Práve mi zistili cukrovku

Správa o tom, že vám práve zistili cukrovku nie je príjemná a pochopiteľne môže byť šokujúca, no nie je to koniec sveta. Aj napriek tomu, že cukrovka sa nedá vyliečiť, je veľmi dobre liečiteľná. S cukrovkou sa dá žiť plnohodnotný život bez zásadných obmedzení. Ak však svoje ochorenie zanedbáte a nebudete dodržiavať odporúčania svojho lekára, cukrovka môže mať veľmi vážne zdravotné následky, ktoré môžu zasiahnuť celý organizmus a výrazne znížiť vašu kvalitu života.

Publikované 23. 03. 2017

vOil_5_jpg.jpg

Ponúkame vám cenné informácie, ktoré napomôžu zorientovať sa v diabete. Budeme vás informovať o tom, čo je glykémia, selfmonitoring, inzulín, glukomer. Dozviete sa, aké komplikácie vám hrozia v prípade, že podceníte liečbu.

Krok č. 1 - Zistite si informácie

 • Vedieť viac znamená lepšie žiť.
 • Zaujímajte sa o svoje ochorenie, aktívne sa pýtajte lekára, zdravotnej sestry alebo edukátora.
 • Základné informácie o vašom ochorení vám poskytne váš diabetológ v rámci úvodného vyšetrenia.
 • Podrobnejšie informácie sa dozviete na edukáciách, ak ste zapojení v programe DôveraPomáha diabetikom.
 • Pri hľadaní informácií o diabete však buďte opatrní, zdrojov je veľa a nie všetky sú spoľahlivé.
 • Vždy sa poraďte so svojím diabetológom pred tým, než začnete robiť zásadné zmeny vo svojom živote.

Päť hlavných faktorov pri liečbe cukrovky

 1. Pravidelná kontrola hladiny cukru v krvi
 2. Pravidelné užívanie tabliet a inzulínu v prípade cukrovky 1. typu alebo 2. typu
 3. Správna výživa
 4. Dostatočný pohyb
 5. Psychická pohoda

Pravidelná kontrola hladiny cukru v krvi

Pravidelná kontrola glykémie v domácom prostredí je jedným zo základov úspešnej liečby cukrovky. Vďaka samokontrole zistíte, ako reaguje váš organizmus na potraviny, pohyb, spánok, stres, infekcie a iné životné situácie.

Pravidelnou samokontrolou sa môžete vyhnúť hypoglykémii aj hyperglykémii.

Vysoká hladina - hyperglykémia

Pre cukrovku je charakteristická vysoká hladina glukózy v krvi, tzv. hyperglykémia. Vysoká hladina cukru v krvi je pre organizmus veľmi škodlivá - narušuje cievy, poškodzuje oči aj obličky a spôsobuje ďalšie zdravotné problémy. Cieľom liečby cukrovky je udržať vaše hladiny glukózy v krvi (glykémiu) v norme. Hladinu cukru v krvi by ste si mali pravidelne monitorovať malým prenosným prístrojom - glukomerom, ktorý vám vďaka testovaciemu prúžku a malej kvapky krvi z vášho prsta ukáže hodnotu krvného cukru. Kvapku krvi získate odberovým perom, ktorým si pichnete takmer bezbolestne do prsta a kvapku nanesiete na testovací prúžok. Glykémiu si treba kontrolovať pravidelne nalačno a po jedle, ideálne 3 až 4 krát denne. V prípade, že sú vaše hodnoty mimo normy, je nutné opakovať meranie až 8 krát denne. Urobte tak ráno ešte pred raňajkami a potom 2 hodiny po jedle. Nalačno by sa vaše hodnoty mali pohybovať medzi 4 - 6 mmol/l a po jedle by nemali presiahnuť hodnoty 8 - 9 mmol/l.

Nízka hladina - hypoglykémia

Hypoglykémia znamená, že hladina cukru v krvi je príliš nízka a je dôsledkom nedostatočného príjmu potravy, prílišného užívania liekov na cukrovku, nadmernej fyzickej aktivity alebo konzumácie alkoholu. Hypoglykémia je pre mnohých pacientov najzávažnejší nežiaduci účinok liečby cukrovky. Najčastejšími príznakmi sú zvýšený pocit hladu, zvýšené potenie, triaška, závraty, zmätenosť, nervozita, slabosť a únava.

Prvá pomoc pri príznakoch hypoglykémie - dajte si rýchlo stráviteľné sacharidy, napríklad sladený nápoj alebo sladkosť, cukrík, kúsok čokolády. Následne skonzumujte pomalšie stráviteľné sacharidy, napríklad kúsok chleba alebo sušienku.

Liečba cukrovky: diéta, tabletky, inzulín

Ako sa dá korigovať skákajúca glykémia?

Vysokej hladine cukru a rovnako aj príliš nízkym hodnotám, dokážete predísť diétou, tabletkami alebo aplikáciou inzulínu. Ktorá možnosť je pre vás najvýhodnejšia, závisí od toho, či ste diabetik 1. typu alebo 2. typu.

Diétu , teda zdravú racionálnu stravu, by mali dodržiavať všetci diabetickí pacienti. Ak sa jej budete poctivo pridržiavať, v budúcnosti sa môžete vyhnúť alebo podstatne oddialiť nutnosť liečby tabletkami a inzulínom. Pre všetkých však platí, že diétou sa zásadne ovplyvňuje hladina cukru v krvi.

Perorálne antidiabetiká sú určené len pre diabetikov 2. typu. Ide o látky, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi. Užívajú sa vtedy, ak sa vám vaše ochorenie (cukrovka) nepodarí skompenzovať diétou.

Inzulínová liečba je životne nevyhnutná pre diabetikov 1. typu. Časť diabetikov 2. typu taktiež musí užívať inzulín. Nebojte sa podávania si inzulínu - je veľmi dôležité, aby sa darilo udržiavať vaše ochorenie pod kontrolou. Pokiaľ sú vaše hladiny cukru dlhodobo vysoké, bude to viesť k rozvoju závažných komplikácií. Pokiaľ nepomáhajú tabletky, je pre vás najlepším riešením prechod na inzulín. Kedy nastal potrebný čas na aplikáciu inzulínu, určí váš diabetológ.

Dá sa teda cukrovka zvládnuť bez liekov?

U niektorých ľudí je možné zásadnou zmenou životného štýlu kontrolovať diabetes 2. typu. Zmena však musí byť skutočná, nie iba deklarovaná. Najlepším prejavom zmeny životného štýlu je pokles hmotnosti. Vo väčšine prípadov však diéta samotná nestačí, aspoň minimálne dávky liekov sú nevyhnutné.

Ak Vám však lekár predpíše lieky, užívajte ich presne tak, ako vám ich naordinoval!

Ak sa vyskytne nežiaduci účinok alebo máte podozrenie na liekové interakcie, navštívte lekára, ktorý vám liek predpísal. Nečakajte do nasledujúcej kontroly a nevysadzujte samovoľne lieky! Pokiaľ sa naozaj necítite dobre a neviete sa včas dostať k vášmu diabetológovi, môžete zavolať na linku DôveraLinka24, kde vám odborníci na liečbu diabetu poradia čo robiť.

Kontrolujte si stravu

V minulosti bola diéta jedinou metódou liečby cukrovky. V súčasnosti aj napriek radikálnemu pokroku medicíny, zostáva diéta naďalej kľúčovou súčasťou liečby cukrovky. Je dôležité si uvedomiť, že konzumácia tabletiek nestačí. Dobrá správa je, že nejde o diétu v klasickom ponímaní, ale skôr o dodržiavanie zásad racionálneho stravovania. Neznamená to, že už nikdy nebudete môcť jesť potraviny, ktoré máte radi. S mierou a raz za čas môžete jesť takmer všetko.

Základné pravidlá stravovania:

 • Obmedzte príjem alkoholu.
 • Výrazne obmedzte príjem sladkostí.
 • Pozor na ovocie a mliečne výrobky - jednoduché cukry prítomné v ovocí a v mliečnych výrobkoch konzumujte v malých porciách.
 • Nenechajte sa zlákať „DIA" potravinami: umelé sladidlá väčšinou neznižujú energetický obsah týchto výrobkov.
 • Je dôležité jesť 4 až 6 krát denne. Dôležitá je pravidelnosť a nevynechávanie jedla. Dávajte veľký pozor na množstvo energie, ktoré prijímate.
 • Zeleninu konzumujte 3 až 5 krát denne. Denne pokojne až 400 gramov.
 • Konzumujte celozrnné výrobky s vysokým obsahom vlákniny namiesto bežného bieleho pečiva.
 • Pite aspoň 1,5 až 2 l nesladených tekutín denne. Pozor na ovocné šťavy, obsahujú veľmi veľa cukru.
 • Obmedzte príjem soli na maximálne 1 čajovú lyžičku denne. Pozor na slané pochutiny, obsahujú veľa prázdnych kalórií.

Hýbte sa, pohyb je liečba zadarmo a bez vedľajších účinkov

Pravdepodobne neexistuje lepší liek ako pohyb. V režime diabetika má pohyb nenahraditeľnú úlohu. Začnite konzultáciou so svojím diabetológom. Lekár zhodnotí váš zdravotný stav, vek, fyzickú zdatnosť a posúdi, vaše komplikácie diabetu. Vo všeobecnosti sa diabetikom odporúčajú cvičenia, ktoré zaťažujú veľké svalové skupiny a prevláda v nich vytrvalostná (aeróbna) športová aktivita. Denné športové aktivity smerujte na 30 až 60 minút. Pohyb zaraďte podľa vašich možností minimálne 3-krát do týždňa a v ideálnom prípade denne.

Najjednoduchšou športovou aktivitou je chôdza. Je to ten najprirodzenejší pohyb, ktorý nemá vedľajšie účinky a je úplne zadarmo. Denne minimálne 30 minút alebo 2-3 km svižnej chôdze.

Naučte sa zvládať stresové situácie, myslite pozitívne

Psychická nepohoda a stres môžu mať vplyv na hodnoty glykémie. Najčastejšie dochádza k zvýšeniu alebo rozkolísaniu hodnôt hladiny cukru v krvi. Naviac diabetik v strese zanedbáva pravidelný režim (prestane športovať, prejedá sa, pije alkohol) a to všetko vedie k zhoršeniu celkovej kompenzácie.

Ako sa tomu brániť?

 • Skúste identifikovať konkrétne situácie, ktoré vás stresujú a vyhýbajte sa im. Ak to už v určitých prípadoch nie je možné, tak si pomôžte vhodnou literatúrou alebo vyhľadajte odbornú pomoc.
 • Nepreťažujte sa, stanovte si priority a menej dôležité problémy proste neriešte.
 • Nerozčuľujte sa nad maličkosťami.
 • Nezabúdajte na humor.
 • Cukrovka nie je všetko. Hľadajte na sebe a vo svojom živote skôr pozitíva. Tešte sa z každodenných maličkostí.

Krok č. 2 - Zistite na čo máte nárok zo zdravotného a sociálneho poistenia

Aby ste sa mohli začať správne starať o svoje ochorenie budete potrebovať podporu. Zistite na čo máte nárok zo zdravotného a sociálneho poistenia. Viac informácií

Krok č. 3 - Pravidelne navštevujte Vášho diabetológa

 • Pravidelné návštevy u diabetológa sú základom úspechu.
 • Počet kontrol stanoví váš ošetrujúci diabetológ.
 • Pri každej návšteve vám lekár zmeria z krvi hladinu glykovaného hemoglobínu - HbA1c (hodnoty vyššie ako 8,0% sú vysoké a neuspokojivé)
 • Optimálna frekvencia návštev diabetológa je každé 3 až 4 mesiace, nemala by byť nižšia ako jeden krát za 6 mesiacov.

DÔLEŽITÉ: Pokiaľ lekár nemá dostatok informácií o vašom zdravotnom stave, nemôže správne nastaviť liečbu. Pravidelné kontroly u diabetológa však nestačia. Pre včasný záchyt komplikácií je potrebné chodiť na preventívne kontroly aj k ďalším špecialistom podľa odporúčania vášho diabetológa. Raz ročne by ste určite mali ísť na kontrolu k očnému lekárovi (oftalmológ). Cukrovka je jednou z hlavných príčin slepoty. Včasný záchyt diabetickej retinopatie je preto veľmi dôležitý.

Na kontrolné vyšetrenie k dermatológovi, angiológovi, neurológovi, nefrológovi vás odporučí váš diabetológ v prípade podozrenia na ďalšie komplikácie.

Krok č. 4 - Zapojte svojich blízkych do zmien vo svojom živote

Zaangažujte celú rodinu

Ako sa vraví „ vo dvojici sa lepšie ťahá " alebo „ spolu to ľahšie dokážeme ". Cukrovka je závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje zmeny zaužívaného životného štýlu. Ideálna je situácia, keď potrebné zmeny v životnom štýle s vami budú zdieľať aj ostatní členovia rodiny. Podpora rodiny a vašich blízkych bude pre vás veľkou oporou.

 • Spolu nakupujte, spolu si uvarte chutný obed v súlade so stravovacími odporúčaniami pre diabetikov. Diétne odporúčania pre diabetikov sú totožné so zásadami racionálneho stravovania. Preto rovnakú stravu môže s diabetikom konzumovať celá jeho rodina.
 • Spolu obmedzte potraviny, ktoré nie sú pre diabetikov vhodné.
 • Spolu sa prechádzajte, robte si spoločné výlety.
 • Spoločne sa vzdelávajte. Ak ste zapojený do programu DôveraPomáha diabetikom, spoločne s partnerom/partnerkou absolvujte edukácie.

Vaša rodina vám neskôr poďakuje

Vďaka zmenám, ktoré zavediete v rodine i vaši blízki budú viesť lepší a zdravší život. Užijete si veľa spoločných chvíľ, na ktoré budete radi spomínať.

Nezabúdajte na to, že diabetes je z časti dedičné ochorenie. Ak sa na diabetes liečia rodičia, je vyššie riziko vzniku tohto ochorenia u ich potomkov. Genetická predispozícia ešte samotná na rozvoj ochorenia nestačí. Preto ak vaši blízki budú s vami zdravo žiť, ochoreniu sa môžu úplne vyhnúť.

Odporúčame tiež absolvovanie pravidelných preventívnych prehliadok u všetkých vašich pokrvných príbuzných (brat, sestra, syn či dcéra, ale aj bratranci a sesternice).

Krok č. 5 - Vždy buďte pripravený a zvýšenú pozornosť venujte nečakaným situáciám

Keďže ste diabetik, stále si noste pri sebe kartičku s označením „Som diabetik". Môžete sa dostať do situácie, keď budete potrebovať prvú pomoc a nebudete schopný svoje okolie o ochorení informovať. Zdravotnícky personál ocení informáciu o vašom zdravotnom stave. V závažných situáciách vám to môže zachrániť život.

Pripravte sa na rôzne neobvyklé situácie. Pri absolvovaní odborných vyšetrení informujte lekára špecialistu, že ste diabetik. Rovnako tak urobte i pred plánovanou hospitalizáciou v nemocnici. Pri ceste do zahraničia alebo pri intenzívnej fyzickej záťaži, sa u svojho diabetológa informujte o možných hrozbách.