Jeden pacient na dvoch miestach

Jeden pacient v jednom dni vo dvoch interných ambulanciách. Takéto údaje ponúkli výkazy o zdravotnej starostlivosti po kontrole priamo na mieste.

Vyšetrovanie sa začalo po tom, ako sa na nás obrátila takmer desiatka poistencov s tým, že sme hradili návštevu internej ambulancie, hoci v nej neboli. Keďže všetky podania sa týkali internistky MUDr. M. F., vytypovali sme ďalších poistencov, ktorých sme sa spýtali na to isté. Až 21 poistencov podozrenie potvrdilo. Neboli na žiadnom z celkovo 155 vykázaných vyšetrení.

Pri ďalšej analýze sme zistili, že až 300 našich poistencov údajne navštevuje v rovnakom meste dve internistky, z toho jednu MUDr. M. F. V tomto prípade už pripravujeme trestné oznámenie pre trestný čin podvodu, aby polícia preverila všetky podozrivé okolnosti.

Lieky za tisíce vydané len naoko

Lekáreň v Košťanoch nad Turcom v okrese Martin si všimli naši revízni farmaceuti po tom, ako si začala fakturovať neštandardné položky. Nákladný liek na imunitné ochorenie začala vydávať častejšie, ako u nej bývalo zvykom.

Kontrola priamo v lekárni odhalila, že hoci lekáreň podľa dokumentov vydala 81 balení lieku, každý v sume takmer 1600 eur, preukázateľne nakúpila len 59 balení. Až 62 z vydaných balení mali dostať poistenci Dôvery na predpis dvoch imunológov z Martina.  
Zdokumentovaná škoda dosiahla takmer 30-tisíc eur.

V súlade so zmluvnými podmienkami sme lekárni uložili pokutu 46-tisíc eur a ambulancii, v ktorej lekári pracovali, 3000 eur za chyby pri evidencii a výdaj liekov v ambulancii. Zároveň podávame trestné oznámenie pre trestný čin podvodu.