Nezisková organizácia Depaul Slovensko prevádzkuje jedinú nocľaháreň pre ľudí bez domova v Bratislave. Keď už karanténne mestečko zriadené samosprávou kapacitne nestačilo, vyčlenili v nej 40 miest pre ľudí s covidom v takzvanej červenej zóne.

Za neziskovú organizáciu Depaul Slovensko prevzal ochranné pomôcky jej riaditeľ Jozef Kákoš. „Najnáročnejšie boli mesiace január a február, keď sme zachytili a mali v karanténe najväčší počet klientov,“ povedal. Približne do polovice marca organizácia zachytila zhruba 170 pozitívnych ľudí bez domova. Viac ako šiestim desiatkam poskytla bezpečné miesto, kde mohli stráviť karanténu.

Náklady na pracovné pomôcky, ktorými sa chránia zamestnanci zariadenia pred covidom, vyčíslil Jozef Kákoš za jeden kritický mesiac na päťnásobok bežných nákladov v čase pandémie.

Pomáhame pomáhať

Vo februári začali pociťovať zvýšený nápor pozitívne testovaných ľudí aj v organizácii Oáza – nová nádej pre život v Košiciach. Do tohto zariadenia smeruje druhá časť materiálnej pomoci od Dôvery. „Kapacita nášho zariadenia je 300 ľudí. Sú tu aj rodiny s deťmi, aj ležiaci pacienti, ľudia na invalidných vozíčkoch. Máme pre nich unimobunky s vodou a toaletou, kde môžu byť v izolácii, “ povedal šéf zariadenia Peter Gombita.

Rozhodnutie podporiť túto skupinu ľudí zdôvodňuje Dôvera potrebou chrániť všetkých ľudí bez rozdielu a tiež potrebou monitorovať zdravotný stav ľudí bez domova, ktorí môžu byť šíriteľmi koronavírusu.

„Poskytujeme podporu tým, ktorí neodvracajú zrak od problémov ľudí na okraji spoločnosti, pretože covid-19 sa týka nás všetkých. Aby sa zdravotníci a ďalší ľudia, ktorí podávajú pomocnú ruku ľuďom v núdzi, nemuseli pri svojej misii obávať o vlastné zdravie,“ povedal Martin Kultan zo zdravotnej poisťovne Dôvera. 

Nejde o prvú materiálnu pomoc, ktorú Dôvera poskytla v čase pandémie organizáciám a jednotlivcom. Už vlani na jar sme darovali materiál v celkovej hodnote 300-tisíc eur. Ambulanciám a nemocniciam sme poskytli jednorazové rúška a respirátory. Poslali sme ich aj do domovov sociálnych služieb, ktoré sme zásobili aj dezinfekciou. Na jeseň sme ponúkli učiteľom zo základných škôl vitamínové balíčky.