Elektronické recepty

Predpísal vám lekár liekový recept s čiarovým kódom a neviete prečo? Ide o našu službu Bezpečné lieky online, ktorá sa od 1. januára 2018 stala súčasťou štátneho elektronického systému zdravotníctva ezdravie. Poistenci Dôvery, ktorých lekári túto službu využívali už od jej spustenia pred tromi rokmi sa s čiarovými kódmi na receptoch nestretávajú prvýkrát. Novinkou je zobrazovanie a možnosť výberu elektronických receptov cez mobilnú aplikáciu Dôvera.

Aktualizované: 15. 07. 2015

Je to bezpečné

Elektronické recepty Lekári, využívajúci túto službu, poznajú nielen všetky lieky, ktoré užívate - vybrali ste si ich v lekárni, ale aj lieky, ktoré vám práve predpísal váš lekár.

Ak sa teda medzi dvoma vyšetreniami zastavíte v lekárni, aby ste si vybrali lieky od prvého lekára, druhý lekár už uvidí túto informáciu v systéme.
Pomôže mu to pri nastavovaní ďalšej liečby a zároveň sa nestane, že by vám lekári predpísali lieky duplicitne alebo také, ktoré sa medzi sebou bijú a môžu poškodiť vaše zdravie.

Recepty môžu byť už len elektronické

Každý liek predpísaný po novom má svoj elektronický recept. Zároveň stále zostáva aj papierový recept:

  • na recept pribudol čiarový kód 
  • na recepte je len 1 liek

Príklad

Mesačne vám zvykol predpísať váš všeobecný lekár alebo špecialista 5 liekov. Z ambulancie ste teda odchádzali s troma receptami (na dvoch receptoch boli predpísané dva lieky, na treťom len jeden liek). Po novom budete odchádzať z tejto ambulancie s piatimi receptami, na každom recepte bude predpísaný jeden liek.

Dôvera ako prvá zdravotná poisťovňa spustila elektronické recepty s čiarovým kódom aj v mobilnej aplikácii Dôvera. Poistencom tak na výber lieku bude stačiť ukázať v lekárni svoj mobil. Pomocou aplikácie vás lekárnik identifikuje a zobrazí všetky vaše predpísané lieky/pomôcky. Viac sa dočítate tu.

Ako vrátime poplatky navyše?

  • Spôsob spätnej úhrady je jednoduchý. Pokiaľ ste poistencom a máte zo zákona nárok na preplatenie doplatkov za lieky, teda ste buď dôchodca alebo zdravotne postihnutý poistenec, vrátime Vám peniaze spolu s limitom spoluúčasti raz za štvrťrok alebo ak budete mať na preplatenie minimálne 1 € raz mesačne. Nemusíte nič robiť, peniaze vám zašleme na účet, ktorý ste nám dali. Budeme vás o tom informovať listom.
  • Všetkým ostatným poistencom preplatíme dodatočné recepty prostredníctvom Elektronickej pobočky kedykoľvek, keď budete mať na preplatenie aspoň 1 €. Stačí, ak preplatenie zakliknete v Elektronickej pobočke a potvrdíte nám v nej svoj aktuálny bankový účet. O tom, že máte peniaze na preplatenie, Vám pošleme správu na email alebo mobil. Uistite sa, či ste nám oznámili svoje aktuálne kontakty.

Vy ešte nemáte svoju Elektronickú pobočku? Zriaďte si ju na tejto stránke rýchlo a jednoducho.


Najčastejšie sa pýtate

Do kedy treba požiadať o vrátenie doplatkov za lieky, ak sú nižšie ako 3 eurá?

O vrátenie doplatkov za lieky a dietetické potraviny, ktoré budú vydané v roku 2017 je možné požiadať najneskôr do 31.marca 2018.

Čítať celú odpoveď
Koľko budem doplácať za lieky?

Každý liek, ktorý je kategorizovaný Ministerstvom zdravotníctva, má určenú cenu, ktorú hradí zdravotná poisťovňa a čiastku, ktorú si dopláca sám pacient. Ich zoznam nájdete v kategorizačnom zozname ministerstva zdravotníctva alebo na internetovej stránke www.vyhodnelieky.sk. Tu nájdete informácie o tzv. generikách, čiže liekoch, ktoré majú rovnaké účinné látky ako originálny liek, no sú lacnejšie. Líšiť sa môžu napríklad v pomocných látkach.

Čítať celú odpoveď

Súvisiace články

Vrátime vám doplatky za lieky do výšky 200 eur
Ako užívať lieky. Praktické rady
Prvá online služba v slovenskom zdravotníctve
Aby boli vaše lieky bezpečné