Dôvera otvorene

Zisk v zdravotníctve – berie či dáva?

Téma zisku zdravotných poisťovní sa do verejnej diskusie vracia v pravidelných intervaloch a generuje mnohé mýty a nekonštruktívne riešenia. Hlavným argumentom odporcov zisku zdravotných poisťovní je, že predsa nemôžu zarábať na zdravotných problémoch svojich pacientov. Alebo že nemôžu tvoriť zisk z verejných zdrojov. Malo by to teda znamenať, že by lekári nemali dostávať odmeny za liečbu svojich pacientov? Alebo že by firmy, ktoré vyrábajú život zachraňujúce zdravotnícke technológie alebo lieky, mali pracovať bez nároku na zisk? Alebo nebodaj, že by stavebná spoločnosť nemala mať zisk za výstavbu diaľnice, pretože je platená z verejných zdrojov? To si asi nikto z nás nevie celkom dobre predstaviť.

Ako by dnes vyzeralo zdravotníctvo bez súkromných zdravotných poisťovní?

Určite si všetci spomíname na mediálne kauzy, ako teta Anka či masér Kostka. Hovorilo sa o nich ako o jednom z mnohých príkladov tunelovania štátnej zdravotnej poisťovne. Týmto „tunelom" pritom neunikali virtuálne „štátne" peniaze, ale peniaze bežných ľudí - poistencovzdravotnej poisťovne.

Najviac neznamená vždy najlepšie. Aj v zdravotníctve môže menej byť viac

Často počúvame argument, že štátna zdravotná poisťovňa platí za svojich poistencov viac, čo má dokazovať, že poskytuje najlepšiu zdravotnú starostlivosť. Platiť viac však zakaždým neznamená správnu vec. Najmä ak to vo finále neprináša žiadne benefity používateľovi, v tomto prípade pacientovi.

Otázku (do)financovania zdravotníctva treba konečne vyriešiť

Každoročná téma dofinancovania zdravotníctva otravuje každého vrátane jej iniciátorov. Pandémia koronavírusu nám ukázala, že treba konečne túto diskusiu ukončiť a nastaviť financovanie zdravotníctva tak, aby mohlo plniť svoje poslanie.

Koľko € sme vrátili do zdravotníctva?