Nové miestnosti pre pacientov v trebišovskej nemocnici

Nemocnica Svet zdravia Trebišov počas letných mesiacov búrala a rekonštruovala svoje priestory a dnes oficiálne otvorila svoje prvé komunitné nemocničné miestnosti. Pacienti v nich nájdu priestor, kde môžu relaxovať s knihou alebo hudbou či tráviť čas s príbuzným v príjemnom prostredí.

Publikované: 25. 09. 2018

Nemocnica Svet zdravia Trebišov počas letných mesiacov búrala a rekonštruovala svoje priestory a dnes oficiálne otvorila svoje prvé komunitné nemocničné miestnosti. Pacienti Ide o pilotný projekt dlhodobej spolupráce Dôvery a sietí nemocníc Svet zdravia. Novinka si vyžiadala celkovú investíciu v hodnote 18-tisíc eur a bola zrealizovaná vďaka finančnej podpore zdravotnej poisťovne Dôvera.

Nové miestnosti pre pacientov v trebišovskej nemocnici

Naším cieľom bolo poskytnúť pacientom okrem medicínskej a ošetrovateľskej starostlivosti aj starostlivosť psychosociálnu. Aj to, ako sa pacient v nemocnici cíti a aké prostredie ho obklopuje, totiž dokáže prispieť k zlepšeniu jeho zdravotného stavu. Prvé komunitné miestnosti budú slúžiť pacientom na onkológii a psychiatrii, kde je zriadenie takéhoto špecifického priestoru ešte dôležitejšie než na iných oddeleniach,“ vysvetlil riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Trebišov MUDr. Juraj Bazár.

Nové miestnosti pre pacientov v trebišovskej nemocnici Nová komunitná miestnosť na onkologickom oddelení poskytuje hospitalizovaným pacientom najmä súkromie a priestor na trávenie času v príjemnom prostredí, na relax pri čítaní knihy či počúvaní hudby, rozhovory s rodinou či psychológom.

Komunitná miestnosť na psychiatrii bude slúžiť hlavne na nácvik relaxačných techník, zlepšovanie kognitívnych schopností, muzikoterapiu, psychosociálnu rehabilitáciu či budovanie vnútornej motivácie pacientov, ktorí sa ocitli v ťažkých životných situáciách.

„Onkológia a psychiatria sú odbory, pri ktorých býva hospitalizácia často spojená s dlhším pobytom v nemocnici a v odlúčení od svojich blízkych. Preto je veľmi dôležité pokúsiť sa aspoň trochu spríjemniť tento pobyt v cudzom prostredí, dať pacientom možnosť vymeniť svoju izbu za iné, možno trochu príjemnejšie prostredie. Dôvera má za sebou desiatky projektov, ktorými sa snaží zlepšiť prostredie v nemocniciach. Komunitný priestor v rámci dvoch oddelení bol však aj pre nás úplnou novinkou. Verím však, že aj tento projekt bude úspešný a budeme no môcť ešte zopakovať,“ povedal Martin Kultan, generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera.

Nové miestnosti pre pacientov v trebišovskej nemocnici Náklady na stavebné úpravy, výmenu okien, podláh a zariadenie priestorov, aby slúžili svojmu účelu čo najlepšie sa vyšplhali na 18-tisíc eur. Pacienti v izbách nájdu klasické i polohovateľné kreslá, knižnicu, interaktívnu stenu, HiFi súpravu či kávovar.

Ak sa nový pilotný projekt stretne u pacientov s úspechom, komunitné miestnosti sa budú postupne vytvárať aj v ďalších nemocniciach siete Svet zdravia.