Takmer mesiac sa mohli študenti z celého Slovenska zapojiť do kampane s chytľavým sloganom Shareni svoju krv a život ti dá like. Moja krvná skupina – neziskový projekt zdravotnej poisťovne Dôvera a Slovenského Červeného kríža (SČK) - bola pritom.

Odvahu darovať krv bez nároku na odmenu nabralo 22 551 ľudí so srdcom na správnom mieste. Keďže darovanie krvi je nielen dobrý skutok, ale aj výsada, tých, ktorým mohli krv odobrať bolo o čosi menej - 19 708.

„Čo náš však mimoriadne potešilo, je počet prvodarcov, ktorí sa v tomto roku zapojili do kampane. Podľa údajov, ktoré máme k dispozícii, ich bolo 3.208. Polovica z nich – 1.538 boli mladí ľudia vo veku 18 až 25 rokov,“ hovorí Matej Štepiansky, hovorca Dôvery.

Motivovať mladých ľudí k darovaniu krvi je dôležitým cieľom SČK.

"Počas kampane sme sa snažili medzi mladými ľuďmi internetovým prieskumom zistiť, aké sú dôvody, kvôli ktorým ešte neboli darovať krv. Hoci najčastejšou príčinou bol nevyhovujúci zdravotný stav, až 24 % opýtaných uviedlo ako hlavnú prekážku svoj strach," vysvetľuje hovorkyňa SČK Zuzana Vongrejová.

Kampaň sme spolu so SČK a ambasádorom Mojej krvnej skupiny Oliverom Oswaldom odštartovali 23. októbra v študentskom mestečku v Mlynskej doline.

Do 17. novembra sa uskutočnilo 132 mobilných odberov, do ktorých bolo zapojených 133 zamestnancov alebo dobrovoľníkov SČK. Odbery prebiehali aj v 40 odberových centrách.

Študentskú kvapku krvi každoročne organizuje Slovenský Červený kríž. Na budúci rok ho čaká jubilejný 30. ročník.

Zaujímate sa o darcovstvo krvi? Radi by ste krv darovali aj vy, ale chýbajú vám informácie? Sledujte náš projekt Moja krvná skupina aj na sociálnej sieti.