Prispejeme vám na dobrovoľné očkovanie

Bojíte sa vírusov a baktérií? Poistencom preplácame viaceré dobrovoľné očkovania, napríklad proti kliešťom, hepatitíde typu A a B, HPV.


Ľudský papilomavirus (HPV) je skupina viac ako 150 druhov vírusov. Je dokázané, že skoro každý muž a žena sa aspoň raz za život nakazí nejakým jeho typom.

Väčšina druhov vírusu sa nedá rozoznať ihneď. Prenáša sa kožou alebo pohlavným kontaktom a spôsobuje rôzne ochorenia až po tie najzávažnejšie, ako je napríklad rakovina krčka maternice, rôzne ochorenia v oblasti dýchacích ciest, hlavy, krku či pohlavných orgánov.

Kedy a pre koho je očkovanie vhodné?

Vírus HPV môžu dostať ženy aj muži , preto je očkovanie vhodné pre obe skupiny. Očkovanie pomáha k prevencii a najúčinnejšie je práve pred začiatkom aktívneho sexuálneho života. Ideálne je okolo 11. až 13. roku života.

Poistencom od 15 do 17 rokov (vrátane) na očkovanie prispejeme až do výšky 70 % nákladov za očkovanie (do maximálnej výšky 130,2 €) na vakcínu CERVARIX sus. inj. 1 x 0,5ml. a vakcínu Gardasil 9 sus. Inj. 1 x 0,5 ml (do maximálnej výšky 257,16 €). Výška príspevku závisí od toho, ako dlho ste naším poistencom.

Kritéria k očkovaniu proti HPV external link icon

Ako získať príspevok?
1

Navštívte svojho všeobecného lekára , aby vám predpísal recept na vakcínu.

2

Vakcínu si zakúpte v lekárni. Nezabudnite si odložiť originál pokladničné bločky od všetkých dvoch (príp. troch) vakcín.

3

Bločky spolu s podpísanou žiadosťou môžete doručiť osobne v ktorejkoľvek pobočke alebo poštou na adresu DÔVERA zdravotná poisťovňa, a. s., Cintorínska 5, 949 01 Nitra.

4

Ak je žiadosť v poriadku, príspevok vám vyplatíme do 14 pracovných dní na váš bankový účet. Tento príspevok zahŕňa len cenu vakcíny.


Prečo by ste sa mali zaočkovať?

Chrípka je veľmi častým vírusovým ochorením. Dobrou správou je, že očkovanie môže zabrániť, aby ste sa nakazili, alebo zmierniť priebeh ochorenia. Zdravotná poisťovňa Dôvera hradí tento druh prevencie v plnom rozsahu v závislosti od vakcíny. To znamená, že z verejného zdravotného poistenia prepláca svojim poistencom očkovaciu látku aj samotné zaočkovanie u lekára. Očkovanie proti chrípke vakcínou Influvac Tetra a Vaxigrip Tetra máte úplne bezplatne.

Nazálna vakcína Fluenz Tetra je čiastočne hradená z verejného zdravotného poistenia u osôb umiestnených v zariadeniach sociálnych služieb a u detí od dovŕšenia druhého roku veku do dovŕšenia 12. roku veku. Deťom od 2 do 6 rokov bude doplatok odpustený automaticky priamo v lekárni, v rámci limitu spoluúčasti. Detí od 6 do 12 rokov si môžu doplatok uplatniť v rámci nadštandartu 300+300 pri splnení kritérií.

Chrípke podľahne z času na čas každý z nás. Väčšinou je jej priebeh mierny. Niekedy nás však vie potrápiť a spôsobiť závažné zdravotné komplikácie, ako zápal pľúc, bronchitídu, zápal prínosových dutín, zápal stredného ucha či neurologické ochorenie. Rizikovou skupinou sú najmä deti, tehotné ženy a starší ľudia.

Najlepším spôsobom, ako si zabezpečiť ochranu, je opakovať očkovanie každoročne. Žiadna vakcína nie je účinná na 100%. Dokáže však zabrániť vzniku chrípky u 70 - 90% očkovaných.

Pre koho je očkovanie vhodné?

Očkovanie je možné od 6 mesiacov života. Obzvlášť sa odporúča pre skupiny, kde sa zvyšuje riziko komplikácií, teda najmä pre:

 • deti,
 • tehotné ženy,
 • seniorov,
 • pacientov s chronickými ochoreniami.

Ako postupovať

Záujemcovia o očkovanie si vakcíny proti chrípke podobne ako po minulé roky môžu vyzdvihnúť v lekárni. Najjednoduchšia cesta, ako sa dostať k vakcíne, je osloviť svojho všeobecného lekára, čo sa dá urobiť mailom alebo telefonicky, a nechať si vystaviť elektronický recept. Pacient si tak ušetrí jednu cestu k lekárovi. Zaočkovať môže poistenca všeobecný lekár pre dospelých alebo pediater, ale aj akýkoľvek lekár špecialista, ktorého navštevuje.

Kedy je správny čas?

Aby bola vaša imunita pripravená, je potrebné očkovať sa každý rok, najneskôr dva týždne pred začiatkom epidémie. Najvhodnejším termínom na zaočkovanie proti chrípke je obdobie od októbra do februára.


Prečo by ste sa mali zaočkovať?

Hepatitída typu A sa označuje ako choroba špinavých rúk. Na rozdiel od hepatitídy B, ktorá sa prenáša krvou a telesnými tekutinami, „áčkovú" dostanete zo zanedbania hygieny. Obe napádajú pečeň, spôsobujú vážne komplikácie a proti obom sa môžete brániť kombinovanou vakcínou.

Pre koho je očkovanie vhodné?

Kvôli ochrane svojho okolia a zamedzeniu šírenia vírusu sa odporúča, aby sa dal zaočkovať každý. Na dlhodobú ochranu je však nevyhnutné podať tri dávky vakcíny. Všetkym našim poistencom od 16 rokov veku preplatíme polovicu nákladov za každú dávku očkovacej vakcíny TWINRIX Adult sus. inj. 1x1 ml (20 μg/ml) (skl. liek.).

Kedy je správny čas?

Kedykoľvek počas roka. Ak chcete byť zaočkovaný pred konkrétnym dátumom (cestou do cudziny) počítajte s tým, že vakcína obsahuje tri dávky, ktoré sa aplikujú s časovým rozostupom.

Ako postupovať

 • Váš lekár/pediater vám vypíše recept na vakcínu.
 • Vakcínu si zakúpte v lekárni.
 • Nechajte sa u lekára zaočkovať.
 • Zakúpenie vakcíny nám zdokladujte odovzdaním originálu pokladničného bloku a vyplnením a podpísaním Žiadosti o príspevok osobne v ktorejkoľvek pobočke alebo poštou na adresu DÔVERA zdravotná poisťovňa, a. s., Cintorínska 5, 949 01 Nitra.
 • Príspevok* vám vyplatíme do 14 pracovných dní od prijatia žiadosti priamo na váš bankový účet.

*Príspevok sa poskytuje na úhradu samotnej vakcíny. Nevzťahuje sa  na ostatné poplatky v lekárni alebo u lekára, ktoré si vyúčtuje v súvislosti s očkovaní ani na príspevok na predĺženie účinku vakcíny (preočkovanie).

Podrobné kritéria ku kombinovanému očkovaniu proti žltačke typu A a B si môžete prečítať na tejto stránke .


Pre koho je očkovanie vhodné?

Kvôli ochrane svojho okolia a zamedzeniu šírenia vírusu sa odporúča, aby sa dal zaočkovať každý. Všetkým našim poistencom do 18 roku veku preplatíme 1. dávku vakcíny vo výške sumy zaplatenej v lekárni, najviac však vo výške maximálnej ceny vakcíny určenej v Zozname kategorizovaných liekov. Preplatíme vám vakcíny HAVRIX 720 Junior monodose, HAVRIX 1440 Dos. adult, VAQTA 25U, VAQTA 50U a AVAXIM 160.

Myslieť na očkovanie by ste mali najmä ak:

 • máte malé deti, ktoré trávia čas v kolektívoch, kde sa ochorenie vyskytlo,
 • často cestujete do krajín so zvýšeným výskytom hepatitídy (nízkym hygienickým štandardom),
 • pracujete v priestoroch s vyšším rizikom výskytu tohto ochorenia (v detských kolektívoch, v nemocniciach …).

Prečo by ste sa mali zaočkovať?

Žltačku typu A spôsobuje vírus, ktorý napáda pečeň. V začiatkoch sa prejavuje horúčkami, pocitom únavy a nechutenstvom. Okrem toho je známa aj ako choroba špinavých rúk, a preto sa často vyskytuje najmä u detí a pri zanedbanej hygiene. Môžete si ju však priniesť aj ako suvenír z exotickej cesty.

Ako postupovať

 • Váš lekár/pediater vám vypíše recept na vakcínu.
 • Vakcínu si zakúpte v lekárni.
 • Nechajte sa u lekára zaočkovať.
 • Zakúpenie vakcíny nám zdokladujte odovzdaním originálu pokladničného bloku a vyplnením a podpísaním Žiadosti o príspevok osobne v ktorejkoľvek pobočke alebo poštou na adresu DÔVERA zdravotná poisťovňa, a. s., Cintorínska 5, 949 01 Nitra.
 • Príspevok* vám vyplatíme do 14 pracovných dní od prijatia žiadosti priamo na váš bankový účet.

*Príspevok sa poskytuje na úhradu samotnej vakcíny. Nevzťahuje sa  na ostatné poplatky v lekárni alebo u lekára, ktoré si vyúčtuje v súvislosti s očkovaní ani na príspevok na predĺženie účinku vakcíny (preočkovanie).

Podrobné kritériá k očkovaniu proti žltačke typu A aj zoznam vakcín, za ktoré vám vrátime poplatok si môžete prečítať na tejto stránke.


Prečo by ste sa mali zaočkovať?

Kliešte sú prenášačmi nebezpečného vírusového ochorenia - encefalitídy. Nakazených je 2 až 10 % kliešťov. Okrem nich sú prenášačmi ochorenia aj domáce zvieratá. V prípade, že sa vám infikované mäso dostane na tanier, môžete sa dostať do vážnych ťažkostí.

Encefalitída je ochorenie, ktoré napáda centrálnu nervovú sústavu. Prvotné prejavy sa podobajú viróze. Na začiatku sa vírus prejavuje zvýšenou teplotou, kašľom a bolesťami hlavy.

Druhá fáza choroby sa prejavuje akútnymi bolesťami hlavy, svetloplachosťou a neustálym nutkaním zvracať. Encefalitída je pre vás nebezpečenstvom najmä preto, že zanecháva trvalé následky, ako napríklad obrnu horných končatín, poruchy sústredenia a spánku.

Pre koho je očkovanie vhodné?

S kliešťami sa môžete stretnúť na celom Slovensku. Nie všetky sú však nebezpečné. V niektorých oblastiach, ako napríklad miestach pozdĺž Váhu a na juhozápade Slovenska, nájdete viac infikovaných kliešťov.

Očkovanie proti kliešťom sa odporúča nielen pre obyvateľov týchto oblastí. Mali by ste myslieť na to, že ochorenie sa prenáša aj kozím, kravským alebo ovčím mliekom, ktoré nebolo poriadne prevarené.

Kedy je správny čas?

Môžete sa dať zaočkovať kedykoľvek počas roka. Najvhodnejšia je však zima. Kliešte nie sú aktívne. Vaše telo má teda dostatok času vytvoriť si protilátky voči vírusu. Očkovanie pozostáva z troch dávok. Dôvera vám preplatí polovicu z poplatku za každú dávku.

Ako postupovať

 • Váš lekár vám vypíše recept na vakcínu.
 • Vakcínu si zakúpte v lekárni.
 • Nechajte sa u lekára zaočkovať všetkými troma dávkami.
 • Zakúpenie vakcíny nám zdokladujte odovzdaním originálov pokladničných blokov od všetkých troch vakcín a vyplnením a podpísaním Žiadosti o príspevok osobne v ktorejkoľvek pobočke alebo poštou na adresu DÔVERA zdravotná poisťovňa, a. s., Cintorínska 5, 949 01 Nitra.
 • Príspevok* vám vyplatíme do 14 kalendárnych dní od prijatia žiadosti priamo na váš bankový účet.

* Príspevok zahŕňa len cenu vakcíny, nie ostatné poplatky v lekárni alebo u lekára, ktoré si vyúčtuje v súvislosti s očkovaním.

Podrobné kritéria k očkovaniu proti kliešťovej encefalitíde aj zoznam vakcín, za ktoré vám vrátime poplatok si môžete prečítať na tejto stránke.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!

Čo o nás hovoria naši poistenci?

Ako nová mamička som zrazu potrebovala veľa vecí. Babybox od Dôvery mi urobil veľkú radosť.

Natália W.

Babybox bol po pôrode veľmi príjemným prekvapením. O chvíľu čakáme druhé a už teraz sa tešíme na ďalšiu praktickú tašku.

Hana K.

Syn potreboval okuliare a tak som si v apke pozrel, či je jeho očný lekár zmluvný a máme nárok na benefit. Okuliare už veselo nosí a ja som mal peniaze do týždňa na účte.

Boris H.

Mám 3 deti a tak aj zdravotná starostlivosť môže byť niekedy nákladnejšia. Našťastie som nikdy nemala problém a Dôverami preplatila nielen zubné ošetrenia, ale aj doplatky za lieky.

Petra R.

V Dôvere si vážim najmä benefity. Často využívam zubný benefit, 300 € za lieky aj rôzne zľavy v lekárni Dr.Max.

Andrej Z.

V poisťovni Dôvera som spokojná. Peniaze za zubný benefit mám vždy do týždňa na účte. Aj nová apka sa mi zdá oveľa prehľadnejšia.

Lenka K.

V Dôvere som poistený celý svoj život. Keď mi lekári predpíšu lieky, vďaka benefitu 300 € za lieky platím buď nič alebo minimum.

Igor S.

Záleží mi na prevencii a tak pravidelne navštevujem všeobecného lekára aj zubára. Benefit Zdravé zuby využívam každý rok, peniaze mám na účte rýchlo.

Tomáš M.

Vďaka apke Dôvery si nikdy nezabudnem vybrať lieky, ktoré užívam pravidelne. Som s ňou spokojná.

Barbora Š.

Keďže užívam viacero liekov, cením si najmä benefit 300 € za lieky, vďaka ktorému sa mi vrátia naspäť peniaze za doplatky.

Daniel J.

Chcem sa prepoistiť