Takmer 6500 pacientov, ktorí sa v minulom roku liečili v niektorej zo slovenských nemocníc, nám poslalo vyplnený dotazník o spokojnosti počas ich hospitalizácie. Už po štrnásty raz sme zostavili rebríček zdravotníckych zariadení, ktorý môžeme nazvať pacientskym rebríčkom. Priemerná dosiahnutá známka 1,56 je najlepšou za posledné roky.

Spomedzi univerzitných a fakultných nemocníc dostala najlepšiu známku od našich poistencov Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove. Nemocnica, ktorá si pred piatimi rokmi vyslúžila najhoršie hodnotenie, sa dostala na vrchol rebríčka. Spišskonovoveská nemocnica, ktorá patrí do siete nemocníc Svet zdravia, sa do prvej desiatky v hodnotení dostala len vlani, keď skončila štvrtá. V poslednom prieskume ju pacienti označili za najlepšiu všeobecnú nemocnicu na Slovensku.

Národný endokrinologický a diabetologický ústav získal najlepšie hodnotenia v kategórii špecializovaných nemocníc a Národný ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci zase v kategórii ostatných nemocníc.

Pacienti nehodnotili odbornosť lekárov alebo použité liečebné metódy, pretože tomu zväčša nerozumejú. Sústredili sa na kvalitu ubytovania, prístup personálu a subjektívny pocit zlepšenia zdravia po prepustení s odstupom času. Z prieskumov vidíme, že niektoré nemocnice sa svojou usilovnosťou dostávajú v rebríčku stále vyššie a mnohé kvalitné zariadenia si udržujú priazeň pacientov. Dobrou správou je aj zlepšenie celkovej priemernej známky od pacientov," povedal generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Každý rok zisťujeme spokojnosť našich poistencov s takzvanými hotelovými službami, s prístupom zdravotníckeho personálu a s jeho komunikáciou s pacientmi počas hospitalizácie. Dotazníky pozostávajúce z dvanástich otázok (pri rodičoch hospitalizovaných detí ide o šesť otázok) posielame všetkým poistencom, ktorí boli v predchádzajúcom roku hospitalizovaní kdekoľvek na Slovensku. Pacienti hodnotili nemocnice ako v škole, teda známkami od 1 po 5. Podrobné výsledky prieskumu nájdete v priloženej informácii.