Tlačové správy

Za posledných 5 rokov pribudli desiatky tisíc ľudí s alergickou nádchou. Dá sa jej však celkom zbaviť

Alergická nádcha znepríjemňuje život trom z desiatich ľudí na Slovensku a každému z nich hrozí, že alergia prerastie až do astmy. Len Dôvera registruje od roku 2018 nárast podielu poistencov s alergickou nádchou o 11 %.

Alarmujúce zistenia o pacientoch s vysokým tlakom: Nesprávna voľba lekára a obličky bez kontroly

To, že vysoký krvný tlak nebolí, ľudia ho podceňujú a mnohí ani netušia, že ho majú, je už dlhšie známy fakt. Dôvera však našla v dátach nové fakty o chorobe, ktorou trpí každý druhý dospelý na Slovensku a ktorej svetový deň pripadá každoročne na 17. mája.

Viete, ako a prečo zmizli papierové recepty?

Je to presne desať rokov, keď sme si v Dôvere povedali, že aj slovenskí pacienti si zaslúžia modernejšie služby a bezpečnejšiu liečbu. A vymysleli sme elektronický predpis liekov.

Zisk Dôvery za rok 2023 predstavuje 0,76 percenta z predpísaného poistného

Rok 2023 uzavrela zdravotná poisťovňa Dôvera so ziskom 19,955 milióna eur.

Veľký prieskum v nemocniciach: Celkové hodnotenie pacientov sa zlepšilo

Posledný prieskum spokojnosti pacientov s hospitalizáciami v slovenských nemocniciach ukazuje pozitívne trendy.

Už viac ako 10-tisíc vyšetrení cez apku na diagnostiku kožných ochorení. Odhalila aj rakovinu

Počas viac ako piatich mesiacoch ostrej prevádzky aplikácie AIP Derm si naši poistenci dali urobiť viac ako 10-tisíc vyšetrení. Potvrdilo sa, že aplikácia má potenciál zlepšiť dostupnosť dermatovenerologickej zdravotnej starostlivosti a vyriešiť najčastejšie kožné problémy pacientov. A nielen to. V skorom štádiu sa podarilo odhaliť ochorenia, ktoré by mohli prerásť do rakoviny.

Predsedníčka ÚDZS R. Bláhová nehovorí pravdu o nerozdelenom zisku Dôvery

Predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáta Bláhová nehovorí pravdu o nerozdelenom zisku Dôvery. Penta jeho rozdelenie neplánovala a neplánuje a ohlásené odvolanie Bláhovej z funkcie nebude mať na toto rozhodnutie žiadny vplyv.

Ľudia, ktorí majú problém s alkoholom, majú dvakrát častejšie aj vysoký tlak

Cukrovka, vysoký tlak, cievna mozgová príhoda, infarkt myokardu. Tieto a mnohé ďalšie diagnózy sa omnoho častejšie vyskytujú u ľudí, ktorí majú problém s alkoholom, v porovnaní s bežnou populáciou.

Koniec behania po lekárňach. Svoj liek na predpis si nájdete a rezervujete cez aplikáciu v mobile

Takmer 55-tisíc poistencov Dôvery malo v každom mesiaci minulého roka predpísaný aspoň jeden liek. Rekordmanovi lekári predpísali až 107 rôznych druhov liekov za rok. Dočkali sa však vianočného darčeka, ktorý im ušetrí kilometre a hodiny strávené obchádzaním lekární.

Dôvera podporila výskum intervencií s asistenciou psov pri liečbe pacientov

Psy patria medzi najobľúbenejšie zvieratá obyvateľov Slovenska. (Podľa prieskumu spoločnosti Go4insight má psa až 39 percent z nich). Mnohí majitelia tvrdia, že psy im poskytujú spoločnosť, motivujú ich k pohybu, vytvárajú v ich domove unikátnu atmosféru. Všetky tieto tvrdenia naznačujú pozitívne účinky psov na zdravie človeka. Zdravotná poisťovňa by to nemala prehliadať.

Slovensko nevie, koľko má ľudí s obezitou. Slovenská obezitologická asociácia v spolupráci s Dôverou to chcú zmeniť a pomôcť

Slovensko nevie, koľko má ľudí s obezitou. Dostupné štatistiky neuvádzajú spoľahlivé čísla, pretože lekári nie sú zvyknutí túto informáciu o svojich pacientoch evidovať.

Kožných ambulancií je menej, počet ochorení stúpa

Za posledné roky sme zaznamenali kontinuálny pokles zmluvných dermatovenerologických ambulancií.

Dôvera reaguje na enormný záujem o Nemocnicu Bory

Nemocnica Bory je pre pacientov z celého Slovenska. Pre tých, ktorí sú zo vzdialenejších kútov krajiny, Dôvera zlepšuje prístup k tejto špičkovej zdravotnej starostlivosti. Zabezpečí im bezplatnú dopravu na plánovanú hospitalizáciu do nemocnice aj odvoz domov.

Poistencom zasielame výsledok ročného zúčtovania poistného

Dnes odosielame prvým 60-tisíc poistencom výsledok ročného zúčtovania za minulý rok. V najbližších dňoch si tak nájdu výsledok v Elektronickej schránke alebo na pošte. Ročné zúčtovanie do +/- 5 eur oznámime poistencom emailom alebo SMS notifikáciou. Poistenci nájdu výsledok ročného zúčtovania aj v mobilnej aplikácii Dôvera a v e-pobočke. Vo väčšine to bude pre nich dobrou správou, lebo budú mať preplatok alebo ich záväzky budú vyrovnané.

Polovica populácie má vysoký krvný tlak

Neliečený vysoký tlak krvi môže viesť k srdcovému zlyhávaniu. Až polovica ľudí, ktorí majú príznaky srdcového zlyhávania, neprežije viac ako 5 rokov. Analýzy Dôvery ukazujú, že ľudia s vysokým krvným tlakom berú napriek tomu túto diagnózu na ľahkú váhu.

Celiatikov pribúda, stúpajú aj výdavky na dietetické potraviny

Počet ľudí s celiakiou sa každým rokom mierne zvyšuje. Násobne však narástli výdavky poisťovne na dietetické potraviny pre ľudí s touto diagnózou. Ukazujú to dáta zdravotnej poisťovne Dôvera.

V papučiach alebo s nákupom v Boroch rovno do pobočky poisťovne

Zdravotná poisťovňa Dôvera otvorí v pondelok 3. apríla novú pobočku, vďaka ktorej bude opäť bližšie ku svojim poistencom. Bude sa nachádzať na prízemí novej Nemocnice Bory v Bratislave, ktorú začne investičná skupina Penta otvárať po etapách vo štvrtok 30. marca 2023.

Lúčime sa s papierom. Je neekologický a drahý

V pobočkách Dôvery bude menej papierov. Od nového roka sme ukončili tlač letákov ako aj tlač firemného časopisu. Ušetrené zdroje a energiu budeme venovať iným, efektívnejším nástrojom na komunikáciu s našimi poistencami, ktoré sú navyše ekologickejšie.

Na onkokontrolu sa podarilo pritiahnuť takmer polovicu tých, ktorí zanedbali prevenciu

Približne 4.000 obyvateľov našej krajiny si každý rok vypočuje od lekára zlú správu – rakovina hrubého čreva a konečníka. Priebeh tohto ochorenia je miernejší u tých, ktorí berú prevenciu vážne.

Rebríček nemocníc 2022: Prvé miesta obsadili súkromné nemocnice

Niektoré veci sa nemenia. V prieskume spokojnosti poistencov s hospitalizáciami v slovenských nemocniciach je faktom, že ženy udeľujú prísnejšie známky ako muži. Rovnako platí, že čím je pacient starší, tým sú je jeho hodnotenia pobytu v nemocnici priaznivejšie. Našich poistencov sme sa reprezentatívnym prieskumom pýtali na spokojnosť s hospitalizáciami v slovenských nemocniciach už po 17. krát. Celková priemerná známka hodnotenia pacientov bola v minulom roku 1,54, čo je o tri stotiny lepšie ako v roku 2021.

Psychologická pomoc pre poistencov Dôvery je dostupnejšia

Duševné zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické. Preto sa oň treba starať, a ak je to potrebné, vyhľadať pomoc odborníkov. Po pandémií ochorenia covid-19 sa očakával nárast duševných ochorení, a už aj naše údaje potvrdzujú, že tomu tak je.

Do Nemocnice Bory postačí preukaz poistenca Dôvery. Zmluva je podpísaná

Najmodernejšia nemocnica na Slovensku bude otvorená 30. marca 2023. Hoci sa nachádza v Bratislave, bude slúžiť pacientom po celom Slovensku.

Rodičia, chráňte svoje deti pred rakovinou, dajte ich zaočkovať

V zdravotnej poisťovni Dôvera sme spustili kampaň na podporu očkovania proti vírusu HPV, ktorý spôsobuje komplikované ochorenia, ako rakovinu krčka maternice, rakovinu ženských a mužských pohlavných orgánov. Najúčinnejšie je nechať sa zaočkovať ešte pred začiatkom aktívneho sexuálneho života. Dvanásťročné deti majú očkovanie plne hradené z verejného zdravotného poistenia a práve na ne je zameraná najnovšia kampaň.

Dôvera uhradí srdciarom pohyb na predpis. V Martine ním zachraňujú životy už 20 rokov

Dom srdca v Martine je prvým zdravotníckym zariadením na Slovensku, ktoré začalo pacientov so srdcovocievnymi chorobami liečiť aj pohybom na predpis. Dvadsaťročná prax a vedecké výskumy dokazujú, že liečebný telocvik znižuje úmrtnosť u srdciarov až o 30 %. Od januára tohto roku začala túto liečbu svojim poistencom uhrádzať zdravotná poisťovňa Dôvera.

Rodičia už nevidia ich zdravotnú kartu a alkohol ich môže vyjsť draho. Čo znamená dovŕšenie dospelosti z pohľadu zdravotnej poi

Hoci s tým nemusí súhlasiť každý, vek nie je len číslo. Obzvlášť to platí pre tých, ktorí dosiahli dospelosť, teda 18 rokov. Čo sa pre nich mení z pohľadu zdravotnej poisťovne a ich fungovania v zdravotnom systéme? Čítajte ďalej.

Zdravotná starostlivosť o ľudí so závislosťou od alkoholu je najdrahšia spomedzi všetkých psychiatrických diagnóz

Liečba duševných problémov, na ktorých začiatku je nadmerné pitie alkoholu, si vlani vyžiadala najvyššie náklady spomedzi všetkých ochorení súvisiacich s duševným zdravím. Nejde pritom o najčastejšiu diagnózu v ambulanciách odborníkov. Výzva na mesiac bez alkoholu Suchý február sa preto týka celej spoločnosti.

Prevenciu berú poistenci vážnejšie. V prípade rakoviny pochopili, že im môže zachrániť život

Pozvánky na skríning najčastejších druhov rakoviny už nekončia v koši tak často. Kým pred dvoma rokmi malo takýto osud až 96 percent pozývacích listov na vyšetrenie, štatistiky za rok 2022 sú optimistickejšie.

Dospelí poistenci Dôvery sú zodpovednejší k svojmu zdraviu. Pomohli benefity

Zdravotnej poisťovni Dôvera sa vďaka benefitu Zdravé zuby podarilo motivovať poistencov, aby sa lepšie starali o svoje zdravie. Zavedením podmienky absolvovania preventívnej prehliadky u všeobecného lekára zvýšila vlani počet týchto prehliadok u dospelých poistencov o tretinu.

Hekeri môžu obrať zdravotníctvo o pol miliardy, majú však silného súpera

Až pol miliardy eur by na výkupnom mohli stratiť nemocnice, ambulancie či zdravotné poisťovne v prípade úspešného veľkého kybernetického útoku, varujú analytici kybernetických hrozieb. Dobrou správou je, že zdravotníkom pomáhajú brániť sa špičkoví experti.

Diabetici z Dôvery majú väčšiu šancu žiť dlhšie ako ostatní

Diabetici poistení v Dôvere majú väčšiu šancu žiť dlhšie, než diabetici poistení inde. Dokazujú to výsledky jej sedem rokov trvajúcej nadštandardnej starostlivosti o ľudí s cukrovkou. Za rok zachráni až dvesto ich životov.