Bezplatné vyšetrenie na odhalenie rakoviny hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva a konečníka je druhým najčastejšie diagnostikovaným zhubným nádorom na Slovensku a má stúpajúcu tendenciu. Prevenciou je bezbolestný test na zistenie okultného, čiže skrytého krvácania v stolici, ktoré je neviditeľným prejavom tejto zákernej formy rakoviny. Včasné odhalenie vznikajúceho karcinómu má veľký vplyv na úspešnosť liečby.

Bezplatné vyšetrenie na odhalenie rakoviny hrubého čreva

Kedy máte nárok na nadštandardnú prevenciu?

V Dôvere môžete toto vyšetrenie absolvovať bezplatne pri  preventívnej prehliadke raz za dva roky, a to už po dovŕšení 40 rokov. Zákonný nárok na bezplatné vyšetrenie je od veku 50 rokov.

Prečo nepodceňovať prevenciu?

Ako pri mnohých iných chorobách, aj pri rakovine hrubého čreva a konečníka sa s vekom zvyšuje riziko vzniku ochorenia. Rakovina hrubého čreva sa objavuje najmä po päťdesiatke, no ideálne je s prevenciou začať už v skoršom veku. Test na okultné krvácanie dokáže odhaliť rakovinu ešte predtým, ako skutočne prepukne. Prevencia a následné vyšetrenia môžu doslova zachrániť život pacienta.

Ako požiadať o test?

1

Pri preventívnej prehliadke požiadajte o bezplatný test na okultné krvácanie svojho všeobecného lekára. Nárok naň máte 1x za 2 roky, ak ste dovŕšili vek 40 rokov.

2

Lekár vám poskytne nádobku, do ktorej si doma odoberiete vzorku stolice. Potom ju odnesiete späť svojmu všeobecnému lekárovi.

3

Lekár vie zo vzorky hneď určiť prítomnosť krvi v stolici. Ak je výsledok pozitívny, lekár vám odporučí ďalšie potrebné vyšetrenia.