Skontrolujte si nevhodné interakcie liekov

Mnohí pacienti užívajú viacero druhov liekov a nepamätajú si ich presné názvy. To môže spôsobiť zdravotné ťažkosti. S nami máte k dispozícii nielen presný zoznam liekov, ale aj to, či ich užívate bezpečne. Využite službu Bezpečné lieky vo vašej Elektronickej pobočke.

Skontrolujte si nevhodné interakcie liekov

Čo sú liekové interakcie a prečo sa vás týkajú?

Odborne sa nevhodné kombinácie medzi liekmi navzájom, ale aj medzi liekmi a potravinami, resp. nápojmi nazývajú interakcie. Môžu negatívne vplývať na vaše zdravie alebo znížiť účinnosť liečby. Ak užívate pravidelne viacero druhov liekov a neinformujete o nich svojho lekára, riskujete, že sa nežiaduca interakcia týka aj vás.

Vieme vám však pomôcť. Dáme vám zoznam všetkých vašich liekov, ako nám ich nahlásili lekári a lekárne. Ukážte ich lekárovi vždy, ak vám predpisuje ďalší liek. Ďalej vám zobrazíme (a pošleme správu na e-mail alebo mobil), ak sa tieto lieky vzájomne neznášajú a vznikla vám nežiaduca interakcia. Upozorníme vás aj na to, akým potravinám či nápojom je vhodné, či priam nevyhnutné sa vyhýbať pri užívaní liekov.

Dávajte pozor aj na svojich blízkych

Ak máte u nás poistené svoje deti, môžete mať pod kontrolou aj ich lieky a interakcie. Pridajte si ich vo svojej Elektronickej pobočke a získate prístup do ich zdravotnej karty.

Okrem toho môžete použiť rýchly a jednoduchý vyhľadávač liekových aj potravinových interakcií. Vyhnite sa zavádzajúcim informáciám na internete. Zadajte do vyhľadávača lieky svojich rodičov, starých rodičov alebo blízkych a okamžite viete, či je všetko v poriadku alebo je vhodné, aby užívanie týchto liekov konzultovali so svojím lekárom.

Aké možnosti vám ponúka služba Bezpečné lieky?

So službou Bezpečné lieky môžete okamžite:

  • vidieť úplný prehľad liekov, ktoré vám predpísali alebo podali lekári a nám o tom dali vedieť,
  • zistiť, či sa niektoré lieky či potraviny, ktoré užívate, neznášajú alebo inak neovplyvňujú,
  • overiť si, kedy a aké antibiotiká užívali vaše deti,
  • vyhľadať a overiť liekové a potravinové interakcie ľubovoľných liekov hradených z verejného zdravotného poistenia.

Ako službu využiť

1

Prihláste sa do svojej Elektronickej pobočky.

2

Všetky informácie o užívaných liekoch nájdete v časti “Moje lieky".

3

Ak zistíme nežiaduce interakcie liekov, ktoré vám predpísal lekár, upozorníme vás na ne prostredníctvom e-mailu alebo sms správy.