Očkovanie proti chrípke

Od októbra do konca februára vám kompletne preplatíme očkovanie proti chrípke. Zaočkuje vás váš všeobecný lekár, deti pediater.

Aktualizované: 26. 09. 2018

Tisícky komplikácií

Očkovanie proti chrípke Chrípka je jedným z najzávažnejších infekčných ochorení dýchacieho systému. Každoročne spôsobí na Slovensku niekoľko tisíc ťažkých komplikácií ako zápal pľúc, bronchitídu, zápal prínosových dutín, zápal stredného ucha, neurologické ochorenia.

Najviac ohrozuje deti do 2 rokov, tehotné ženy, starších ľudí a ľudí s chronickými a dlhotrvajúcimi zdravotnými ťažkosťami.

Stačia jej tri dni

Chrípka sa šíri vzduchom prostredníctvom malých kvapiek, ktoré sa dostanú z dýchacích ciest do ovzdušia pri hovorení, kašli alebo kýchaní. Inkubačná doba (t. j. doba, ktorá uplynie od preniknutia choroboplodných zárodkov do objavenia sa prvých príznakov) je jeden až  tri dni.

Očkovanie dva týždne pred epidémiou

Imunitný systém si tvorí dostatočnú ochranu pred chrípkou približne dva týždne. Preto najvhodnejší čas na očkovanie je najmenej dva týždne pred očakávaným začiatkom chrípkovej epidémie, t.j. zhruba október a november. Ochrana pretrváva zhruba rok, je teda nutné rizikové skupiny preočkovávať každý rok.

Účinnosť nie je 100 %

Žiadna vakcína nemá účinnosť 100%. Očkovanie však dokáže zabrániť vzniku chrípky u 70 - 90% očkovaných. Vzhľadom na to, že sa vírus chrípky sa neustále mení, vakcíny sú každý rok prispôsobené aktuálnej situácii, t.j. obsahujú aktuálne kmene vírusov.

Ako postupovať

Navštívte svojho všeobecného lekára alebo pediatra. Predpíše vám recept na vakcínu, ktorú si bezplatne vyzdvihnete v lekárni. Následne vás zaočkuje váš všeobecný lekár, deti pediater.

Desatoro o očkovaní

  1. Očkovanie je overená a najúčinnejšia prevencia.
  2. Očkovanie je potrebné opakovať každý rok, pretože vírusy chrípky sa vyvíjajú a menia. Preto sa každý rok vyvíja a mení aj zloženie vakcíny.
  3. Antibiotiká pri chrípke nepomôžu, pretože ju spôsobujú vírusy a na vírusy antibiotiká neúčinkujú.
  4. Ak ochoriete, ohrozujete tým svoje deti, svojich rodičov a ostatných najbližších.
  5. Neoplatí sa spoliehať sa na to, že nežijete v zóne vysokého výskytu chrípky, pretože veľká časť populácie denne cestuje, dokonca aj na väčšie vzdialenosti.
  6. Kolektívne krytie („ostatní sú zaočkovaní, nemám teda od koho ochorieť“) nefunguje pre príliš nízku zaočkovanosť (len 4,5% populácie v r. 2015).
  7. Správny čas na očkovanie je v priebehu októbra a novembra.
  8. Protilátky sa vytvoria 10 až 14 dní po očkovaní.
  9. Pri očkovaní vám lekár vypíše recept, vy si vyberiete vakcínu v lekárni a vrátite sa k lekárovi, aby vás zaočkoval.
  10. Za očkovanie a vakcínu nič neplatíte, postará sa o to Dôvera.

Chcete vedieť viac o chrípke a ako sa pred ňou brániť? Prečítajte si, čo radí MUDr. Eva Spurná na lekar.sk.