Aby boli vaše lieky bezpečné

Mnohí pacienti užívajú viacero druhov liekov a nepamätajú si ich presné názvy. Patríte medzi nich? Potom pozor, môže vám to spôsobiť zdravotné ťažkosti. Máme pre vás pomôcku - bezplatné elektronickú službu Bezpečné lieky.

Aktualizované: 18. 10. 2013

Slabá pamäť? Nevadí

Aby boli vaše lieky bezpečné Odborne sa nevhodné kombinácie liekov, prípadne potravín volajú interakcie. Môžu negatívne vplývať na zdravie pacientov alebo znížiť účinnosť liečby. Ak užívate pravidelne viacero druhov liekov a neinformujete o nich svojho lekára, riskujete, že sa nežiaduca interakcia týka aj vás.

Vieme vám však pomôcť. Dáme vám zoznam všetkých vašich liekov, ako nám ich nahlásili lekári a lekárne. Ukážte ich lekárovi vždy, ak vám predpisuje ďalší liek. Plus vám zobrazíme (a pošleme správu na e-mail alebo mobil), ak sa tieto lieky vzájomne neznášajú a vznikla vám nežiadúca interakcia. Upozorníme vás aj na to, akým potravinám či nápojom je vhodné, či priam nevyhnutné sa vyhýbať pri užívaní liekov.

Lieková interakcia nie je automaticky nebezpečná alebo škodlivá. Pod dohľadom lekára a pri správnom dávkovaní je v opodstatnených prípadoch dokonca žiaduca a potrebná. Väčšina je však nežiaducich a vzniká bez vedomia lekára.

Kliknite na Bezpečné lieky

Všetko nájdete vo svojej Elektronickej pobočke. Okrem iného obsahuje službu Bezpečné lieky. Je zadarmo. Jedinou podmienkou je mať aktivovanú Elektronickú pobočku. Ak ju ešte nemáte, zaregistrujte sa na tejto stránke. Netrvá to viac ako pár minút.

So službou Bezpečné lieky môžete okamžite:

  • vidieť úplný prehľad liekov, ktoré vám predpísali alebo podali lekári a nám o tom dali vedieť,
  • rýchlo a jednoducho zistiť, či sa niektoré lieky či potraviny neznášajú alebo inak neovplyvňujú, 
  • vyhľadať a overiť liekové a potravinové interakcie ľubovoľných liekov hradených z verejného zdravotného poistenia.

A čo vaši blízki?

Ak máte u nás poistené svoje deti, môžete mať pod kontrolou aj ich lieky a interakcie. Pridajte si ich vo svojej Elektronickej pobočke a získate prístup do ich zdravotnej karty.

Okrem toho môžete použiť rýchly a jednoduchý vyhľadávač liekových aj potravinových interakcií. Nehľadajte neoverené informácie na internete. Zadajte do vyhľadávača lieky svojich rodičov, starých rodičov alebo blízkych a okamžite viete, či je všetko v poriadku alebo je vhodné, aby užívanie týchto liekov konzultovali so svojím lekárom.

Majú ju aj lekári

Službu Bezpečné lieky majú k dispozícii aj tí najpovolanejší - naši zmluvní lekári. Spolu s nimi sme ju aj vyvíjali. 

Najčastejšie sa pýtate

Urobil lekár chybu, ak mám interakciu?

Nemusí to byť vôbec tak. Lekár alebo lekári nemuseli vedieť o všetkých liekoch, ktoré užívate. Ďalšia možnosť je, že interakciu máte vedomú a želanú, lekár vám ju predpísal zámerne, pretože zhodnotil, že prínos takejto liečby je pre vás vyšší ako riziká. V takých prípadoch sa nemusíte obávať, zhruba 20 % interakcií je vedomých a želaných. Lekár o nich vie a liečbu má pod kontrolou.

Čítať celú odpoveď
Ohrozuje interakcia moje zdravie?

Lieková interakcia nie je automaticky niečo nebezpečné alebo škodlivé. Pod dohľadom lekára a pri správnom dávkovaní je v opodstatnených prípadoch užívanie liekov v interakcii možné, dokonca potrebné. A to vtedy, keď prínos pre liečbu je vyšší ako riziko vyplývajúce z interakcie.

Na druhej strane, interakcia, o ktorej lekári nevedia a je nežiaduca, môže ovplyvniť vaše zdravie - spôsobiť zdravotné ťažkosti alebo znížiť účinnosť liečby. Najzávažnejší stupeň interakcie sa volá kontraindikácia.

Ak vám vznikla interakcia alebo kontraindikovaná interakcia, prípadne máte takéto podozrenie, konzultujte to s lekárom.

Čítať celú odpoveď
Čo mám robiť, ak mám interakciu?

Kontaktujte svojho lekára a informujte ho o tom. Najlepšie pozná váš zdravotný stav a vie objektívne posúdiť, čo je pre vaše zdravie prospešné. Môže ísť aj o želanú interakciu - teda takú, o ktorej lekár vie, správne vám upravil dávkovanie a všetko je v poriadku.

Čítať celú odpoveď
Čo je to interakcia alebo kontraindikovaná interakcia?

Ak užívate viacero druhov liekov naraz, môžu sa navzájom ovplyvňovať a môže prísť k zmene účinku niektorého z nich. Buď sa oslabí, zosilní, alebo jednoducho začne pôsobiť inak. To má potom vplyv aj na vaše zdravie. Kontraindikovaná interakcia je najzávažnejší stupeň interakcie.

Nie každá interakcia alebo kontraindikovaná interakcia je pre vás nevhodná. Niektoré sú žiaduce, dokonca potrebné. Viac vám povie váš lekár.

Najlepší spôsob, ako byť informovaný o svojich interakciách a ako predchádzať tým neželaným, je naša bezplatná služba Bezpečné lieky dostupná v Elektronickej pobočke. Využívajte ju a konzultujte získané informácie s vaším lekárom.

Čítať celú odpoveď

Súvisiace články

Bezpečné lieky online
Ako užívať lieky. Praktické rady
Keď lieky na bolesť môžu uškodiť
Aby boli lieky bezpečné...aj pre srdciarov
Elektronická pobočka pre poistenca