Farebná mapa nižšie zobrazuje mieru začkovanosti detí do dvoch rokov veku v jednotlivých okresoch Slovenska. Čím je odtieň tmavší, tým je miera zaočkovanosti vyššia.

Pre zväčšenie kliknite na obrázok. Mieru zaočkovanosti v jednotlivých okresoch nájdete vo vyhľadávaní na konci článku.

povinneockovanie.png

Vývoj zaočkovanosti v Bratislave za ostatných päť rokov napovedá, že rodičia nechávajú ochotnejšie očkovať svoje deti  hexavakcínou aj vakcínou proti pneumokokom. Naopak, viditeľný je pokles očkovania vakcínou MMR.

(Pozn. popis jednotlivých vakcín nájdete na konci článku)

trend BA.png

Klesajúci trend má MMR vakcína aj v celoslovenskom porovnaní.

trend SK.png

„Nárast nedôvery voči očkovaniu MMR vakcínou nás neprekvapil. Ľudia sú kritickejší, hľadajú si informácie, no často natrafia na neseriózne zdroje, ktoré ich zneistia. Je úlohou všetkých nás, ktorí pôsobíme v zdravotníctve, aby sme komunikovali s poistencami a pacientami a vysvetľovali im nespochybniteľný prínos preventívneho očkovania pre populáciu,“ povedal generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Najvyššia začkovanosť v rámci povinného očkovania je v regiónoch, ako Svidník, Kežmarok, Stropkov, Čadca či Rimavská Sobota. Slovenský priemer v rámci povinného očkovania je 95 percent. Práve to je podľa Úradu verejného zdravotníctva SR hranica zaočkovanosti potrebná na zabezpečenie kolektívnej ochrany populácie pred infekčnými ochoreniami. Pri poklese zaočkovanosti pod 95 percent sa začínajú vytvárať predpoklady pre šírenie ochorenia v nezaočkovanej populácii a pod 90 percentami zaočkovanosti dochádza ku vzniku epidémií.

top mesta.png

Zaujímavosťou je, že mestá s nadpriemernou zaočkovanosťou v rámci povinného očkovania majú podpriemernú zaočkovanosť v rámci dobrovoľného očkovania – proti rotavírusom (priemer SR 15,7 percenta). Najvyšší nárast očkovania detí proti rotavírusom je v Bratislave.

Pre zväčšenie kliknite na obrázok. Mieru zaočkovanosti v jednotlivých okresoch nájdete vo vyhľadávaní na konci článku.

dobrovolne ockovanie web.png

„Očkovanie proti rotavírusom začalo byť populárne v roku 2016, teda po tom, ako sa rozšírili podmienky takzvaného limitu spoluúčasti aj na deti do šiestich rokov. Rodičia, ktorí dali svoje deti zaočkovať, tak získali časť doplatku za vakcínu naspäť od zdravotných poisťovní. Dovtedy vracala doplatky za lieky na predpis deťom len zdravotná poisťovňa Dôvera,“ vysvetlil M. Kultan.

trend rota.png

V Dôvere sme analyzovali údaje o úhrade vakcín pre deti do dvoch rokov. Sledovali sme obdobie od roku 2012. Podrobnejšie informácie o jednotlivých očkovaniach sú uvedené v tabuľke nižšie.

Vakcína proti ochoreniu
kedy sa očkuje
cena vakcíny
doplatok
PNEUMO
Prevenar 13
Synflorix
baktéria Streptococcus pneumoniae, ktorá spôsobuje meningitídu (zápal mozgových blán), sepsu (otrava krvi) alebo bakteriémiu (prítomnosť baktérií v krvnom riečisku), pneumóniu (zápal pľúc) a ušné infekcie
v 3. mesiaci (I.dávka)
v 5. mesiaci (II. dávka)
v 11. mesiaci (III. dávka)

54,21 €
(50,87 € väčšie balenie)


30,15 €

12,72 €
(9,38 €
väčšie balenie)

0 €
HEXA
Infarix hexaHexacima
záškrt, tetanus, čierny kašeľ, hepatitída B, detská obrna, hemofilové invazívne ochorenie
v 3.mesiaci (I.dávka)
v 5. mesiaci (II. dávka)
v 11. mesiaci (III. dávka)

42,90 €42,90 €
0 €0 €
MMR
M-M-RVAXPRO

Priorix
osýpky, mumps, rubeola
od 15. mesiaca
do 18. mesiaca
9,45 €


9,45 €
0 €


0 €
ROTA
Rotarix (2 očkovacie dávky)


RotaTeq (3 očkovacie dávky)
gastroenteritída (hnačka a dávenie) spôsobená rotavírusovou infekciou
od 6 týždňoch v do 24 týždňovod 6 týždňov do 32 týždňov
52,96 €
34,92 €
42,37 €
27,94 €

Pre vyhľadávanie vyberte okres. Zoradené sú od najvyššej miery povinného očkovania.