Ako liečiť vysoký tlak

Liečba hypertenzie závisí od hodnôt tlaku krvi a ďalších faktorov. V lepšom prípade bude stačiť len zmena životného štýlu a zníženie príjmu soli. Pri vyšších hodnotách lekár pacientovi predpíše lieky, ktoré môžu zlepšiť jeho zdravotný stav a znížiť mu tlak, no nie ho úplne vyliečiť.

Lieky

Ak vám lekár predpíše liek, jeho výber z lekárne je začiatok správnej liečby. Žiadaný účinok sa však prejaví až po určitej dobe. Preto treba lieky užívať pravidelne a dodržiavať liečbu tak, ako ju stanovil lekár.

Oddych

Stres nášmu telu neprospieva. Je preto veľmi dôležité naučiť sa ho zvládať. Pri tom vám môže pomôcť napríklad joga, dychové cvičenia, prechádzka v prírode či meditácia. Základom je aj dostatok spánku.

Chudnutie

Nadváha zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku, cukrovky a kardiovaskulárnych ochorení. Ak máte problém s vysokým tlakom krvi, zníženie hmotnosti vám pomôže pri jeho liečbe.

Zdravá strava

Základom je vyvážená strava z kvalitných surovín. Jedálniček by mal obsahovať ovocie, zeleninu aj ryby. Naopak, obmedziť treba príjem tukov a olejov a vyhýbať sa nadmernému soleniu jedál.

Nepiť a nefajčiť

Nadmerné pitie alkoholu môže poškodiť pečeň a srdce. Pri fajčení zase srdce bije rýchlejšie, pretože sa pôsobením nikotínu začne v tele vyplavovať adrenalín. Tým sa zvyšuje aj tlak krvi.

Obmedzte kofeín

V káve je obsiahnutý kofeín, ktorý vo väčšom množstve krvný tlak zvyšuje. S počtom káv to tak netreba preháňať. To isté sa týka aj čierneho čaju, ktorý tiež obsahuje kofeín.

Pohyb

Aj 30-minútová prechádzka pomáha znižovať krvný tlak. Medzi vhodné aktivity patrí aj beh, tanec a plávanie. Takúto činnosť sa odporúča robiť denne, napríklad namiesto výťahu sa prejsť po schodoch.

Kontrola tlaku

Pravidelné domáce meranie tlaku krvi je základom úspešného zvládania hypertenzie. Okrem toho, že má pacient tlak pod kontrolou, môže sledovať, či nastavená liečba zaberá.

Podľa údajov Dôvery medzi rokmi 2015 a 2021 vyplýva, že až tretina Slovákov s vysokým tlakom, ktorá liečbu začne, ju neskôr na niekoľko rokov svojvoľne vysadí.

Zhruba každý 25. predpis receptu na vysoký krvný tlak ostáva nevyzdvihnutý v lekárni.

Pri počtoch poistencov Dôvery využívajúcich výlučne e-recept to predstavuje 60 000 predpisov ročne. Pri orientačnom prepočte na celé Slovensko ostáva nevybratých cca 200 000 receptov. Najviac liekov nechali v lekárňach mladí ľudia pravdepodobne preto, že sa stále cítia dobre a zdravo. S pribúdajúcim vekom a ignorovaním liečby sa však ochorenie rozvinie a pribudnú komplikácie, ako aj náklady na liečbu. Preto je dôležité dodržiavať liečbu od začiatku tak, ako ju stanovil lekár.

Na liečbu hypertenzie sa u nás najčastejšie používa 5 skupín liečiv:

  1. ACE inhibítory
  2. Blokátory receptora pre angiotenzín
  3. Betablokátory
  4. Blokátory kalciových kanálov
  5. Diuretiká

Tipy na zdravé stravovanie

  1. Jedálníček by mal obsahovať aspoň päť porcií ovocia a zeleniny denne. Ryby je vhodné jesť aspoň dvakrát do týždna. 

  2. Vyhýbať sa treba tukom, olejom a nadmernému soleniu jedál. Namiesto soli použite koreniny a bylinky, napr. zázvor, cesnak, čili, citrónovú šťavu.

  3. Máte radi minerálku? Vyskúšajte tú, ktorá má čo najnižší obsah sodíka (pod 70 mg/l).

  4. Do jedálnička môžete zaradiť cesnak, cibuľu, uhorku, grapefruit, banán, obilné vločky, včelí med, ryby aj orechy. Výborná na znižovanie tlaku je aj červená repa.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!