Zdravotná poisťovňa Dôvera hradí tento druh prevencie v plnom rozsahu. To znamená, že z verejného zdravotného poistenia prepláca svojim poistencom očkovaciu látku aj samotné zaočkovanie u lekára.

Vakcína proti chrípke nemôže nahradiť očkovanie proti covidu-19, ale platí, že sa s ním ani nevylučuje. Podľa imunológa Miloša Jeseňáka sa nemusia obávať očkovania proti bežnej chrípke ľudia, ktorí sa dali zaočkovať proti covidu, ani tí, ktorí ho prekonali.
„Vo vzťahu k očkovaniu proti covidu-19 nie je obmedzenie pre podanie vakcíny proti chrípke, pričom obe očkovania možno realizovať aj naraz, s podaním vakcín do rôznych miest  - do pravej a ľavej ruky,“  vysvetlil prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI. Ak to čas umožňuje, odborník odporúča dodržať medzi úkonmi odstup 4 až 7 dní.

Pomôže aj umelá inteligencia

Na odlíšenie covidu od „obyčajnej“ chrípky ponúka zdravotná poisťovňa Dôvera svojim poistencom domáceho medicínskeho poradcu. Samodiagnostický nástroj od spoločnosti Infermedica, ktorý rozlišuje viac ako 800 diagnóz, majú poistenci bezplatne prístupný v mobilnej aplikácii poisťovne alebo v Elektronickej pobočke. Po novom pomáha aj rodičom pri vyhodnocovaní príznakov u detí – od novorodencov až po tínedžerov.
„Systém funguje na princípe umelej inteligencie. Vyhodnocuje príznaky pacienta, určí pravdepodobnú diagnózu vrátane ochorenia covid-19 a odporučí ďalší postup. Od začiatku októbra dokáže plnohodnotne poradiť všetkým pacientom bez ohľadu na vek, keďže sme ho rozšírili aj o pediatrický obsah,“ hovorí hovorca Dôvery Matej Štepianský.

Tri vakcíny

Ak sa poistenec rozhodne pre očkovanie proti sezónnej chrípke, na Slovensku sú v sezóne 2020/2021 dostupné tri druhy vakcín proti chrípke. „V lekárňach Dr.Max máme v súčasnosti k dispozícii vakcínu Influvac, vakcína Vaxigrip bude podľa informácií z distribučnej siete dostupná od začiatku októbra. Treťou vakcínou bude Fluenz Tetra,“ informoval hovorca siete lekární Dr.Max Peter Sedláček. Lekárnici ešte na jar vyslovili pre tento rok predpoklad o zvýšenom záujme pacientov o tento druh očkovania, a to až o 20 percent.

Vychádzali z vysokého záujmu o očkovanie proti chrípke z minulého roku a taktiež na základe preverovania záujmu zo strany praktických lekárov. Vlani, keď ešte nebola k dispozícii žiadna vakcína proti covidu-19, sa dalo podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva zaočkovať viac ako 300-tisíc ľudí, čo bolo zhruba o tretinu viac ako v sezóne pred pandémiou.

Odborníci aj tento rok odporúčajú očkovanie najmä najzraniteľnejším skupinám pacientov: deťom už od 6. mesiaca, tehotným ženám, chronicky chorým ľuďom či onkologickým pacientom, seniorom, ale napríklad aj zdravotníkom a ľuďom v príbuzných profesiách.

Ako získať vakcínu?

Záujemcovia o očkovanie si vakcíny proti chrípke podobne ako po minulé roky môžu vyzdvihnúť v lekárni. Najjednoduchšia cesta, ako sa dostať k vakcíne, je osloviť svojho všeobecného lekára, čo sa dá urobiť mailom alebo telefonicky, a nechať si vystaviť elektronický recept. Pacient si tak ušetrí jednu cestu k lekárovi.
Zaočkovať môže poistenca všeobecný lekár pre dospelých alebo pediater, ale aj akýkoľvek lekár špecialista, ktorého navštevuje. Je to výhodné riešenie napríklad pre mamičky, ktoré nemusia navštíviť všeobecného lekára. Zaočkovať ich môže aj gynekológ na pravidelnej prehliadke.