomoc odborníkov, napríklad aj formou online terapie.

close-up-friends-talking.jpg

Ako vám pomôže Dôvera

Keď sa už človek odhodlá na zmenu životného štýlu, nevyhnutne potrebuje aj podporu okolia, aby svoje nové nastavenie dokázal dlhodobo udržať. Pomôcť môže lekár, rodina, priatelia a dokonca aj zdravotná poisťovňa. Ako?

V prvom rade majú pacienti možnosť využiť našu bezplatnú odbornú pomoc na Linke pre zdravie či benefity pre duševné zdravie, aby cestu za zdravím zvládli v psychickej pohode. Využiť môžu aj zľavy na tvorbu jedálnička podľa typu diagnózy či na nákup zdravých potravín. Za zvýhodnenú cenu môžu získať aj vzdelávacie publikácie o viacerých ochoreniach, bezplatné tréningové plány a zľavnené štartovné na rôznych bežeckých podujatiach,“ zhrnul Roman Mužik, manažér odboru strategického plánovania

Prečítajte si viac o našich benefitoch a vyberte si tie, ktoré vám spríjemnia vašu cestu za zdravím.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!