Bezplatné vyšetrenie rakoviny hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva a konečníka je druhým najčastejšie diagnostikovaným zhubným nádorom na Slovensku a má stúpajúcu tendenciu. Prevenciou je bezbolestný test na zistenie okultného, čiže skrytého krvácania v stolici, ktoré je neviditeľným prejavom tejto zákernej formy rakoviny. Včasné odhalenie vznikajúceho karcinómu má veľký vplyv na úspešnosť liečby.

Bezplatné vyšetrenie rakoviny hrubého čreva

Kedy máte nárok na nadštandardnú prevenciu?

V Dôvere môžete toto vyšetrenie absolvovať bezplatne pri  preventívnej prehliadke raz za dva roky, a to už po dovŕšení 40 rokov. Zákonný nárok na bezplatné vyšetrenie je od veku 50 rokov.

Prečo nepodceňovať prevenciu?

Ako pri mnohých iných chorobách, aj pri rakovine hrubého čreva a konečníka sa s vekom zvyšuje riziko vzniku ochorenia. Rakovina hrubého čreva sa objavuje najmä po päťdesiatke, no ideálne je s prevenciou začať už v skoršom veku. Test na okultné krvácanie dokáže odhaliť rakovinu ešte predtým, ako skutočne prepukne. Prevencia a následné vyšetrenia môžu doslova zachrániť život pacienta.

Ako požiadať o test?

1

Pri preventívnej prehliadke požiadajte o bezplatný test na okultné krvácanie svojho všeobecného lekára. Nárok naň máte 1x za 2 roky, ak ste dovŕšili vek 40 rokov.

2

Lekár vám poskytne nádobku, do ktorej si doma odoberiete vzorku stolice. Potom ju odnesiete späť svojmu všeobecnému lekárovi.

3

Lekár vie zo vzorky hneď určiť prítomnosť krvi v stolici. Ak je výsledok pozitívny, lekár vám odporučí ďalšie potrebné vyšetrenia.