Ako liečiť vysoký krvný tlak

28.03.2023

Liečba hypertenzie závisí od hodnôt tlaku krvi a ďalších faktorov. V lepšom prípade bude stačiť len zmena životného štýlu. Pri vyšších hodnotách lekár pacientovi predpíše lieky, ktoré môžu zlepšiť jeho zdravotný stav a znížiť mu tlak, no nie ho úplne vyliečiť.


Na liečbu hypertenzie sa u nás používa 5 skupín liečiv:

Väčšinou musí pacient užívať viac liekov naraz. Je však dokázané, že čím viac tabletiek lekár pacientovi predpíše, tým častejšie ich pacient vynecháva. Preto platí pre lekárov odporúčanie, že liečbu pacienta by mali začať s fixnou kombináciou - jedným liekom, ktorý obsahuje dve alebo tri liečivá. Fixné kombinácie sú pre pacientov pohodlnejšie. Uľahčujú a zlepšujú dodržiavanie liečby.

Z dát Dôvery vyplýva, že iba 22 % pacientov, ktorým bola v poslednom roku zistená hypertenzia, majú nastavenú liečbu fixnou kombináciou.

Lieky je nutné užívať

Výber lieku z lekárne je začiatok správnej liečby. Žiadaný účinok sa však prejaví až po určitej dobe. Keď pacient bude užívať liek v správnom čase, správnym spôsobom a pravidelne.

Pri analýze našich dát z roku 2018 sme zistili, že naši poistenci s hypertenziou, cukrovkou alebo vysokým cholesterolom si z lekárne nevybrali 4 % predpísaných liekov. Teda približne 60-tisíc receptov. Najviac liekov nechali v lekárňach mladí ľudia.

Zdroj: interné dáta Dôvera ZP

Pravdepodobne preto, že sa stále cítia dobre a zdravo. S pribúdajúcim vekom a ignorovaním liečby sa však ochorenie rozvinie a pribudnú komplikácie, ako aj náklady na liečbu. Preto je dôležité dodržiavať liečbu tak, ako ju stanovil lekár.

Ako nezabudnúť na lieky?

  • Využite týždenný dávkovač liekov, ktorý si môžete zakúpiť v lekárni.
  • Na viditeľné miesto si nalepte samolepiaci štítok s pripomienkou (napríklad na zrkadlo v kúpeľni alebo na chladničku).
  • Ak sa chystáte cestovať, zabaľte si aj svoje lieky.
  • Nečakajte do poslednej chvíle na nový predpis, lieky si dajte predpísať vopred.

V prípade, že lieky zabudnete užiť, nedobiehajte to nasledujúci deň dvojitou dávkou. Ak máte pochybnosti, radšej kontaktujte lekára alebo lekárnika.