A to hovoríme len o dátach zdravotnej poisťovne Dôvera o jej poistencoch za tri roky. Štatistiky ministerstva zdravotníctva za celé Slovensko uvádzajú len zhruba 7-percentnú účasť mužov nad 50 rokov na urologickej prevencii.

„Zákerné je neraz to, že rakovina prostaty sa v skorých štádiách nemusí nijako prejaviť, preto je dôležité absolvovať preventívnu prehliadku, a každý muž po päťdesiatke by ju mal absolvovať povinne," upozorňuje urológ Ján Švihra.

November je už Movember

Prevencii je tradične venovaný jedenásty mesiac v roku, ktorý dostal špeciálny názov Movember a prívlastok Mesiac mužského zdravia.

Muži nad 50 rokov majú nárok na tento typ prehliadky u špecialistu raz za tri roky. V prípade, že sa rakovina prostaty vyskytla v rodine, sa veková hranica posúva na 40 rokov. Dobrá správa – na návštevu urológa nie je potrebný výmenný lístok.

Prečo by nemali muži túto preventívku vynechávať?

Pretože je jednoduchšie venovať jej hodinu času raz za tri roky ako neskôr venovať všetok svoj čas liečbe, ktorá môže prísť už neskoro. Rakovina prostaty patrí medzi tie onkologické ochorenia, pri ktorej je veľká – až 90-percentná šanca na vyliečenie – ak sa odhalí včas.

Preventívna prehliadka u urológa pomáha:

  • odhaliť nezhubné zväčšenie prostaty, keď okrem problémov s močením vznikajú aj problémy s erekciou
  • odhaliť včasné a vyliečiteľné štádiá rakoviny prostaty
  • diagnostikovať problémy s obličkami, močovými cestami, či pohlavnými orgánmi

Čo hovoria dáta Dôvery?

  • Najčastejšie prichádzajú k urológovi muži vo veku 70 až 79 rokov (necelých 17 percent)

  • Najpoctivejší boli vlani pri dochádzke na urologickú prevenciu muži nad 50 rokov zo Žilinského a Trenčianskeho kraja (necelých 19 percent)

  • Najmenej preventívok absolvovali muži v Trnavskom a Prešovskom kraji

  •  Z okresov dosiahli najlepšie výsledky Považskobystrický, Žiarsky a Dolnokubínsky, kde zaznamenali účasť zhruba 25 percent mužov