Deväť rád, ako si vybrať odborníka na duševné zdravie

Úzkosti, pocity nepohody, smútok. Udalosti z posledných rokov spôsobili, že ich intenzívnejšie zažíva čoraz viac ľudí. Na problémy s duševným zdravím neostávajte sami: zdravotná poisťovňa Dôvera ponúka pomocnú ruku v podobe online konzultácií s odborníkmi zo spoločností Hedepy a Ksebe.
Online konzultácie šetria čas aj peniaze a sú dostupnejšie. Nemusíte nikam chodiť ani mesiace čakať na termín. Okrem úspory na cestovaní ušetríte aj na cene konzultácie: poistenci Dôvery si môžu na každé z piatich sedení uplatniť kupón v hodnote 10 eur.
Odborníčka na duševné zdravie Monika Rusnáková radí, ako si vybrať psychológa alebo psychoterapeuta.
1. Recenzie čítajte kriticky
Negatívne hodnotenie zaručene odradí. Treba si však zachovať chladnú hlavu: všetky názory, ktoré niekto anonymne napíše na internet, nemusia zodpovedať realite.
2. Stavte na vzdelanie
Psychológ má dosiahnuté vysokoškolské vzdelanie v odbore psychológia, psychoterapeut v zdravotníctve má osvedčenie pre výkon psychoterapeutickej činnosti a mimo zdravotníctva doklad o komplexnom psychoterapeutickom výcviku.
3. Všímajte si šírku záberu
Ak je portfólium odborníka príliš široké, zbystrite pozornosť. Príliš široký záber a nekončiaci zoznam certifikátov a škôl nemusia byť zárukou kvality ani v tomto odbore. Zdravé pochybnosti sú namieste.
4. Výber terapeutického smeru
Oplatí sa hľadať odborníka s integratívnym prístupom, teda takého, ktorý vychádza z viacerých terapeutických škôl. Takýto terapeut sa bude vedieť na váš problém pozrieť z viacerých hľadísk.
5. Špecializácia
Závisí od konkrétneho problému. Ak sú vaše problémy závažnejšie, uprednostnite klinického psychológa.
6. Vek, pohlavie a dĺžka praxe nehrajú zásadnú rolu
Už dávno neplatí, že starší rovná sa kompetentnejší, lebo napriek viacerým prednostiam má aj svoje zlozvyky. Mladý kolega s kratšou praxou mohol, paradoxne, prichádzať do kontaktu s oveľa komplikovanejšími prípadmi klientov.
7. Položte si otázku
„Som ochotná/ochotný zdôveriť sa tomuto človeku so svojím problémom?“ A tiež: „Odporučila by som tohto odborníka svojmu blízkemu?“ Ak je odpoveď dvakrát áno, pokročili ste vo výbere o ďalší významný krok.
8. Preverte si svoj výber
Zistite si, či odborník, o ktorom uvažujete, publikuje nejaké práce alebo články, či sa zúčastňuje na odborných podujatiach a podobne. Ani angažovanosť nie je síce zárukou úspechu, ale získate aspoň predstavu, či kráča s modernými poznatkami.
9. Prvý dojem – aj tu sa počíta
Dajte na svoj dojem z prvotného telefonického rozhovoru, prípadne z mailovej komunikácie.
Náš tip:
Ak máte možnosť - a dnešná doba ich poskytuje neúrekom - pozrite si videozáznamy z výstupov odborníka, do ktorého rúk sa zvažujete zveriť. Všímajte si, či je vecný, či konkrétne odpovedá na dané otázky alebo si vystačí s opakovaním všeobecných fráz.