Bojíte sa vírusov a baktérií? Poistencom preplácame viaceré dobrovoľné očkovania, napríklad proti kliešťom, hepatitíde typu A a B, HPV.
Názov HPV označuje dokopy skupinu vyše 150 druhov vírusov. Je dokázané, že skoro každý muž a žena sa aspoň raz za život nakazí nejakým jeho typom.
Väčšina druhov vírusu sa nedá rozoznať ihneď, ale spôsobuje komplikované ochorenia, ako rakovinu krčka maternica, rakovinu ženských a mužských pohlavných orgánov. Vírus HPV sa šíri kontaktom s nakazenou osobou, najčastejšie pri pohlavnom styku.
Vírus napáda mužov aj ženy, očkovanie je preto vhodné pre obe skupiny. Najúčinnejšie je nechať sa zaočkovať dovtedy, kým nezačnete aktívny sexuálny život.
Ideálne je očkovanie okolo 11. až 13. roku života. V Dôvere preplácame vakcínu CERVARIX sus. inj. 1 x 0,5ml. a vakcínu Gardasil 9 sus. Inj. 1 x 0,5 ml do výšky až 70 % nákladov za očkovanie do maximálnej výšky 130 €.
* Príspevok zahŕňa len cenu vakcíny, nie ostatné poplatky v lekárni alebo u lekára, ktoré si vyúčtuje v súvislosti s očkovaním.
Chrípka je veľmi častým vírusovým ochorením. Dobrou správou je, že očkovanie môže zabrániť, aby ste sa nakazili, alebo zmierniť priebeh ochorenia. Zdravotná poisťovňa Dôvera hradí tento druh prevencie v plnom rozsahu v závislosti od vakcíny. To znamená, že z verejného zdravotného poistenia prepláca svojim poistencom očkovaciu látku aj samotné zaočkovanie u lekára. Očkovanie proti chrípke vakcínou Influvac Tetra a Vaxigrip Tetra máte úplne bezplatne.
Nazálna vakcína Fluenz Tetra je čiastočne hradená z verejného zdravotného poistenia u osôb umiestnených v zariadeniach sociálnych služieb a u detí od dovŕšenia druhého roku veku do dovŕšenia 12. roku veku. Deťom od 2 do 6 rokov bude doplatok odpustený automaticky priamo v lekárni, v rámci limitu spoluúčasti. Detí od 6 do 12 rokov si môžu doplatok uplatniť v rámci nadštandartu 300+300 pri splnení kritérií.
Chrípke podľahne z času na čas každý z nás. Väčšinou je jej priebeh mierny. Niekedy nás však vie potrápiť a spôsobiť závažné zdravotné komplikácie, ako zápal pľúc, bronchitídu, zápal prínosových dutín, zápal stredného ucha či neurologické ochorenie. Rizikovou skupinou sú najmä deti, tehotné ženy a starší ľudia.
Najlepším spôsobom, ako si zabezpečiť ochranu, je opakovať očkovanie každoročne. Žiadna vakcína nie je účinná na 100%. Dokáže však zabrániť vzniku chrípky u 70 - 90% očkovaných.
Záujemcovia o očkovanie si vakcíny proti chrípke podobne ako po minulé roky môžu vyzdvihnúť v lekárni. Najjednoduchšia cesta, ako sa dostať k vakcíne, je osloviť svojho všeobecného lekára, čo sa dá urobiť mailom alebo telefonicky, a nechať si vystaviť elektronický recept. Pacient si tak ušetrí jednu cestu k lekárovi. Zaočkovať môže poistenca všeobecný lekár pre dospelých alebo pediater, ale aj akýkoľvek lekár špecialista, ktorého navštevuje.
Aby bola vaša imunita pripravená, je potrebné očkovať sa každý rok, najneskôr dva týždne pred začiatkom epidémie. Najvhodnejším termínom na zaočkovanie proti chrípke je obdobie od októbra do februára.
Hepatitída typu A sa označuje ako choroba špinavých rúk. Na rozdiel od hepatitídy B, ktorá sa prenáša krvou a telesnými tekutinami, „áčkovú" dostanete zo zanedbania hygieny. Obe napádajú pečeň, spôsobujú vážne komplikácie a proti obom sa môžete brániť kombinovanou vakcínou.
Kvôli ochrane svojho okolia a zamedzeniu šírenia vírusu sa odporúča, aby sa dal zaočkovať každý. Na dlhodobú ochranu je však nevyhnutné podať tri dávky vakcíny. Všetkym našim poistencom od 16 rokov veku preplatíme polovicu nákladov za každú dávku očkovacej vakcíny TWINRIX Adult sus. inj. 1x1 ml (20 μg/ml) (skl. liek.).
Kedykoľvek počas roka. Ak chcete byť zaočkovaný pred konkrétnym dátumom (cestou do cudziny) počítajte s tým, že vakcína obsahuje tri dávky, ktoré sa aplikujú s časovým rozostupom.
*Príspevok sa poskytuje na úhradu samotnej vakcíny. Nevzťahuje sa na ostatné poplatky v lekárni alebo u lekára, ktoré si vyúčtuje v súvislosti s očkovaní ani na príspevok na predĺženie účinku vakcíny (preočkovanie).
Podrobné kritéria ku kombinovanému očkovaniu proti žltačke typu A a B si môžete prečítať na tejto stránke.
Kvôli ochrane svojho okolia a zamedzeniu šírenia vírusu sa odporúča, aby sa dal zaočkovať každý. Všetkým našim poistencom do 18 roku veku preplatíme 1. dávku vakcíny vo výške sumy zaplatenej v lekárni, najviac však vo výške maximálnej ceny vakcíny určenej v Zozname kategorizovaných liekov. Preplatíme vám vakcíny HAVRIX 720 Junior monodose, HAVRIX 1440 Dos. adult, VAQTA 25U, VAQTA 50U a AVAXIM 160.
Žltačku typu A spôsobuje vírus, ktorý napáda pečeň. V začiatkoch sa prejavuje horúčkami, pocitom únavy a nechutenstvom. Okrem toho je známa aj ako choroba špinavých rúk, a preto sa často vyskytuje najmä u detí a pri zanedbanej hygiene. Môžete si ju však priniesť aj ako suvenír z exotickej cesty.
*Príspevok sa poskytuje na úhradu samotnej vakcíny. Nevzťahuje sa na ostatné poplatky v lekárni alebo u lekára, ktoré si vyúčtuje v súvislosti s očkovaní ani na príspevok na predĺženie účinku vakcíny (preočkovanie).
Podrobné kritériá k očkovaniu proti žltačke typu A aj zoznam vakcín, za ktoré vám vrátime poplatok si môžete prečítať na tejto stránke.
Kliešte sú prenášačmi nebezpečného vírusového ochorenia - encefalitídy. Nakazených je 2 až 10 % kliešťov. Okrem nich sú prenášačmi ochorenia aj domáce zvieratá. V prípade, že sa vám infikované mäso dostane na tanier, môžete sa dostať do vážnych ťažkostí.
Encefalitída je ochorenie, ktoré napáda centrálnu nervovú sústavu. Prvotné prejavy sa podobajú viróze. Na začiatku sa vírus prejavuje zvýšenou teplotou, kašľom a bolesťami hlavy.
Druhá fáza choroby sa prejavuje akútnymi bolesťami hlavy, svetloplachosťou a neustálym nutkaním zvracať. Encefalitída je pre vás nebezpečenstvom najmä preto, že zanecháva trvalé následky, ako napríklad obrnu horných končatín, poruchy sústredenia a spánku.
S kliešťami sa môžete stretnúť na celom Slovensku. Nie všetky sú však nebezpečné. V niektorých oblastiach, ako napríklad miestach pozdĺž Váhu a na juhozápade Slovenska, nájdete viac infikovaných kliešťov.
Očkovanie proti kliešťom sa odporúča nielen pre obyvateľov týchto oblastí. Mali by ste myslieť na to, že ochorenie sa prenáša aj kozím, kravským alebo ovčím mliekom, ktoré nebolo poriadne prevarené.
Môžete sa dať zaočkovať kedykoľvek počas roka. Najvhodnejšia je však zima. Kliešte nie sú aktívne. Vaše telo má teda dostatok času vytvoriť si protilátky voči vírusu. Očkovanie pozostáva z troch dávok. Dôvera vám preplatí polovicu z poplatku za každú dávku.
* Príspevok zahŕňa len cenu vakcíny, nie ostatné poplatky v lekárni alebo u lekára, ktoré si vyúčtuje v súvislosti s očkovaním.
Podrobné kritéria k očkovaniu proti kliešťovej encefalitíde aj zoznam vakcín, za ktoré vám vrátime poplatok si môžete prečítať na tejto stránke.