Počet ohlásených podozrení na fiktívnu zdravotnú starostlivosť od našich poistencov sa od roku 2014 zvýšil o takmer 48 percent. Kým v roku 2014 to bolo 1100 podnetov, vlani sme ich dostali takmer 1700. Viac ako 200 podnetov prišlo vďaka SMS notifikáciam, ktorými poistencov upozorňujeme na predpis lieku.

Psychiater

Poistenci nás vlani upozornili na vranovského psychiatra, ktorý si u nás fakturoval zdravotnícke výkony, hoci jeho pacienti žiadne vyšetrenia ani terapiu neabsolvovali.
Fiktívne vyšetrenia mal podľa dokumentácie poskytovať svojim pacientom, medzi ktorými mali byť aj jeho príbuzní. Pri overovaní nám piati poistenci potvrdili, že vyšetrenia vykázané v roku 2015 neabsolvovali. Prípady sme zdokumentovali a v najbližších dňoch podáme trestné oznámenie. Zdokumentovaná škoda sa zatiaľ vyšplhala na 3000 eur. Podozrievame ho zo spáchania trestného činu podvodu so škodou vo väčšom rozsahu, za čo hrozí trest odňatia slobody až na päť rokov.

Nie je to prvý raz, čo sme s týmto lekárom mali negatívnu skúsenosť. Od roku 2009 sme jeho ambulancii uložili tri pokuty v sume spolu 12 780 eur. Išlo o pokuty za predpisovanie liekov v rozpore s indikačnými obmedzenia a o chyby v dokumentácii. To znamená, že lieky boli predpisované pacientom, pri ktorých neexistoval dôvod, aby ich užívali. Pri fakturovaní zdravotných výkonov zase chýbala relevantná dokumentácia.

Otorinolaryngológ (ORL)

Popradský lekár so špecializáciou ORL pre nás známa firma. Podnety od poistencov na fiktívnu zdravotnú starostlivosť dostávame pravidelne, preto si naši revízni lekári na neho posvietili už pred piatimi rokmi. Posledný zdokumentovaný prípad sa týka desiatich podnetov od poistencov, ktoré datujeme do rokov 2014 a 2015. Poistenci nám potvrdili, že žiadnu zdravotnú starostlivosť od tohto lekára nedostali. Niektorí svoje tvrdenia podložili kópiou z evidencie dochádzky v práci či prehlásením, že v čase údajného vyšetrenia boli na dovolenke v Chorvátsku. Škoda v týchto prípadoch dosiahla zatiaľ 900 eur. Aj v tomto prípade pripravujeme trestné oznámenie, ktoré by malo byť podané v najbližšom čase. Lekára podozrievame zo spáchania trestného činu podvodu, za ktorý môže v tomto prípade hroziť dvojročný trest väzenia.