Tlačové správy

Slovensko nevie, koľko má ľudí s obezitou. Slovenská obezitologická asociácia v spolupráci s Dôverou to chcú zmeniť a pomôcť

Slovensko nevie, koľko má ľudí s obezitou. Dostupné štatistiky neuvádzajú spoľahlivé čísla, pretože lekári nie sú zvyknutí túto informáciu o svojich pacientoch evidovať.

Kožných ambulancií je menej, počet ochorení stúpa

Za posledné roky sme zaznamenali kontinuálny pokles zmluvných dermatovenerologických ambulancií.

Dôvera reaguje na enormný záujem o Nemocnicu Bory

Nemocnica Bory je pre pacientov z celého Slovenska. Pre tých, ktorí sú zo vzdialenejších kútov krajiny, Dôvera zlepšuje prístup k tejto špičkovej zdravotnej starostlivosti. Zabezpečí im bezplatnú dopravu na plánovanú hospitalizáciu do nemocnice aj odvoz domov.

Poistencom zasielame výsledok ročného zúčtovania poistného

Dnes odosielame prvým 60-tisíc poistencom výsledok ročného zúčtovania za minulý rok. V najbližších dňoch si tak nájdu výsledok v Elektronickej schránke alebo na pošte. Ročné zúčtovanie do +/- 5 eur oznámime poistencom emailom alebo SMS notifikáciou. Poistenci nájdu výsledok ročného zúčtovania aj v mobilnej aplikácii Dôvera a v e-pobočke. Vo väčšine to bude pre nich dobrou správou, lebo budú mať preplatok alebo ich záväzky budú vyrovnané.

Polovica populácie má vysoký krvný tlak

Neliečený vysoký tlak krvi môže viesť k srdcovému zlyhávaniu. Až polovica ľudí, ktorí majú príznaky srdcového zlyhávania, neprežije viac ako 5 rokov. Analýzy Dôvery ukazujú, že ľudia s vysokým krvným tlakom berú napriek tomu túto diagnózu na ľahkú váhu.

Celiatikov pribúda, stúpajú aj výdavky na dietetické potraviny

Počet ľudí s celiakiou sa každým rokom mierne zvyšuje. Násobne však narástli výdavky poisťovne na dietetické potraviny pre ľudí s touto diagnózou. Ukazujú to dáta zdravotnej poisťovne Dôvera.

V papučiach alebo s nákupom v Boroch rovno do pobočky poisťovne

Zdravotná poisťovňa Dôvera otvorí v pondelok 3. apríla novú pobočku, vďaka ktorej bude opäť bližšie ku svojim poistencom. Bude sa nachádzať na prízemí novej Nemocnice Bory v Bratislave, ktorú začne investičná skupina Penta otvárať po etapách vo štvrtok 30. marca 2023.

Lúčime sa s papierom. Je neekologický a drahý

V pobočkách Dôvery bude menej papierov. Od nového roka sme ukončili tlač letákov ako aj tlač firemného časopisu. Ušetrené zdroje a energiu budeme venovať iným, efektívnejším nástrojom na komunikáciu s našimi poistencami, ktoré sú navyše ekologickejšie.

Na onkokontrolu sa podarilo pritiahnuť takmer polovicu tých, ktorí zanedbali prevenciu

Približne 4.000 obyvateľov našej krajiny si každý rok vypočuje od lekára zlú správu – rakovina hrubého čreva a konečníka. Priebeh tohto ochorenia je miernejší u tých, ktorí berú prevenciu vážne.

Rebríček nemocníc 2022: Prvé miesta obsadili súkromné nemocnice

Niektoré veci sa nemenia. V prieskume spokojnosti poistencov s hospitalizáciami v slovenských nemocniciach je faktom, že ženy udeľujú prísnejšie známky ako muži. Rovnako platí, že čím je pacient starší, tým sú je jeho hodnotenia pobytu v nemocnici priaznivejšie. Našich poistencov sme sa reprezentatívnym prieskumom pýtali na spokojnosť s hospitalizáciami v slovenských nemocniciach už po 17. krát. Celková priemerná známka hodnotenia pacientov bola v minulom roku 1,54, čo je o tri stotiny lepšie ako v roku 2021.

Psychologická pomoc pre poistencov Dôvery je dostupnejšia

Duševné zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické. Preto sa oň treba starať, a ak je to potrebné, vyhľadať pomoc odborníkov. Po pandémií ochorenia covid-19 sa očakával nárast duševných ochorení, a už aj naše údaje potvrdzujú, že tomu tak je.

Do Nemocnice Bory postačí preukaz poistenca Dôvery. Zmluva je podpísaná

Najmodernejšia nemocnica na Slovensku bude otvorená 30. marca 2023. Hoci sa nachádza v Bratislave, bude slúžiť pacientom po celom Slovensku.

Rodičia, chráňte svoje deti pred rakovinou, dajte ich zaočkovať

V zdravotnej poisťovni Dôvera sme spustili kampaň na podporu očkovania proti vírusu HPV, ktorý spôsobuje komplikované ochorenia, ako rakovinu krčka maternice, rakovinu ženských a mužských pohlavných orgánov. Najúčinnejšie je nechať sa zaočkovať ešte pred začiatkom aktívneho sexuálneho života. Dvanásťročné deti majú očkovanie plne hradené z verejného zdravotného poistenia a práve na ne je zameraná najnovšia kampaň.

Dôvera uhradí srdciarom pohyb na predpis. V Martine ním zachraňujú životy už 20 rokov

Dom srdca v Martine je prvým zdravotníckym zariadením na Slovensku, ktoré začalo pacientov so srdcovocievnymi chorobami liečiť aj pohybom na predpis. Dvadsaťročná prax a vedecké výskumy dokazujú, že liečebný telocvik znižuje úmrtnosť u srdciarov až o 30 %. Od januára tohto roku začala túto liečbu svojim poistencom uhrádzať zdravotná poisťovňa Dôvera.

Rodičia už nevidia ich zdravotnú kartu a alkohol ich môže vyjsť draho. Čo znamená dovŕšenie dospelosti z pohľadu zdravotnej poi

Hoci s tým nemusí súhlasiť každý, vek nie je len číslo. Obzvlášť to platí pre tých, ktorí dosiahli dospelosť, teda 18 rokov. Čo sa pre nich mení z pohľadu zdravotnej poisťovne a ich fungovania v zdravotnom systéme? Čítajte ďalej.

Zdravotná starostlivosť o ľudí so závislosťou od alkoholu je najdrahšia spomedzi všetkých psychiatrických diagnóz

Liečba duševných problémov, na ktorých začiatku je nadmerné pitie alkoholu, si vlani vyžiadala najvyššie náklady spomedzi všetkých ochorení súvisiacich s duševným zdravím. Nejde pritom o najčastejšiu diagnózu v ambulanciách odborníkov. Výzva na mesiac bez alkoholu Suchý február sa preto týka celej spoločnosti.

Prevenciu berú poistenci vážnejšie. V prípade rakoviny pochopili, že im môže zachrániť život

Pozvánky na skríning najčastejších druhov rakoviny už nekončia v koši tak často. Kým pred dvoma rokmi malo takýto osud až 96 percent pozývacích listov na vyšetrenie, štatistiky za rok 2022 sú optimistickejšie.

Dospelí poistenci Dôvery sú zodpovednejší k svojmu zdraviu. Pomohli benefity

Zdravotnej poisťovni Dôvera sa vďaka benefitu Zdravé zuby podarilo motivovať poistencov, aby sa lepšie starali o svoje zdravie. Zavedením podmienky absolvovania preventívnej prehliadky u všeobecného lekára zvýšila vlani počet týchto prehliadok u dospelých poistencov o tretinu.

Hekeri môžu obrať zdravotníctvo o pol miliardy, majú však silného súpera

Až pol miliardy eur by na výkupnom mohli stratiť nemocnice, ambulancie či zdravotné poisťovne v prípade úspešného veľkého kybernetického útoku, varujú analytici kybernetických hrozieb. Dobrou správou je, že zdravotníkom pomáhajú brániť sa špičkoví experti.

Diabetici z Dôvery majú väčšiu šancu žiť dlhšie ako ostatní

Diabetici poistení v Dôvere majú väčšiu šancu žiť dlhšie, než diabetici poistení inde. Dokazujú to výsledky jej sedem rokov trvajúcej nadštandardnej starostlivosti o ľudí s cukrovkou. Za rok zachráni až dvesto ich životov.

Skracujeme schvaľovanie kúpeľov a pomôcok na minimum

Elektronické predpisovanie pomôcok, na ktoré treba súhlas poisťovne, a elektronické predpisovanie kúpeľov ušetrí pacientom celé dni čakania.

Počet pacientov s alergiami rastie a s nimi aj náklady na ich liečbu

Údaje o počte pacientov s alergiou za posledných päť rokov hovoria jasne. Lekára vyhľadáva stále viac pacientov a odborníci predpokladajú, že ich počet bude aj naďalej rásť.

Návštevy v pobočkách klesli o tretinu

Potvrdzuje sa, že čoraz viac ľudí využíva na prístup do Dôvery mobilný telefón a že pri využívaní digitálnych služieb nie je prekážkou ani vek nad 60 rokov.

Lieky na vysoký tlak nechávajú pacienti v lekárni a menia si liečbu, ako sa im zachce

Desiatky až stovky tisíc liekov, ktoré predpíšu lekári pacientom na vysoký krvný tlak, zostávajú nevybraté v lekárni. Len Dôvera eviduje takých liekov zhruba 60-tisíc za rok.

Platby za poistencov štátu nezaplatia niektoré operácie ani za stovky rokov

Operáciu srdca dokáže štát svojim poistencom splatiť za 67 rokov, hospitalizáciu na oddelení intenzívnej medicíny je schopný uhradiť až za 36 rokov a zaplatenie výmeny kolenného kĺba mu trvá 14 rokov.

Je rýchlejší ako sanitka. Viete použiť AED?

Na Slovensku pribudlo 20 automatických externých defibrilátorov (AED), ktoré pomáhajú pri náhlom zastavení srdca. Darovala ich zdravotná poisťovňa Dôvera, lokality vybralo Operačné stredisko ZZS SR.

Mamografia odhalí každý piaty prípad rakoviny prsníka. Mohlo by to byť viac

Každej piatej žene s rakovinou prsníka odhalí diagnózu preventívna mamografia. Tieto ženy majú vyššiu šancu na vyliečenie ako tie, u ktorých sa už ochorenie prejavilo navonok.

Hodnotenie nemocníc 2021: Pacientom chutí menej

Celková priemerná známka hodnotenia pacientov bola v porovnaní s rokom 2020 o niečo horšia. Kým v roku 2020 to bolo 1,53, vlani 1,57. Dospelí pacienti hodnotili mierne horšie takmer všetky otázky, okrem subjektívneho hodnotenia zlepšenia zdravotného stavu po prepustení z nemocnice. Najprudší prepad v spokojnosti sme zaznamenali v hodnotení nemocničnej stravy.

Obavy lekárov sa naplnili: Počas pandémie výrazne pribudlo pacientov s poškodenými obličkami

Počet pacientov na dialýze počas posledných dvoch rokov vzrástol o 27 percent. Oproti obdobiu pred pandémiou ide o skokový nárast. Viac ako tretinu z týchto pacientov tvoria diabetici. Za poškodením obličiek môže byť aj zle liečený zápal močových ciest, nefrologické ambulancie však napĺňajú i pacienti po covide-19.

V prvom roku pandémie zomrelo až o 40 % diabetikov viac než pred ňou

Hoci diabetici aj pred pandémiou zomierali šesťkrát častejšie ako všetci ostatní, vlani ich umrelo až deväťkrát viac než ľudí bez diabetu, medzi ktorými boli aj pacienti s onkologickými či srdcovo-cievnymi chorobami.